آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۸
صفحه اول
۱

رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مسئولان قضائی: تنها راه مقابله با «ویروس فساد» قطع دست مفسد است

تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شست وشوی دست برطرف می شود، اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در ارتباط تصویری با رئیس و مسئولان عالی قضائی و همچنین روسای کل دادگستری های سراسر کشور ضمن بیان مطلب فوق با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه قضائیه به صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تاکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بی گناه باقدرت ادامه یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تاکید بر اینکه ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه مردم و مسئولان را به جدی گرفتن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا فراخواندند.

رهبر انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد شهید مظلوم آیت الله بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و دیگر شهیدان دستگاه قضا، «تدوین نسخه ارتقا یافته و پیشرفته تر سند تحول قضائی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون قوه ای کاری باارزش خواندند و افزودند: در زمان های لازم از اجرای این سند و برنامه های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعا تاثیرگذار  است.

ایشان تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت شده و توام با دریافت های جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد وگرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج ومرج منجر می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند و گفتند: البته برخی مقاومت ها نه از روی سوء نیت بلکه از سر ناتوانی و یا نداشتن حال و حوصله تغییرات بنیادین است. البته مخالفت های کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی ها و فضاسازی های شبکه درهم تنیده مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت تر می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای تلاش های بی وقفه دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی از دیگر دشواری های ایجاد تحول خواندند و تاکید کردند: تنها راه موثر برای مقابله با همه عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه شجاعانه مسیر تحول» است.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به وظایف مهم و بسیار گسترده قوه قضائیه در قانون اساسی، پیگیری و اجرای متوازن همه این وظایف را ضروری برشمردند.

ایشان در همین زمینه موضوع «احیای حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندی از فعالیت های اخیر قوه در این زمینه، گفتند: اگر دادستانی ها احساس کردند حقوق عامه در حال تضییع است باید وارد کار شوند و از حق مردم دفاع کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به یکی دیگر از وظایف اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی یعنی «پیشگیری از وقوع جرم» افزودند: اگر بسترهای شکل گیری و وقوع جرم به درستی شناخته شود، پیشگیری علمی از وقوع جرم و درنتیجه کاهش فراوان هزینه های مقابله با جرم محقق خواهد شد که این کار نیازمند همراهی همه قوا به خصوص قوه مجریه است.

رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون ازجمله پیشگیری از وقوع جرم و تعاریف حقوق عامه، دانش صرفا قضائی مشکل گشا نیست و باید از نخبگان حوزه و دانشگاه در علوم مختلف کمک گرفت.

ایشان با ابراز خرسندی از مشخص شدن برخی مصادیق حقوق عامه ازجمله محیط زیست و نیز واگذاری های غیردقیق بنگاه های تولیدی گفتند: اگر مراکز تولیدی به اشخاص ناصالح یا ناتوان واگذار شود، تولید کشور ضربه می خورد بنابراین، این مصادیق جزء حقوق عامه است.

رهبر انقلاب تعمیم تحول خواهی از مسئولان دستگاه قضا به بدنه و همه کارکنان دستگاه را ضروری خواندند و افزودند: «مردمی بودن» از دیگر ضروریات ایجاد تحول است.

حضرت آیت الله خامنه ای نگاه از بالا به مردم را غیرقابل قبول دانستند و گفتند: همه ما مسئولان نظام جزء مردمیم و خیلی از مردم از ما بالاتر هستند، بنابراین همه باید خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانیم.

«دسترسی آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش برای ارتقای آگاهی و اطلاعات قضائی مردم»، «حضور مستمر و مواجهه مستقیم با مردم» و «بهره گیری از کمک و اطلاعات مردمی در مسائلی نظیر مبارزه با فساد» از دیگر تاکیدات رهبر انقلاب به مسئولان قضائی بود.

ایشان بیان گزارش زبانی و آماری به مردم را لازم اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت بهره گیری از هنر و ظرفیت های رسانه ای در ارائه گزارش فعالیت ها گفتند: متاسفانه با غفلت برخی مسئولان مربوط در عرصه نظارت بر فیلم ها، شاهد نمایش فیلم هایی هستیم که اساس و مبانی قضائی جمهوری اسلامی را زیر سوال می برند.

رهبر انقلاب افزودند: غربی ها برخلاف واقعیت، در فیلم های سینمایی، دادگاه های خود را عرصه عدالت محض نشان می دهند ولی ما حتی در ارائه واقعیات کشور از ظرفیت های هنری و رسانه ای بهره نمی گیریم و گاهی برعکس نشان می دهیم.

ایشان با اشاره به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره 10 سال حبس برای کسانی که نمادهای برده داری و نژادپرستی را به پایین بکشند و یا جدا کردن فرزندان مهاجران از والدینشان گفتند: البته از این بی قانونی ها در غالب فیلم های غربی خبری نیست.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه نکاتی را در خصوص مبارزه با فساد بیان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای بابیان اینکه مبارزه با فساد از دوره قبل در قوه قضائیه آغازشده بود و اکنون به اوج خود رسیده است، گفتند: مردم از مبارزه بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد امیدوار می شوند زیرا فساد مالی و اقتصادی همچون ویروس کرونا، بسیار خطرناک و به شدت واگیردار و مسری است.

ایشان افزودند: تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شست وشوی دست برطرف می شود اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.

رهبر انقلاب اسلامی، وظیفه قوه قضائیه را برخورد متوازن با همه اشکال و ابعاد فساد برشمردند و درعین حال تاکید کردند: باید مبارزه با فساد، در درجه اول در داخل قوه و به صورت جدی و کارشناسی انجام شود، زیرا تبعات و ضربه فساد در داخل قوه قضائیه بسیار سنگین خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر لزوم نگاه کارشناسی برای شناخت بسترهای فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاک در مبارزه با فساد باید فقط حق، عدل و قانون باشد و هیچ ملاحظه دیگری در کار نباشد.

ایشان گفتند: البته همان طور که در برخورد با فساد نباید اغماض وجود داشته باشد اما افراد بی گناه هم نباید موردتعدی قرار گیرند و رسیدگی ها باید کاملا بر اساس قانون و عدالت و بدون جو گیری انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش فضای مجازی و قضاوت افراد مختلف درباره رویدادها و مسائل، خاطرنشان کردند:عموم مردم و فعالان فضای مجازی مراقب باشند تا نسبت به افراد بی گناه تعدی و ظلمی واقع نشود.

حضرت آیت الله خامنه ای با گلایه از اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاک دست قبلی قوه قضائیه در جریان قضاوت ها و اظهارنظرهایی که در خصوص دادگاه اخیر شده، افزودند: خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مومن است که مراقب باشند تعدی نکنند و به افراد معاند که به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم قاطع فلان شخصیت هستند، کاری ندارم.

ایشان تاکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه قضائیه به خوبی مشاهده می شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع کننده آن بودند و این ها نباید ازنظر دور باشد.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از اقدامات خوب قوه قضائیه در مبارزه با فساد را «حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی» دانستند و گفتند: 

در شرایط کنونی که مردم ازلحاظ معیشت دچار سختی هستند، هر دستگاهی که بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، باید این کار را انجام دهد و این اقدام قوه قضائیه درواقع کمک به اقتصاد کشور است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ابلاغیه اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه برخی بانک ها حق مصادره و تعطیلی واحدهای تولیدی را ندارند، خاطرنشان کردند: این کار، بسیار درست و قابل تعمیم در مورد کسانی است که با خرید واحدهای تولیدی و اخراج کارگران و فروش تجهیزات، کاربری این واحدها را تغییر می دهند زیرا این گونه اقدامات، ضربه به اقتصاد کشور است.

ایشان یکی از نکات مهم در زمینه مبارزه با فساد را «نظارت ها و گزارش های مردمی» خواندند و افزودند: باید برای این موضوع زیرساخت های حقوقی در قوه قضائیه فراهم شود تا امنیت مادی و معنوی گزارشگر حفظ شود و آمر به معروف و ناهی از منکر دلگرم باشد که دستگاه قضائی پشتیبان او است  و در مقابل زمینه تهمت زنی نیز فراهم نشود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان به یک موضوع غیر قضائی اما مهم یعنی مسئله کرونا نیز اشاره کردند و با انتقاد از برخی افراد که مسئله کرونا را تمام شده می دانند، گفتند: در اثر فداکاری دستگاه ها و کادرهای درمانی و بهداشتی و همچنین مجاهدت داوطلبانه

 گروه های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متاسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسئولان سست شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از خدمات طاقت فرسای کادرهای درمانی، شیوع بیماری را موجب خسته شدن این زحمتکشان دانستند و افزودند: اینکه گفته می شود باید کاری کرد که مشکلات اقتصادی از ناحیه کرونا به وجود نیاید، حرف درستی است اما در صورت بی توجهی و شیوع گسترده بیماری، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

ایشان با تاکید بر لزوم مراقبت از کشور در همه جهات ازجمله در مقابل دشمنی های آمریکای خبیث و انگلیس خبیث و همچنین در مواجهه با اقدامات دولت های اروپایی، خاطرنشان کردند: اگر ما به وظایف خود عمل کنیم به توفیق الهی آن ها در هر کاری سرشان به سنگ خورده و نمی توانند مقاصدشان را عملی کنند و نتیجه فشار به قول خودشان حداکثری برای به زانو درآوردن مردم، نشستن مشت ملت ایران بر سینه آن ها و به عقب راندن شان خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان از زحمات همه مسئولان، قضات و کارکنان قوه قضائیه در سراسر کشورو همچنین از خانواده های آنان تشکر کردند.

در این نشست، پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس قوه قضائیه بابیان گزارشی از رویکردها و برنامه های تحولی این قوه در یک سال اخیر گفت: رویکرد فناورانه و گسترش دادرسی الکترونیک و ایجاد سامانه های مختلف برای تسهیل دسترسی مردم به عدالت، رویکرد فعال در برخورد با مسائل ازجمله جلوگیری از تعطیلی 1200 واحد تولیدی با همکاری دولت، تقویت بعد نظارتی و فعال تر کردن سازمان بازرسی کل کشور، افزایش اتقان آرا، سامان دادن و تعیین تکلیف بیش از نیمی از پرونده های معوق   و افزایش نقش دادن به مردم در کشف و یا پیشگیری از وقوع جرم، ازجمله رویکردها و برنامه های قوه در سال گذشته بود.حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، مبارزه با فساد را اولویت جدی قوه قضائیه خواند و افزود: بیش از هزار حکم در محاکم علیه مفسدین اقتصادی صادرشده و این کار با جدیت دنبال خواهد شد، همچنین ارتقا سلامت دستگاه قضائی و مبارزه با هرگونه فساد و کژی در درون این قوه جزء اولویت ها و مطالبات همه قضات متدین و سالم دستگاه قضائی و عموم مردم است.