آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

گارانتی 5 ساله بازار مس

دنیای اقتصاد : تحلیلگران مدعی اند روند صعودی قیمت مس ادامه خواهد یافت البته به شرطی که در کوتاه مدت با افزایش تقاضا مورد حمایت قرار گیرد. قیمت جهانی مس از اواسط ماه مارس و با کاهش میزان تولید این فلز در معادن و ثبات تقاضا در صنایع پایین دستی، عمدتا ناشی از شیوع کرونا روندی صعودی را آغاز کرده است.

به گزارش نشریه پلتس، جو مازومدار از تحلیلگران ارشد بازار فلزات می گوید؛ بخشی از کاهش تقاضا در بازار مس ناشی از شیوع ویروس کرونا است و بخش دیگر کاهش تقاضا نتیجه مستقیم کاهش عرضه در بازار است. او ادامه می دهد: تقاضای مس با میزان تاثیر پاندمی روی بخش تولید صنعتی به ویژه در چین پیوند عمیقی دارد، اما بخش عرضه و استخراج مس بیش از همه تحت تاثیر میزان تولید معادن شیلی و پرو قرار گرفته است.

شیلی در نیمه دوم سال 2019، ماهانه 500 هزار تن تولید مس داشت. در 4 ماه ابتدای سال جاری میلادی، به رغم شیوع ویروس کرونا معادن این کشور با رعایت قوانین فاصله گذاری اجتماعی به تولید خود ادامه دادند. درنتیجه همین مساله، به میزان 5 درصد تولید مس در شیلی کاهش یافت. اما در پرو شرایط حادتر است و به نظر می رسد افت میانگین تولید ماهانه مس در این کشور در ماه های اخیر نسبت به میانگین تولید ماهانه سال 2019

20 تا 25 درصد کاهش داشته است. مازومدار معتقد است قیمت مس از زمان فروپاشی در ماه مارس تاکنون به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و افزایش مداوم فشار روی زنجیره عرضه احتمالا باعث بهبودی بیشتر قیمت ها خواهد شد. طبق چشم انداز میان مدت بازار مسائل جانبی زیادی وجود دارد که می توانند تاثیرات مثبتی بر قیمت مس بگذارند. مس در بازار کامکس نیویورک روز پنج شنبه هفته قبل، یعنی 25 ژوئن، با قیمت 25/ 266 سنت معامله شد. در روز 23 مارس، چهارم فروردین، قیمت مس در بازار کامکس به 95/ 211 سنت رسید که پایین ترین قیمت سال 2020 مس، همزمان با آغاز محدودیت های کرونایی در آمریکا بود.

تحلیلگران کامرزبانک (Commerzbank) معتقدند تاثیرات بیماری کرونا، بر بخش استخراج در شیلی و پرو مهم ترین دلیل رشد کنونی و چشم انداز مثبت بازار مس است. اوژن وینبرگ، تحلیلگر کامرزبانک، روز 26 ژوئن در یادداشتی اعلام کرد: نگرانی ها از تزریق مازاد گسترده تولید، در ماه مارس بر بازار حاکم شده بود. مساله ای که اکنون نیز در معرض بازار قرار دارد.

تقاضا در بلندمدت صعودی به نظر می رسد

مازومدار درباره تقاضای مس در آینده می گوید: با افزایش کاربرد روزمره وسایلی که در آنها از مس استفاده می شود و کاهش نرخ تولید معادن بازار مس در 5 سال آینده ممکن است مسیرهای مختلفی را طی کند. به این معنا که تقاضا در درازمدت افزایش می یابد. با میل بیشتر مردم به استفاده از وسایل نقلیه برقی و میزان استفاده از مس در زیرساخت ها، تقاضا رشد می کند. با چنین شرایطی ممکن است در 3 تا 5 سال آینده حجم تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. با این حال، او اضافه می کند شرکت های بزرگ معدن کار جهان مانند شرکت کودلکو شیلی و گلن کور بریتانیا با چالش هایی روبه رو هستند که می تواند روند تولید، توسعه و گسترش میزان فعالیت آنها را کندتر کند.

این تحلیلگر درباره وضعیت ابرشرکت های صنعت مس می گوید: آنچه من در بخش عرضه می بینم، حاکی از آن است که شرکتی مانند کودلکو در 10 سال آینده برای تداوم تولید و نوسازی بخش عملیاتی خود، باید 20 میلیارد دلار هزینه کند. کودلکو سالانه 8 تا 9 درصد مس جهان را تولید می کند و این خطر که آنها نتوانند هزینه های این چنینی را انجام دهند کاملا وجود دارد و این مساله بر میزان تولید کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

مازومدار در تشریح وضعیت کمپانی بریتانیایی نیز گفت: عملیات های تولیدی گلن کور در آفریقا با چالش های ژئوپلیتیک جدی روبه رو است که ریسک بالایی را با خود به همراه دارد. در آرژانتین نیز فعالیت های این شرکت در حال کاهش گسترده است.او در پایان درباره وضعیت اکتشاف معادن جدید نیز افزود از سال 2010 تاکنون با کاهش چشمگیر اکتشاف معادن جدید مس مواجه هستیم، روندی که احتمالا در دهه پیش رو نیز ادامه خواهد داشت. باید توجه داشت که تزریق پول بیشتر به بخش اکتشاف باعث نشد تا پروژه های جدیدی به وجود بیایند که این خود نیز چالشی بلندمدت در بازار جهانی مس است.