آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

کووید-19 و سرگیجه بازار نفت

موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و چین، امیدواری ها و خوش بینی ها نسبت به رشد تقاضا در حوزه انرژی را تحت تاثیر قرار داده است. افزایش پرشمار تعداد مبتلایان در ایالت های پرجمعیت آمریکا و افزایش هفتگی میزان ذخایر نفتی این کشور سرمایه گذاران حوزه نفت را بسیار نگران کرده است. ادامه این نگرانی ها و افزایش مجدد تعداد مبتلایان به کووید-19 می تواند باعث اعمال مجدد قرنطینه و افزایش دوباره محدودیت های اجتماعی شود که آینده تقاضای بازار نفت را به شدت تهدید خواهد کرد. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت هفته معاملاتی خود را با کاهشی 23 سنتی به پایان رساند و به قیمت 38 دلار و 49 سنت در هر بشکه معامله شد و از مرز 40 دلاری فاصله بیشتری گرفت.

هراس بنزین از تشدید بحران ویروسی

نگرانی ها از شیوع موج دوم بیماری کووید-19 بازار فرآورده های نفتی را با کاهش روبه رو کرد. رویترز با استفاده از تصاویر ماهواره ای گزارشی منتشر کرد که نشانگر رشد ترافیک در چین، اروپا و آمریکا بود که خبری خوش برای کامودیتی هایی چون بنزین، گازوئیل و نفت سفید می توانست باشد. اما همزمان با انتشار این گزارش، به دلیل کاهش محدودیت های کرونایی شیوع ویروس رشد سریع تری را در پیش گرفته بود که همین امر منجر به نگرانی فزاینده بر سر بازار انرژی و احتمال بسیار زیاد اعمال محدودیت های اجتماعی و کاهش مجدد مصرف در این بازار شد. رویترز به نقل از تحلیل گران بازار نفت نوشته است: به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید-19 در بسیاری از کسب وکارها بازگشت کارگران به محل کار عقب افتاده و این مساله روی میزان تقاضا برای بنزین تاثیر خواهد گذاشت. قیمت حامل های انرژی و فرآورده های نفتی تحت چنین شرایطی به صورت هماهنگ با بازار نایمکس آمریکا، هفته خود را با کاهش به پایان رساندند.

افزایش بهای فلزات

افت تولید فلزات در دوران اوج پاندمی کرونا به کاهش تولید و به دنبال آن نزولی شدن عرضه فلزات در بازارهای جهانی منجر شد که این امر طی چند هفته اخیر در کنار امیدواری ها به کاهش محدودیت ها و بازگشایی صنایع، باعث افزایش قیمت فلزات در بازار فلزات لندن شد. البته باید خاطر نشان کرد که خطر کاهش قیمت ها به دلیل احتمال شیوع موج دوم کرونا در کمین فلزات نشسته است. از سوی دیگر به دلیل عرضه بیشتر از تقاضا برای روی در بازار فلزات لندن، قیمت این فلز نیز با کاهش 15 دلار و 50 سنتی در روز پایانی معاملات هفتگی رو به رو شد.