آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
صفحه آخر
۲۰

مرور و عبور

رهبر انقلاب: برخی جناح ها می خواهند دستگاه قضا تسلیم شود

آیت الله خامنه ای؛ رهبر معظم انقلاب روز گذشته در دیدار رئیس، مسوولان و جمعی از قضات قوه قضاییه  تصریح کردند: هدف برخی جناح های سیاسی با جنجال آفرینی ها، شکستن اقتدار و صلابت قوه قضاییه و ارعاب مسوولان این قوه به منظور سلب قدرت اقدام دستگاه قضایی و تسلیم شدن در مقابل خواسته های آنان است..

ایشان با تاکید بر این که در جنجال آفرینی ها بر ضد قوه قضاییه کمتر نشانه خیرخواهی به چشم می خورد تصریح کردند: مطالبات رهبری نظام اسلامی از قوه قضاییه نشان دادن چهره زیبای قضاوت اسلامی همچون قضاوت امیرالمومنین (ع) در اجرای عدالت قاطع، بی ملاحظه، فراگیر و امیدوار کننده برای افراد ضعیف جامعه است. (صفحه 2)

روزی روزگاری کافی نت

مسوول یکی از کافی نت ها می گوید: امکاناتی از قبیل ایمیل، چت، کپی بر دیسکت یا سی دی، پرینت و مانند آن برای مشتریان فراهم است. ما امسال ساعتی 2000 تومان از مشتریان می گیریم که این رقم نسبت به سال گذشته ارزان تر شده است. مسلما سال های آینده ارزان تر هم خواهد شد. ظاهرا مخابرات برنامه ای دارد که قرار است طبق آن افراد عادی با هزینه کمتری بتوانند از ارتباط با شبکه جهانی برخوردار شوند. گرچه الان هم اگر باشد برای اغلب اشخاص معمولی مقرون به صرفه نیست. مرد مسن شیک پوشی که در یک کافی نت مقابل مانیتور نشسته و خود را جراح مغز و اعصاب معرفی می کند، می گوید: به تازگی فهمیده ام دارویی ساخته شده که برای یک نوع بیماری خاص استفاده بسیار مفیدی دارد اکنون آمده ام مشخصات آن دارو را پیدا کنم تا برای معالجه بیمارانم از آن بهره ببرم. (صفحه 7)

گفت وگو با فردوس کاویانی درباره سریال آژانس دوستی

مجموعه آژانس دوستی با سری قبلش چه تفاوتی دارد؟ از نظر شخصیت ها همان شخصیت های قبلی هستند، آقای تهرانی همان تهرانی است... فقط موضوعات متنوع شده و سوژه های جدیدی اضافه شده که بیشتر درباره گرفتاری ها و مشکلات مردم است. در مجموعه تفنگ سر پر چه نقشی ایفا کرده اید؟ نقش چوپانی که یکی از اهالی روستایی است که داستان در آن اتفاق می افتد. این شخصیت در داستان فردی کاملا جدی است، اما برای مخاطبان تلویزیون ممکن است حالات و رفتارش طنزگونه به نظر برسد. او مردم روستایش را دوست دارد، اما ساکنان روستا حرف هایش را جدی نمی گیرند و به همین دلیل با مشکلاتی مواجه می شوند. (صفحه 3)

سایت حاتمی کیا در اینترنت

سایت اینترنتی حاتمی کیا آغاز به کار کرد. یک مقام مسوول سایت حاتمی کیا در این باره گفت: این سایت را موسسه فرهنگی روایت فتح (تهیه کننده فیلم موج مرده) راه اندازی کرده و کاربران می توانند از طریق نشانی www.apadana.com/hatamikia اطلاعاتی مانند زندگینامه، فیلم نگاری کامل، اخبار، تصاویر، زندگینامه همکاران اصلی موج مرده و مطالب متنوع دیگری را دریافت کنند. همچنین علاقه مندان می توانند از طریق پست الکترونیکی این سایت نامه ها، نظرات، پیشنهادات و انتقاداتشان را برای این کارگردان سینمای دفاع مقدس ارسال کنند که این مطالب به طور مستقیم توسط او مطالعه می شود. گفتنی است فیلم موج مرده به صورت دیجیتال فیلمبرداری شده و قرار است پس از پایان صداگذاری به فیلم 35 میلی متری تبدیل شود. (صفحه 12)

اهوازی؛ نخستین پزشک بیماری های زنان و زایمان

پزشک باید پاک و باکیش و خداپرست و خوش زبان و نیکو روش باشد و از هر ناپاکی و پلیدی و گناه دوری جوید. «پندنامه پزشکی اهوازی» علی بن عباس مجوسی اهوازی در نیمه اول قرن چهارم هجری قمری به دنیا آمد. محل تولد او را اهواز یا بهبهان (ارجان) ذکر کرده اند و از آن رو به مجوسی شهرت داشت که بر آیین زرتشت بود. طب را نزد پزشک مشهور ایرانی، موسی بن سیار شیرازی (ابوماهر) آموخت و سپس خود به مطالعه و پژوهش در این رشته پرداخت و نتایج سالیان دراز از تجربیات خویش را در کتاب «کامل الصناعه الطبیعه الملکی» به رشته تحریر درآورد. این کتاب که اروپاییان آن را با عناوین Almalokl و Roglur می شناسند از ارکان مهم طب قدیم بوده که مطالعه آن برای پزشکان ضروری است. مورخانی مانند لکلرک او را طبیبی متبحر و بزرگ دانسته و کتاب او را ستوده اند. (صفحه 8)