آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
شرکت ها
۲۸

یک تولیدکننده با سابقه پوشاک کشور: دولت از صنعت پوشاک حمایت کافی نمی کند

ندا علیزاده

صنعت پوشاک ایران با وجود پیشینه ای تاریخی در دو دهه گذشته با چالش های فراوانی روبه رو شده است؛ این چالش ها به مرور موجب کاهش سهم این صنعت در اقتصاد ایران شده و تاب ادامه مسیر را از تولیدکنندگان پوشاک گرفته است.

 با این حال هستند تولیدکنندگانی که نه تنها توانسته اند در شرایط کنونی  به تولید ادامه دهند بلکه فعالیت خود را توسعه و گسترش داده اند. یکی از این تولیدکنندگان، شرکت «گراد» است نام این برند به نوعی گذشته اصیل صنعت پوشاک در ایران را روایت می کند؛ چراکه گراد به معنای جامه ای بوده است که ایرانیان باستان بر تن می کرده اند. شرکت گراد که سال 1370 با هدف تولید انواع پوشاک مردانه تاسیس شده بود، نه تنها وارد حوزه تولید پوشاک بانوان شده است، بلکه قصد راه اندازی فاز دوم کارخانه تولیدی خود را دارد. رضا سلامتی مدیر مارکتینگ برند «گراد» می گوید: ایران دارای سابقه و قدرت زیادی در بخش پوشاک است و این صنعت می تواند در تامین نیاز داخل و صادرات موفق باشد، اما دولت چندان حمایت جدی از  این بخش نمی کند.

 ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای 3100 نفر در گراد

مدیر مارکتینگ برند گراد با یادآوری اینکه در اسفند 1383 کارخانه جدید «گراد» به وسعت 4 هزار  و 800 مترمربع در شهرک صنعتی نصیرآباد آغاز به کار کرده است، می گوید: با راه اندازی این کارخانه به طور مستقیم برای 600 نفر و به صورت غیرمستقیم برای بیش از 2 هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد شد.

«رضا سلامتی» با بیان اینکه با راه اندازی فاز دوم کارخانه تولید پوشاک گراد، افراد بیشتری به کار گرفته خواهند شد، تصریح می کند: فعلا به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا در ایران، پروژه راه اندازی فاز دوم متوقف شده اما بر اساس برنامه ریزی ها بناست فاز دوم در موقعیت کنونی کارخانه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تمام مراحل طراحی و تولید نهایی در کارخانه به صورت اتوماتیک و با تجهیزات پیشرفته انجام می شود، اضافه می کند: متخصصان گراد پس از بررسی بازار فشن دنیا با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته اقدام به طراحی لباس متناسب با نیازهای روز صنعت مد و پوشاک می کنند.

 پوشاک بانوان، عرصه جدید فعالیت گراد

مدیر مارکتینگ برند گراد درباره ورود این شرکت به حوزه تولید پوشاک بانوان نیز توضیح می دهد: تقریبا از دو سال پیش به صورت جدی پوشاک بانوان را به مجموعه محصولات خود اضافه کرده ایم که با استقبال خوبی روبه رو شده است. به گفته سلامتی، گراد که تاکنون سبدی کامل از پوشاک آقایان شامل کت و شلوار، پیراهن، لباس زیر، جلیقه، پالتو، کاپشن و اکسسوری را عرضه می کرده است، پس از انجام تحقیقات در زمینه بازاریابی با درخواست بسیاری از مخاطبان مبنی بر افزودن پوشاک بانوان به لیست محصولاتش روبه رو شد.

وی با بیان اینکه پس از انجام بررسی ها و برنامه ریزی های لازم اقدام به ورود به حوزه بانوان ورود کردیم، ادامه می دهد: هرچند به بخش کوچکی از بازار پوشاک بانوان ورود یافته ایم که بیشتر حوزه لباس های مجلسی را دربر می گیرد، اما به نتایجی خوبی دست یافتیم.

 عرضه محصولات گراد در 22 شعبه و نمایندگی فروش در کشور

مدیر مارکتینگ برند گراد همچنین به تولید روزانه 240 دست کت و شلوار، 600 دست شلوار، 500 دست پیراهن، 300 دست تی شرت، 120 دست مانتو و 200 دست شومیز در گراد اشاره می کند و می گوید: با شروع به کار فاز دوم کارخانه، علاوه بر افزایش ظرفیت تولیدات کنونی، محصولات جدید دیگری نیز تولید خواهند شد.

سلامتی یادآور می شود شرکت گروه راهبرد آتی دانا به عنوان مالک انحصاری این برند اقدام به عرضه محصولات با نشان تجاری گراد در بیش از 22 شعبه و نمایندگی فروش در سراسر کشور کرده است. همچنین گراد از روش های مکملی برای توسعه فرآیند فروش خود نیز مانند فروش آنلاین محصولات، جشنواره های فروش و شعبه سیار بهره گرفته است. وی دراین باره توضیح می دهد: پیش از شیوع کرونا اقدام به راه اندازی فروش آنلاین از طریق سایت و اپلیکیشن گراد کرده بودیم و از اسفند ماه نیز شعبه سیار گراد را با نام شعبه «شما» دایر کردیم.

 «شعبه شما»، طرح همزیستانه گراد با بحران کرونا

سلامتی در توضیح عملکرد «شعبه شما» به عنوان طرح جدید و همزیستانه گراد با بحران کرونا می گوید: در این شعبه، کالاهای مورد نظر مشتری پس از ثبت سفارش با خودروی فروشگاهی گراد به آدرس منزل یا محل کار وی رایگان ارسال می شود. در این خدمت که هم اکنون فقط در تهران ارائه می شود، مشتری می تواند لباس مورد نظر خود را پس از پرو، انتخاب و خریداری کند.

سلامتی این خاطرجمعی را می دهد که این شیوه با رعایت کامل نکات بهداشتی انجام شده و خودروی فروشگاهی گراد و تمامی اقلام داخل آن در هربار ارسال ضدعفونی می شوند.

وی همچنین با اشاره به جشنواره فروش «دور، دور شماست» به عنوان یکی از روش های مارکتینگ این شرکت اظهار می کند: در این طرح به خریدار یک کد قرعه کشی داده می شود و این امکان را به وی می دهد که همان لحظه با وارد کردن کد در دستگاه یا درون سایت، خودش قرعه کشی را انجام بدهد و نتیجه را ببیند؛ در این قرعه کشی هیچ کس دست خالی بیرون نخواهد رفت.

 دولت از صنعت پوشاک ایران حمایت جدی نمی کند

با این حال گراد در خارج از کشور دفتر نمایندگی دایر نکرده و به حوزه صادرات نیز ورود نیافته است. مدیر مارکتینگ برند گراد درباره دلیل بی تمایلی این شرکت برای فعالیت در حوزه صادرات توضیح می دهد: آن گونه که باید صنعت پوشاک ایران از سوی دولت حمایت نمی شود و قدرت رقابت با تولیدکنندگان صنعت پوشاک کشورهای همسایه مانند ترکیه را نداریم؛ این درحالی است که دولت ترکیه مزایا و تسهیلات بسیار خوبی برای تقویت توان تولید در اختیار تولیدکنندگان پوشاک خود می گذارد.

به باور سلامتی هرچند توجه لازم به صنعت پوشاک ایران نمی شود، اما این صنعت جزو پربازده ترین صنایع و عامل کارآفرینی است.

وی با بیان اینکه تحریم ها در وضعیت کنونی صنعت پوشاک ایران بی تاثیر نیستند، اظهار می کند: به دلیل تحمیل تحریم ها برای واردات مواد اولیه مرغوب با دشواری های زیادی روبه رو هستیم که البته کرونا نیز موجب لغو پروازها و بسته شدن مرزها شده که این امر تامین مواد اولیه را با مشکل روبه رو کرده است.