آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
شرکت ها
۲۸

صنعت ساختمان

مدیر عامل پایبند سازه عنوان کرد: صادرات، پاشنه آشیل سازندگان اسکلت های فلزی

سید سجاد موسوی

صنعت ساختمان یکی از عمده ترین بازارهای مصرف فولاد کشور است و کارخانه های سازه های فولادی با تبدیل مواد خام به سازه، محصول نهایی را در اختیار سازندگان قرار می دهند. با این وجود در شرایطی که رکود صنعت ساختمان مشهود است و از طرفی به خاطر تحریم های اقتصادی، امکان صادرات بسیار سخت و زمان بر است، عملا بسیاری از تولیدکنندگان اسکلت های فلزی با ظرفیتی کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند.

  شرکت پایبند سازه، تولید کننده سازه های فولادی فعالیت رسمی خود را از سال 1378 در حوزه ساخت و نصب سازه های فلزی از جمله اسکلت های فلزی پیچ و مهره ای، جوشی، سوله و سازه های خاص صنایع نفت و گاز و پتروشیمی آغاز کرد و از جمله پروژه هایی که با استفاده از سازه های این شرکت بنا شده اند می توان به ساختمان مدیریت بحران شرکت گاز استان تهران، ساختمان اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران و بیمارستان های مغز و اعصاب دکتر سمیعی و بیمارستان امام خمینی (ره) و اسکلت فولادی انبار روباز کویل واحد 52 فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد که اهمیت این سازه ها می تواند به معنای حسن اعتماد به این شرکت باشد. شمس الدین سید صدر، مدیر عامل پایبند سازه به «دنیای اقتصاد» گفت: به علت اینکه سازه های پیچ و مهره ای در کارخانه از حیث کیفیت برش، سوراخ کاری، مونتاژ، جوش و... به صورت کامل کنترل می شوند و صرفا در محل پروژه توسط پیچ و مهره های استاندارد نصب می شوند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در برابر زلزله پایدار هستند.  وی ادامه داد: هم اکنون در کشور سالانه حداقل  5/ 1 میلیون واحد مسکونی جدید  نیاز داریم که اگر از این میزان فقط 50 درصد ساختمان ها با اسکلت فلزی بنا شود، نیازمند تولید بالایی در کشور هستیم، اما به دلیل سیاست گذاری های ناکارآمد، تولید مسکن که یک نیاز اولیه برای تمامی انسان ها است، مغفول مانده است.   این تولیدکننده با اشاره به اینکه حدود 100 نفر توسط شرکت پایبندسازه به کار گرفته شده اند و حدود 300 نفر به صورت قراردادی و پیمانکار در زمینه های برشکاری، ساخت قطعات، مونتاژ، حمل و نصب با ما همکاری دارند، خاطرنشان کرد: در طول 21 سالی که از فعالیت ما می گذرد، همواره توسعه شرکت را در دستور کار قرار داده ایم، اما اعتقاد دارم با توجه به نیاز موجود در داخل کشور و در صورت تحقق امکان صادرات هنوز هم از  برنامه های توسعه ای بسیار عقب هستیم.

سید صدر با بیان اینکه ما در زمینه تولید سازه های فولادی حرف های زیادی در سطح منطقه و حتی  دنیا داریم، افزود: علاوه بر وجود منابع طبیعی بخش فولاد، امروزه نیروی تحصیلکرده و فنی و همچنین تجهیزات مدرن در کشور باعث شده تا پتانسیل های صادراتی بسیاری ایجاد شود، اما متاسفانه تحریم های اقتصادی، صادرات را برای ما بسیار سخت کرده است، بنابراین پاشنه آشیل صنعت فولاد فقدان صادرات است. در واقع صنعتی مترقی اما دست و پا بسته را در بخش صادرات شاهدیم.  مدیر عامل پایبند سازه در ادامه افزود: دولت نه ساختار لازم را برای حمایت از بخش تولید دارد و نه بودجه لازم. اعتقاد دارم تمامی دولت ها باید وظایف اصلی خود یعنی ایجاد نظم، رفاه، امنیت، عدالت و آزادی را مدنظر قرار دهند و اگر در همین چارچوب حرکت کنند، بزرگ ترین بسترسازی برای رونق تولید فراهم می شود.

 وی با بیان اینکه  عمده مواد اولیه ما از طریق شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن و اکسین تامین می شود و کیفیت بسیار بالایی دارند، گفت: امروزه ساختمان سازی در کشور ما باعث هدر رفت منابع ملی شده و تقریبا هر 30 سال یک بار شاهد تخریب ساختمان هایی هستیم که با منابع ملی کشور ساخته شده اند در حالی که می توانیم با استفاده از اسکلت های پیچ و مهره ای مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته ساخت و ساز  صنعتی و پایدار  را در برابر زلزله در دستور کار قرار دهیم.  سید صدر با بیان اینکه استفاده از سازه های فولادی می تواند به مراتب کیفیت بالاتری را در ساخت و ساز های کشور ما رقم بزند، ادامه داد: امروز قیمت  هر متر مربع زمین در شهری مانند تهران به طور میانگین حدود 25میلیون تومان است. طبیعی است در چنین شرایطی استفاده از ستون های فولادی که فضای به مراتب کمتری نسبت به ستون های  بتنی اشغال می کنند، باعث افزایش  متراژ مفید در پارکینگ و طبقات  می شود.   برتری دیگر سازه های فولادی به بتنی این است که امکان ساخت کل مقاطع در محل کارخانه ها با حضور واحدهای کنترل کیفیت و تضمین کیفیت وجود دارد و فقط عملیات مونتاژ و نصب سازه با پیچ ومهر های های استاندارد در سایت انجام می پذیرد، اما در سازه های بتنی به دلیل دخیل بودن عوامل انسانی در مراحل اختلاط بتن، انواع  تیپ سیمان، لزوم کنترل درصد آب، مراحل عمل آوری و پمپاژ و نحوه ویبره و از همه خطرناک تر ساخت  بتن  دستی در محل برای ستون ها و چگونگی نگهداری پس از اجرا در فصول مختلف و... امکان بروزخطا بیشتر است.

 
تقاضا برای کاهش نرخ تسهیلات انبوه سازان

 دنیای اقتصاد : عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران خواستار کاهش نرخ تسهیلات برای انبوه سازان شد. اکبر میرشفیعی در مراسم امضای دو تفاهم نامه بخش خصوصی و دولت در حوزه طرح اقدام ملی مسکن با اعلام این مطلب پیش از امضای این تفاهم نامه، با معرفی سابقه فعالیت این انجمن واقداماتی که این تشکل در عرصه ساخت وساز داشته خواستار ایجاد سازوکارهای تشویقی و نیز اعمال مشوق های مالی برای صنعتی سازی در بخش مسکن شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران  با بیان اینکه در قالب این تفاهم نامه، احداث 20هزار واحد مسکونی در استان تهران در دستور کار قرار می گیرد، به برخی از مشکلات و موانع پیش روی این انجمن از جمله  عدم بهره گیری از ظرفیت های فنی و کارشناسی این تشکل در مراکز تصمیم گیری، عدم تخصیص زمین مناسب برای انبوه سازی و لحاظ نکردن نرخ کارمزد مناسب و ویژه تسهیلات برای انبوه سازان اشاره کرد. به گفته وی، در حال حاضر نرخ اعطای تسهیلات بانکی به انبوه سازان 18درصد است که مورد انتقاد فعالان اقتصادی این بخش است و کارفرمایان این حوزه خواستار اعمال نرخ های پایین تری برای انبوه سازان هستند.