آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
شرکت ها
۲۹

در گفت و گو با مدیرعامل بانک ایران - ونزوئلا اعلام شد: برنامه برای رشد 300 درصدی پرداخت تسهیلات

گفتگو: فاطمه بهادری

سال ها است بانک ایران و ونزوئلا به عنوان تنها بانک مشترک در نظام بانکی کشور خدمات ارائه می دهد؛ اما کمتر خبر و اطلاعاتی در مورد عملکرد این بانک منتشر شده است. همواره تصورات از فعالیت بانک محدود بوده است، اما پس از گذشت یک سال از حضور سعید مستشار در بانک ایران و ونزوئلا، اولین گفت وگو با وی را در اولین روزهای تابستان انجام داده ایم. بورسی ها سعید مستشار را به خوبی می شناسند.

مدیرعامل سابق هلدینگ سرمایه گذاری بانک توسعه صادرات ایران که مدتی طولانی هم در سازمان بورس مسوولیت داشته از بهمن ماه 1397 مسوولیت بانک ایران ونزوئلا را برعهده دارد. بانک ایران و ونزوئلا یک بانک تک شعبه ای است که حدود 10 سال قبل با سرمایه اولیه 200 میلیون دلار و با سهم مساوی طرف ایرانی 100 میلیون دلار و سهم طرف ونزوئلایی 100 میلیون دلار تاسیس شد. این بانک در کنار بانک توسعه صادرات تنها بانک های ایرانی با سرمایه ارزی هستند. بانک مشترک، یک بانک در قالب سهامی خاص است که حالا از طی مراحل حضورش در فرابورس خبر داده است. قرار است تنها بانک دارای شریک خارجی به فرابورس برود تا مشق بورسی کند و آماده ورود به بورس شود تا در این بازار داغ، سهمی ببرد. شاید یک سالی طول بکشد، اما هیات مدیره و صاحب سهم که بانک توسعه صادرات است، موافقت کرده اند و درخواست به بانک مرکزی ارسال شده است. پیش شرط ورود به بورس، تغییر ماهیت به سهامی عام است که باز پیش شرط آن تغییر اساسنامه است. البته اصلاح اساسنامه تغییرات دیگری دارد تا به تیپ اصلی اساسنامه بانکی بانک مرکزی نزدیک شود. به موازات کسب مجوز از بانک مرکزی برای اصلاح اساسنامه، فرآیندهای لازم برای پذیرش در بازار سرمایه نیز آغاز شده است. درصورت کسب مجوزها، فعلا قرار است درصدی از سهام طرف ایرانی در فرابورس عرضه شود.

 افزایش دو برابری سرمایه

بانک ایران و ونزوئلا که حدود 10 سال از عمرش می گذرد همواره طی سال های فعالیت، سودآور بوده و سال گذشته 190 میلیارد تومان سود محقق کرده است و برای سال جاری پیش بینی سود بالاتری دارد. سرمایه این بانک 530 میلیارد تومان و جمع حقوق صاحبان سهامش بالغ بر 1000 میلیارد تومان است. قرار شده سرمایه بانک هم به یک هزار میلیارد تومان از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها افزایش یابد. به طور کلی بانک ایران و ونزوئلا به دلیل سرمایه ارزی و وضعیت باز ارزی مثبت بالغ بر یکصد میلیون دلاری، وضعیت خوبی به لحاظ پوشش ریسک نوسانات ارزی دارد. البته شناسایی سود تسعیر و به تبع آن، پرداخت مالیات سود تسعیر طی سال های اخیر، باعث شده بود تا در این سال ها، بخش قابل توجهی از منابع نقدینگی برای پرداخت مالیات، از بانک خارج شود و به همان نسبت، قدرت تسهیلات دهی بانک کاهش یابد.

اما بنا بر اظهارات مستشار، خوشبختانه سال گذشته این دغدغه در قانون بودجه برطرف و براساس بند خ تبصره 6 قانون بودجه سال 99، سود ناشی از تسعیر دارایی های ارزی بانک مشترک ایران و ونزوئلا در سال های 98 و 99 مشمول مالیات با نرخ صفر شد که این مصوبه کمک بزرگی به بانک برای حفظ سرمایه ارزی، افزایش توان نقدینگی و تسهیلات دهی بانک خواهد داشت؛ مصوبه ای که مجلسی ها، پیش تر در قانون احکام دائم توسعه، برای بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات که همانند بانک مشترک ایران و ونزوئلا، دارای سرمایه ارزی هستند، دیده بودند و حالا، بانک مشترک هم حداقل برای دو سال، در شمول این مصوبه قرار گرفته است.

افزایش سرمایه بانک که باعث افزایش قدرت وام دهی بانک می شود نیز کمک فراوانی در سال جهش تولید برای تولیدکنندگان خواهد داشت. نسبت کفایت سرمایه بانک نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ به جز این موضوع که کفایت سرمایه بالا به معنای قدرت وام دهی بالایی است که از آن استفاده نشده، اما از شاخص های مهم بانکداری است و این نسبت در حال حاضر در بانک ایران ونزوئلا 16 درصد است.

به عقیده مستشار، بانکداری دیجیتال در بانک ایران ونزوئلا به علت ساختار چابک و سریعش، با محدودیت های کمتری قابل اجراست و این حرکت جدی و زیربنایی، با بازبینی سند کسب وکار بانک به عنوان نخستین گام، عملا آغاز شده است. این راهبرد، عملا افزایش سرعت و ارتقای کیفیت ارائه خدمات به مشتریان را به دنبال خواهد داشت؛ ضمن اینکه بانک را از جایگاه رقابتی مناسب تر برخوردار کرده و توسعه بانک با هزینه های کمتر را به همراه دارد. یکی دیگر از مزایای این بانک تک شعبه ای، عدم بنگاهداری است. بسیاری از بانک های کشور یا خواسته و با هدف کسب سود و متنوع سازی سبد درآمدی یا ناخواسته، به علت تملک دارایی بدهکاران، دچار بنگاهداری شده اند. اما شاید به جرات بتوان ادعا کرد که بانک ایران ونزوئلا تنها بانک در نظام بانکی کشور است که صرفا بر عملیات بانکی متمرکز است و بنگاه داری نمی کند و این امر، می تواند یک مزیت جدی برای بانک محسوب شود.

 فراخوان برای جهش تولید

بنا بر گفته های مستشار، بانک مشترک ایران و ونزوئلا همه مجوزهای بانکی، اعم از مجوزهای ارزی و ریالی در همه سطوح را دارد و این یکی دیگر از مزیت های بانک است. مزایای برشمرده از بانک مشترک ایران و ونزوئلا ایجاب می کند تا به این بانک به عنوان نفسی تازه برای نظام بانکی در شرایط حاضر بنگریم. باید از ظرفیت های آن جدی تر استفاده شود و در تامین مالی، نقش موثرتری نیز ایفا کند. از همین رو برنامه ریزی شده تا بانک بتواند رشد 300 درصدی در ارائه تسهیلات به مشتریان را در سال جاری رقم بزند. فرآیند سپرده پذیری و تجهیز منابع در چارچوب ضوابط بانک مرکزی، از جمله فرآیندهایی است که از سال گذشته به طور جدی آغاز شده و تسهیلات ارائه شده در سال 98 از محل سپرده های جذب شده بود، فرآیندی که تا پیش از این تحقق نیافته بود. برای اولین بار، بانک مشترک ایران و ونزوئلا در سال 98 به عنوان بانک عامل برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به شرکت های صادرات محور، از محل منابع صندوق توسعه ملی هم انتخاب شد.

مستشار می گوید: بهداشت اعتباری بانک و انطباق با سند سیاست اعتباری که سال گذشته برای نخستین بار تدوین شد، اولویت اصلی در ارائه تسهیلات است و از همین رو، شرکت های بورسی و فرابورسی به لحاظ شفافیت مالی برای تسهیلات دهی در اولویت خدمات اعتباری هستند. در حال حاضر، بالغ بر 200 شرکت  از مشتریان بانک به شمار می روند که اغلب این شرکت ها، جزو شرکت های فعال، خوشنام و دارای رتبه اعتباری مناسب هستند. این شرکت ها عمدتا در حوزه صنایع غذایی و لبنی، کشاورزی، لوازم خانگی، شیمیایی، معدنی، نساجی و خودرویی فعالیت می کنند. پیش بینی بانک در سال جاری در حوزه سبد اعتباری این است که حدود 60 تا 80 درصد تسهیلات، در حوزه ریالی و بقیه، در حوزه ارزی به مشتریان ارائه شود. همچنین بانک ایران و ونزوئلا در حوزه بین المللی، خدمات ارزی متعددی را دارد و در حوزه خرید و فروش و نقل و انتقالات ارزی فعالیت می کند که البته به دنبال افزایش میزان عملکرد بانک در این حوزه است.

به عقیده عضو هیات مدیره و سرپرست بانک ایران و ونزوئلا، این بانک در شاخص های سودآوری، سلامت بانکی، وضعیت ارزی و سایر استانداردهای حائز اهمیت در حوزه بانکی، دارای مزایای قابل توجهی است که در صورت عرضه سهامش در بورس، با اقبال خوبی روبه رو خواهد بود؛ البته این خود دارای مزیتی برای بورس است؛ چراکه بانک مشترک ایران ونزوئلا اولین بانک مشترکی است که سهامش در بازار سرمایه عرضه خواهد شد.