آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

تهیه کننده بازیمون از فصل آینده این مسابقه می گوید

از سرمایه های تلویزیون استفاده کردیم

در فصل دوم شما را می بینیم.سینا شریفی به همراه عباس اختری تهیه کنندگی نخستین برنامه تلویزیونی هیجان انگیز و معمایی  «بازیمون» را بر عهده دارد که فصل مقدماتی آن مدتی است روی آنتن شبکه 3 است.

 قصه هایی براساس تاریخ معاصر

«بازیمون» را بر اساس اتاق فرار طراحی کردیم که البته چند فیلم و سریال در این باره تاکنون ساخته شده و مورد توجه جوان ها قرار گرفته و خیلی هم برایشان هیجان انگیز است. در برنامه «عصر جدید» هم که با آقای اختری کار تحقیقات برنامه را انجام می دادیم، با استعدادهایی روبه رو شدیم که از تلویزیون برآمده بودند و این رسانه برای شناساندن این افراد سرمایه گذاشته بود.بنابراین خواستیم از این افراد استفاده کنیم، چون هم برای مردم جذاب بود و هم از استعداد و توانایی هایشان در برنامه استفاده کردیم.  در مرحله بعد برای جذاب تر شدن کار  به این نتیجه رسیدیم قصه هم داشته باشیم و برای این که کار بهتری ارائه کرده باشیم، خواستیم محتوای قصه ها بر اساس تاریخ معاصر باشد. یعنی از اتفاقاتی که در تاریخ معاصر افتاده استفاده کردیم. به عنوان مثال اولین برنامه ما درباره داستان امیرکبیر بود. با این کار سعی کردیم به نوعی مخاطب جوان را در جریان اتفاقات مهم تاریخی قرار بدهیم.

 ایجاد جذابیت با فضای مخوف

ما از دوستانی که با ما همکاری کردند نخواستیم بازی کنند. از آنها خواستیم از توانایی ای که دارند، در این برنامه استفاده کنند و آن را به مردم نشان بدهند. بنابراین فکر نمی کنم بازی ها تصنعی و غیر قابل باور باشد. بچه های ما در این برنامه بازیگر نیستند، راوی هستند. به عنوان مثال به آقای فتحی روشن که جزو پنج نفر اول «عصر جدید» بودند گفتیم شما مدیر این هتل هستی و بنا را بر این گذاشتیم که در این هتل بعد زمان و مکان مهم نباشد. یعنی می تواند این هتل در هر جایی و در هر زمانی قرار گرفته باشد. او مدبر است و از افراد باهوش می خواهد برای نجات و آزادی شهرزاد به کمکش بیایند.

هیچ نمونه داخلی از این برنامه نداریم. در نمونه های خارجی هم بحث نمایش اصولا مطرح نیست. چون صرفا به جنبه سرگرمی اش نگاه می کردند. اما ما می خواستیم تاریخ معاصر را هم در نمایش های برنامه لحاظ کنیم. دکور برنامه هم خیلی جای کار دارد و هنوز نقاطی هست که دیده نشده است. ضمن این که دکور پویایی است و قابلیت تغییر دارد و بسیار چشم نواز و بر اساس این برنامه ساخته شده است. لوکیشن های دیگری در این هتل است که هنوز مخاطبان ما ندیده اند. برای این که جذابیت برنامه هم بیشتر شود و صرفا با حل معما برایش ایجاد جذابیت نکنیم. بنابراین برای ایجاد هیجان بیشتر مخاطب فضا را مخوف و ترسناک و هیجان انگیز کردیم. از افکت های ترسناک هم استفاده کردیم. البته در برخوردهایی هم که با مخاطبان داشتیم، خوشبختانه اذیت نشدند و این فضا برایشان آزار دهنده نبوده و با برنامه همراه شده اند.

 باهوش ها آمدند

این برنامه در دو فصل طراحی شده و فصل مقدماتی آن رو به پایان است و در فصل بعد هم به دنبال تغییراتی در ساختار برنامه هستیم. شرکت کننده ها را نیز بر اساس فراخوانی که در بهمن منتشر کرده بودیم، انتخاب کردیم.

البته بر اساس سوالات هوش بود که طراحی کرده بودیم و بعد از این سنجش هوش، گروه هایی را انتخاب کردیم که بار دیگر گزینش شدند. تا به امروز هم با بازخوردهایی که از مخاطبان گرفتیم، سعی کردیم در انتقال مفاهیم و جذب مخاطب موفق عمل کنیم. در فصل بعد هم تلاش می کنیم جذابیت بیشتری برای مخاطبان فراهم کنیم.