آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
شرکت ها
۲۹
بانک

مدیرعامل بیمه پارسیان در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» خبر داد: رشد قابل توجه سهام پارسیان در بورس

این روزها بازار سرمایه شاهد رشد روز افزون ورود نقدینگی است، موضوعی که باعث افزایش تقاضای اکثر سهام شرکت ها و رشد این بازار شده است. یکی از گروه های سهام که این روزها شاهد افزایش تقاضا است، گروه بیمه ای است. موضوعی که باعث شده سهام این شرکت طی این مدت رشد قابل توجهی را تجربه کند. بیمه پارسیان به عنوان یکی از بزرگ ترین و تخصصی ترین شرکت های بیمه کشور با دیدگاه گسترش فعالیت حرفه ای بیمه گری و توازن ترکیب پرتفو و سودآوری در بازار بیمه کشور یکی از برنامه های مهم خود را سودآوری و افزایش بازدهی در بازار سرمایه قرار داده است.

اویار حسین، مدیرعامل بیمه پارسیان در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن تشریح برنامه ها و اهداف شرکت در سال جاری، بر عملکرد این شرکت در بورس اشاره کرد و گفت: به منظور گسترش شفافیت عملکرد مالی خود در قبال سرمایه گذاران و سهامداران، در سال 1389 با موافقت سازمان بورس اوراق بهادار، با نماد «پارسیان»، در بازار سرمایه، فعالیتش را شروع کرد. وی افزود: در سال 1398، سهام بیمه پارسیان بیش از 113 هزار بار از سوی سهامداران خرید و فروش شده است. وی با بیان اینکه در این مدت حدود 585/ 1 میلیون سهم شرکت مورد معامله قرار گرفته است که ارزشی بیش از 530/ 5 میلیارد ریال را شامل می شود یادآورشد: در این مدت، ارزش هر سهم شرکت با حدود 400درصد رشد از مبلغ 1437 ریال به مبلغ 7222 ریال افزایش یافت. همچنین، در ابتدای تیرامسال و با بازگشایی نماد شرکت پس از برگزاری  مجمع عمومی عادی سالانه، ارزش آن به مبلغ حدود 17 هزار ریال رسیده است که رشدی معادل 135درصد را در سال جاری نشان می دهد.

البته لازم به ذکر است که افزایش سرمایه شرکت نیز در این چند سال از 1100 میلیارد ریال به 5هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و اندوخته سرمایه ای انجام پذیرفته است و بنابراین ارزش بازار شرکت در حال حاضر حدود 85 هزار میلیارد ریال است. اویار حسین در کنار توسعه سودآوری شرکت، توسعه بازارهای داخلی، افزایش حاکمیت الکترونیک، توسعه کیفی سرمایه‎های انسانی، توسعه کیفیت و تعالی سازمان، سرمایه گذاری در زیرساخت ها، کاهش قیمت تمام شده خدمات، توسعه برون سپاری فعالیت ها، گسترش نظام اطلاع رسانی و...  را از اهداف و جهت گیری های مهم شرکت در سال 99 عنوان کرد و گفت: شرکت این اهداف را بر مبنای پایش جنبه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فناوری، اجتماعی و فرهنگی کشور، به ویژه بررسی وضعیت صنعت بیمه و خود شرکت بیمه پارسیان تهیه کرده است. وی به تشکیل شورای پژوهش و آموزش و اجرای دستورالعمل حمایت از امور پژوهشی، به عنوان یکی از برنامه های مهم این شرکت در سال جاری اشاره کرد و بر تشکیل و راهبری کمیته مدیریت هزینه ها و تکمیل سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) و باشگاه مشتریان و همچنین طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی ارتقای برند پارسیان تاکید کرد.

 گام های موثر برای توسعه محصولات جدید

مدیرعامل بیمه پارسیان در ادامه با تاکید براین موضوع که شرکت بیمه پارسیان، همچنین با ایجاد زیرساخت های توسعه محصولات و خدمات جدید، در مراحل مختلف چرخه عمر این محصولات، گام های موثری را برداشته است، افزود: این به این معناست که از نقطه آغازین شکل گیری یک محصول، یعنی تولد ایده تا ارائه آن محصول به بازار، سازوکارهای اجرایی، تصمیم سازی و تصمیم گیری های لازم در بیمه پارسیان انجام شده است. درهمین راستا بخش نوآوری و توسعه محصول در مدیریت طرح و برنامه شرکت ایجاد شده که این بخش، با تمرکز ویژه بر فعالیت های ایده پردازی محصولات و خدمات، الگوبرداری از تجربیات موفق و برتر داخلی و خارجی و راهبری چرخه عمر محصولات، درحال فعالیت است.

وی با بیان اینکه فرآیندهای طراحی و توسعه محصولات و خدمات این شرکت، از سوی این واحد مورد بازبینی قرار می گیرد و در نهایت به اجرا در می آید، افزود: با توجه به ضرورت بهره گیری از خلاقیت و نوآوری های افراد، شرکت بیمه پارسیان نظام مدیریت پیشنهادها در این شرکت را طراحی کرد که  این سامانه، بستر مناسبی را برای شناسایی ایده های نوین در خصوص توسعه محصولات و خدمات و نظارت بر روند تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی آن را فراهم می کند. به گفته وی، از دیگر اقدامات اساسی شرکت بیمه پارسیان در این حوزه، تشکیل و راهبری «کمیته محصول» است. این کمیته چندتخصصی که در اردیبهشت 1398 فعالیتش را آغاز کرده، به عنوان زیرساختی برای گسترش نوآوری در حوزه محصولات بیمه پارسیان عمل کرده و با استفاده از سازوکار پایش محیط بین المللی محصولات بیمه ای، بسترسازی، تصمیم سازی و راهبری امور مختلف مرتبط با ایجاد محصولات جدید یا ارتقای محصولات موجود را انجام داده و زمینه را برای دسترسی و کسب بخش های جدید بازار فراهم می کند.

 جایگاه مناسب پارسیان در راهبری محصولات عمر

وی در عین حال برنامه ریزی شرکت برای توسعه بیمه های عمر و زندگی را مورد توجه قرار داد و افزود: بیمه های زندگی و عمر انفرادی یکی از بخش های جذاب بازار بیمه کشور هستند و مولفه های مختلف صنعت بیمه نیز نسبت به این بخش اقبال ویژه ای داشته اند. در همین ارتباط، بیمه پارسیان به عنوان یکی از پیشگامان صنعت، از نخستین روزهای فعالیت خود به عنوان یک شرکت بیمه تجاری، اقدامات موثری را در این زمینه انجام داده و به همین ترتیب نیز از جایگاه مناسبی در صنعت بیمه کشور در ارتباط با فروش و راهبری محصولات عمر و زندگی برخوردار است.

اویار حسین  افزود: توسعه محصولات جدید بیمه ای با تمرکز بر بخش های مختلف بازار این محصولات نظیر تدوین طرح قلک پشتوانه بیمه زندگی پارسیان و گسترش قراردادهای فروش جمعی و... از جمله اقدامات و برنامه های شرکت در این خصوص است.

به گفته وی این اقدامات برای تنوع بخشی و جذاب سازی محصولات موجود نظیر تدوین طرح سرمایه گذاری بیمه های عمر در صندوق لوتوس پارسیان، بهسازی فرآیندهای بازاریابی و فروش این محصولات مانند طراحی و اجرای برنامه های ترویجی، انگیزشی و مناسبتی در قالب طرح های ویژه (رویش، تابش و اعطای سهام) و توسعه شبکه پشتیبان استانی به منظور افزایش کیفیت در ارائه خدمات (طرح راهبر تخصصی بیمه های عمر انفرادی) است که در دستور کار شرکت قرار گرفته است.