آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۸
صفحه آخر
۱۲

فاضل نظری عنوان کرد : کارآفرینی فرهنگی مقوله ای بنیادین در جامعه امروز

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: فرض کنید دولت قرارداد ببندد تا از ونزوئلا نفت خام وارد کند. «آن روز واقعا نیاید»، اما در عرصه فرهنگ متاسفانه آن روز آمده است و ما داریم ادبیات وارد می کنیم.

به گزارش فارس، آیین رونمایی از شماره سوم نشریه نوآفرین با موضوع «کارآفرینی فرهنگی»، هم زمان با سالروز ولادت کریمه اهل بیت سلام الله علیها و با حضور فاضل نظری، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد.فاضل نظری، در این نشست با تبیین مفهوم علمی و عمومی فرهنگ، به جایگاه کارآفرینی فرهنگی پرداخت و فرهنگ را مقوله ای بنیادین و تفسیرکننده بسیاری از رفتارهای امروز جامعه ما توصیف کرد و گفت: اینکه یک کالایی گران می شود و بعضی مردم برای خرید آن حمله می کنند این ها به خاطر فرهنگ است، یا اینکه در شیوع بیماری، رفتارها و صحنه های ایثارگرانه و بی بدیلی را از گروه های مختلف مشاهده می کنیم که در جاهای دیگر کمتر اتفاق می افتد، به خاطر فرهنگ است.وی در ادامه به ارتباط فرهنگ و ارزش اشاره کرد که چه باید کرد تا فرهنگ عمومی به ارزش های اصیل نزدیک شود و صنایع فرهنگی، ارزش آفرین شوند تا بسیاری از مشکلات فرهنگی ما بهبود یابند، تصریح کرد: فرهنگ مشابه باغی است که هرگونه شتابزدگی در آن می تواند اثرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. فرهنگ مثل یک باغ است. گاهی اوقات چیزهایی در زمین می کارید و بعدها ثمرات آن را می یابید. اگر ملاک موفقیت و اثرگذاری یک فیلم را میزان فروش آن در نظر بگیریم، این آفت وجود دارد که از ریشه و خاستگاه تولید آن فیلم فاصله بگیریم. همیشه باید بپرسیم محصول فرهنگی چقدر در راستای بایدی است که برای آن خلق شده است.

نظری پس از بیان اهمیت فرهنگ به مقوله کارآفرینی این گونه پرداخت و افزود: به نظر من مهم تر از کارآفرینی، کارآفرین است. باید پرسید چه بستری در جامعه امروز ما وجود دارد که این کارآفرین را تربیت می کند؟ اکثر کسانی که در حوزه فرهنگی به عنوان کارآفرین فعالیت می کنند، فرزند ناخواسته فرهنگ اند! یعنی متاسفانه برنامه ریزی ملی برای داشتن این فرزند وجود نداشته است.