آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
صفحه آخر
۲۰

9 تیر

به نام تاریخ

102 روز از سال 99 گذشت. فهرست امروز پر از سالروز تولد و درگذشت هنرمندان و چهره های ادبی و فرهنگی بزرگ ایران و جهان است.

تولدها

همایون خرم: یکی از شاخص ترین چهره های موسیقی سنتی ایران سال 1309 در چنین روزی به دنیا آمد. همایون خرم که همه او را به عنوان نوازنده ویولن و آهنگساز بسیاری از تصنیف های ماندگار ایران می شناسند از کودکی به موسیقی علاقه داشت چون مادرش شیفته این هنر بود و حتی نام فرزندش را هم براساس دستگاه همایون انتخاب کرد. او از 10 سالگی در مکتب استاد صبا تحصیل و در 14 سالگی به عنوان نوازنده در رادیو کارش را آغاز کرد. همایون خرم سازنده موسیقی تصنیف هایی چون «غوغای ستارگان»، «رسوای زمانه»، «طاقتم ده» و «از من بگذر» است که همچنان در ذهن مردم ایران زنده است. او سال 1391 درگذشت.

پیمان معادی: امروز سالروز تولد یکی دیگر از چهره های بین المللی سینمای ایران است. پیمان معادی سال 1349 در امریکا به دنیا آمد و با نوشتن فیلمنامه «آواز قو» کار در سینما را آغاز کرد و پس از آن نامش به عنوان فیلمنامه نویس «کافه ستاره»، «عطش» و«کما» مطرح شد. سال 1387 و با فیلم «درباره الی...» بازیگری را تجربه کرد و از همان زمان چهره شد. «جدایی نادر از سیمین»، «ابد و یک روز»، «ناگهان درخت»، «متری شیش و نیم» و «درخت گردو» دیگر آثار شاخصی است که معادی در آنها بازی کرد و بازی اش مورد توجه قرار گرفت. البته او همزمان فیلمنامه نویسی و کارگردانی را هم ادامه داد و «برف روی کاج ها» و «بمب؛ یک عاشقانه» فیلم هایی است که با کارگردانی او ساخته شدند. پیمان معادی در هالیوود هم فعال است و فیلم هایی چون «کمپ ایکس ری» و «آخرین شوالیه ها» و سریال های «آن شب» و «وست ورد» از کارهای معادی در امریکاست.

فرشته صدرعرفایی: بازیگر کم حرف و کم حاشیه اما توانای سینمای ایران امروز 58 ساله می شود. صدرعرفایی هم بازیگر است، هم گوینده و هم عروسک گردان که کارش را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. او در فیلم های شاخصی چون«کافه ترانزیت»، «حوض نقاشی»، «بیست»، «بادکنک سفید» و «شبی که ماه کامل شد» بازی کرد که برای «کافه ترانزیت» و «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را برد.

آنتوان دو سنت اگزوپری:  امروز صدوبیستمین سالروز تولد نویسنده «شازده کوچولو» یکی از مشهورترین آثار ادبیات جهان است. اگزوپری نویسنده و خلبان فرانسوی بود که با نگاه خاصش به دنیا شناخته می شود. او علاوه بر «شازده کوچولو» کتاب هایی چون «هوانورد»، «پرواز شبانه»، «زمین انسان ها» و «خلبان جنگ» را نوشت اما «شازده کوچولو» که به 300 زبان ترجمه شده او را برنده جایزه کلی کتاب امریکا و قهرمان ملی فرانسه کرد.  اگزوپری سال 1944 در پروازی بر فراز دریای مدیترانه ناپدید شد.

  سالروز تولد کیومرث قورچیان نقاش، رضا شفیعی جم بازیگر، اکبر تقی نژاد داستان نویس، عباس عبدی داستان نویس،  خلیل عمرانی شاعر، میثم کیانی داستان نویس، بابک نیک طبی شاعر و آنتونی مان فیلمساز امریکایی هم امروز است.

درگذشت ها

استیو دیتکو: نویسنده کتاب های کمیک امریکایی و خالق شخصیت های پرطرفداری چون اسپایدرمن دو سال پیش در چنین روزی درگذشت. دیتکو متولد سال 1927 بود و با همکاری با انتشارات مشهور مارول کامیکس که از معروف ترین ناشران کتاب های کمیک دنیاست، شناخته شد. غیر از مرد عنکبوتی شخصیت هایی چون خزنده و دکتر استرنج را خلق کرد اما با همه محبوبیت این شخصیت ها نمی خواست نامی از خودش باقی بماند و حتی وقتی قرار شد فیلمی درباره اش ساخته شود جلوی دوربین حاضر نشد.پل کله نقاش سوئیسی و ادوارد یانگ فیلمساز تایوانی هم در چنین روزی درگذشتند.