آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
فرهنگی
۱۹
یاد

همایون خرم؛ عاقل عاشق

بردیا صدرنوری (نوازنده پیانو ومدیر جشنواره و جایزه همایون خرم)

امروزسالروز تولد آهنگساز، نوازنده ویلون و هنرمند اخلاق مدار، مهندس امیرهمایون خرم است. کیفیت زندگی 82 ساله مهندس همایون خرم می تواند نمونه ای ناب از یک هنرمند اصیل ایرانی و الگویی مناسب برای فرزندان ایران زمین باشد.

تربیت در خانواده ای اصیل و فرهنگی، بهره مندی هنری و اخلاقی تمام و کمال از مکتب استاد صبا، تحصیلات آکادمیک در رشته مهندسی، نوازندگی و آهنگسازی و خلق ملودی های ماندگار، معلمی و تربیت شاگردان فراوان، ایمان قلبی، ممارست و خودسازی مستمر، تقید به آداب اجتماعی، خانواده دوستی، سلامت نفس و نفروختن هنر به هر قیمتی و به هر کس و...، همه و همه بخشی از ویژگی هایی است که ایشان را نام آور کرده است. این ویژگی ها می تواند سرمشق خوبی برای نوجوانان وجوانان هنرآموز باشد. آنان که به دورازهیاهوی زندگی امروزی و نگاه های تک بعدی، هیجانی، نمایشی و افراطی درهنر، باید بدانند رمزموفقیت در زندگی، ترکیب عقل وعشق و آمیختن منطق واحساس، در کنار پایبندی به بسیاری اصول اخلاقی وممارست در تعلیم است. ویژگی که استاد خرم بدان آراسته بود.

مهندس رضا خرم فرزند استاد خرم در کتاب «بس نکته غیر حسن بباید...» که به قلم وی و دوست مهربان، علی وکیلی (از شاگردان استاد خرم) ازسوی انتشارات موسسه فرهنگی و هنری راد نواندیش منتشر شده، آورده است که: «همایون خرم مجموعه ای از عقل وعشق بود و نشان داد که آب عقل و عشق می تواند به یک جو برود. البته تحت شرایطی. او عشق و عقل را لازمه پرواز می دانست اما نه با تعبیر دو بال یکسان برای پرواز. بلکه معتقد به این عبارت شمس تبریزی بود که می فرماید عقل، آدمی را تا در بارگاه می برد اما برای ورود به بارگاه می بایست عقل را یک سو نهاد و با عشق وارد شد. فی الواقع پدر در تمام امور زندگی کاملا از عقل بهره می جست و معتقد بود در کلیه موارد باید تفکر کرد و تصمیمات عقلانی گرفت.» امروز و در آستانه نودمین سالروز ولادت همایون خرم، جای شادمانی بسیار است که دیده می شود راه هنری و اخلاقی او در میان نسل جدید هنرآموزان، مستدام است. حضور چشمگیر کودکان و نوجوانان علاقه مند موسیقی در شش دوره جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) شاهدی است براین مدعا.

پیوند فرهنگی نسل جدید و نسل پیشین هنرمندان اصیل موسیقی، بواسطه ملودی ها، آهنگ ها، ترانه ها و اشعار همیشه زنده، جاودانگی این میراث معنوی را نوید می دهد و در این میان، بی شک هنر و اخلاق هنرمندان بزرگی چون همایون خرم، نقش بسزا و موثری در این انتقال میراث فرهنگی به نسل های آینده دارد.

به قول حضرت حافظ:

روز اول که سر زلف تو دیدم گفتم / که پریشانی این سلسله را آخر نیست

سر پیوند تو تنها نه دل حافظ راست / کیست آن کش سر پیوند تو در خاطر نیست