آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
ورزشی
۱۸

بحث موافقت یا مخالفت اعضای هیات رئیسه بابت بازگشت کفاشیان وجود ندارد

فریدون اصفهانیان، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در گفت و گو با «ایران»: به کار بردن عنوان «مستقل - غیرانتفاعی» برای فدراسیون فوتبال مغایر با مقررات ملی است

محمد محمدی سدهی

ماجرای اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال تمامی ندارد. فدراسیون در تازه ترین مکاتبه با فیفا در نامه ای با استناد به قوانین جاری کشور، مسائل مختلف را برای فیفا تشریح کرده تا بدون تغییر در ماهیت فدراسیون، تاییدهای بین المللی را دریافت کند. فدراسیون فوتبال در این نامه به تداوم و چرایی ضرورت حفظ عنوان نهاد «عمومی- غیردولتی» در اساسنامه تاکید کرد و درج هر عنوانی مانند «مستقل - غیرانتفاعی» را صحیح ندانست.

فریدون اصفهانیان، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص اصلاح اساسنامه و تاکید بر اینکه فدراسیون فوتبال نهاد «عمومی- غیردولتی» است به خبرنگار «ایران» گفت: «فدراسیون ها موسسات عمومی - غیردولتی هستند و به کار بردن عنوانی دیگر برای آنها موجب ایجاد تعارض بین اساسنامه فدراسیون با مقررات ملی می شود. تاکید فدراسیون فوتبال به کار بردن عنوان «عمومی - غیردولتی» است.»

فدراسیون فوتبال در نامه نخست خود به فیفا اعلام کرده بود که ماهیت این مجموعه همانند کمیته ملی المپیک، «عمومی - غیردولتی» است که فیفا نیز در ادامه نسبت به این موضوع ایراد گرفت و با اعلام اینکه کمیته ملی المپیک ایران به عنوان یک نهاد «مستقل - غیرانتفاعی» است، از این فدراسیون خواست تا هشتم تیرماه فدراسیون فوتبال با همین عنوان مشابه ثبت و اصلاحات را اعلام مجدد کند. او در خصوص وضعیت فدراسیون فوتبال بیان داشت: «در جریان موضوعات اصلاح اساسنامه نیستم و در این خصوص اعضای هیات رئیسه فدراسیون جلسه ای برگزار کردند که من در این جلسه حضور نداشتم.»

بحث برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال و نداشتن رئیس یکی از موضوعاتی است که منجر می شود تا شاید کارها در فدراسیون با تاخیر انجام شود. این عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال عنوان داشت: «فدراسیون توسط حیدر بهاروند به عنوان سرپرستی اداره می شود و فکر نمی کنم فعلا مشکلی بابت این موضوع داشته باشیم. البته در انتظار این هستم که انتخابات در کوتاه ترین زمان ممکن برگزار شود تا تکلیف ریاست فدراسیون مشخص شود. فدراسیون می خواست انتخابات را برگزار و رئیس جدید را معرفی کند اما فیفا ایراداتی از اساسنامه گرفت که رفع این ایرادات زمانبر است. علاوه بر این در ماه های اخیر شیوع کرونا در کشور باعث شد تا کارها عقب بیفتد.» او در خصوص بازگشت علی کفاشیان به فدراسیون و موافقت اش به بازگشت نایب رئیس سابق پس از پشت سر گذاشتن محرومیت یک ساله اش از فدراسیون اعلام داشت: «نمی دانم که این اخبار از کجا منتشر می شود. کفاشیان به فوتبال ایران خدمت کرده است و بحث بازگشت او براساس اعلام کمیته استیناف و قانون است. قانون باید بگوید که کفاشیان می تواند به فدراسیون بازگردد یا خیر وگرنه بحث موافقت یا مخالفت اعضای هیات رئیسه بابت بازگشت او وجود ندارد. از ما سوالی نکردند که بگوییم موافق یا مخالف حضور کفاشیان هستیم باید این موضوعات در جلسه مطرح شود که البته جلسه ای هم برگزار نشده است. کسانی که مسئول هستند باید در خصوص این موضوعات صحبت کنند.»