آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
فناوری
۱۷

با حضور وزیر ارتباطات و رئیس مجلس

دومین مرکز بزرگ داده کشور در تبریز افتتاح شد

سوسن صادقی

دیتاسنتر تبریز به عنوان دومین مرکز بزرگ داده کشور (با 350رک)به منظور توسعه و تکمیل زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات، روز گذشته به صورت ویدئو کنفرانس با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و جمعی از مسئولان استان آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری 150 میلیارد تومانی اپراتور اول (همراه اول) افتتاح شد.

راه اندازی 5G تا دو هفته آینده

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروز بزرگ ترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور با سرمایه گذاری همراه اول وارد مدار می شود، گفت: در دو هفته آینده نیزنمونه آزمایشی 5G در مرکز تحقیقات مخابرات ایران راه اندازی خواهد شد تا در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد و بنا بر سند شبکه ملی که  می بایست20 درصد ارتباطات تا افق 1404 بر اساس تکنولوژی جدید بنا شود، شهریور ماه به استفاده عملیاتی می رسد.

آذری جهرمی با بیان اینکه در چهارمین ایستگاه قطار سریع السیر هستیم و با افتتاح دومین مرکز داده اقماری به سمت اهداف شبکه ملی اطلاعات حرکت می کنیم، افزود: ایستگاه اول امسال توسعه ارتباطات روستایی برای 1500 روستا بود که همراه اول این کار را انجام داده بود که با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد. ایستگاه دوم مرکز داده اقماری شماره یک از سوی شرکت اپراتور دوم انجام شد. با افتتاحی که در حوزه خدمات ابری با حضور رئیس جمهوری انجام شد به خودکفایی در زیرساخت خدمات ابری مورد نیاز کسب و کارها در کشور رسیدیم که به نوعی یک بسته حمایتی از کسب و کارهایی است که در این بستر بنا است فضای اقتصاد دیجیتال را بسازند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه این مرکز می تواند بخش دیگری از نیازمندی های کشور در حوزه توسعه شبکه ملی اطلاعات و بهبود کیفیت خدمات را تسهیل و ارتقا دهد، گفت: دستور پنج ماده ای رهبری برای تکمیل زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات به دولت، مورد توجه قرار گرفته است و رئیس جمهوری نیز دستورات خوبی صادر کرده اند و سازمان برنامه در تخصیص اعتبارات این برنامه با ما همکاری خوبی دارد. جهرمی با بیان اینکه برای حمایت از پیام رسان ها و موتور جست و جو هم که یکی از حوزه های مهم زیر ساخت های شبکه ملی اطلاعات است، با وجود تمام تنگناهای اقتصادی شرکت ارتباطات زیرساخت سرمایه گذاری خیلی خوبی انجام داده، گفت: این دو در مرداد ماه وارد مدار می شود و با توجه به اینکه در افتتاح های گذشته دو رئیس قوه حضور پیدا کردند در این افتتاح هم از رئیس قوه قضائیه دعوت می کنیم تا توجه روسای سه قوه به موضوع شبکه ملی اطلاعات حتما مورد تاکید قرار گیرد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مرسوم است در جلساتی که در اپراتورها حضور پیدا می کنیم درخواست هایی را بنا بر سیاست های بالادستی مطرح کنیم، گفت: نخست اینکه مدیرعامل اپراتور اول قول داده اند تا شهریور ماه در پنج نقطه تهران 5G نصب شود. این پروژه حائز اهمیت است و این اپراتور باید روی این حوزه کار کند تا این پروژه به سرانجام برسد و ورود 5G به ایران رقم بخورد. البته تجهیزات آن وارد ایران شده است و ظرف دو هفته آینده نمونه آزمایشی 5G در مرکز مخابرات ایران رونمایی می شود.

آذری جهرمی در ادامه گفت: دومین نکته ای که از اپراتور اول می خواهیم توجه به زیست بوم کودک و نوجوان است. سرمایه گذاری در حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی، سرمایه گذاری روی نسل آینده است. از هیات مدیره این اپراتور می خواهم که به هر شیوه ای اکوسیستم کودک و نوجوان در فضای مجازی را برای صیانت از اخلاق و حمایت از تولیدکنندگان محتوایی در این حوزه و برای سرمایه گذاری روی آینده بچه های کشور فعال کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه موضوع سوم حائز اهمیت، شکستن قالب های انحصار است، گفت: نسبت ترافیک داخلی به خارجی در اپراتور اول به نسبت سایر اپراتورها کمی پایین تر است و دلیل این موضوع هم این است که درهای این اپراتور به روی کسب و کارهای فضای مجازی خیلی باز نیست. شرکت های تو در تو با مدیریت واحد را تعطیل کرده و راه را برای جوانان باز کنید تا تولید محتوا را رقم بزنند. این در را باز کنید تا ترافیک شبکه ملی اطلاعات هم افزایش پیدا کند و راحت تر به اهداف مورد نظر برسیم.

آذری جهرمی افزود: نکته چهارم اینکه 50 درصد و شاید بیشتر درآمد اپراتور اول همچنان در حوزه صدا و درآمد مکالمات صوتی است. در آمد این اپراتور در حوزه دیتا به لحاظ درصدی همچنان پایین است و این حوزه باید تغییر کند چرا که سرمایه گذاری روی درآمد مکالمات صوتی شکننده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه آخرین درخواستم حرکت به سمت سرمایه گذاری بین المللی است، گفت: 100 درصد درآمد بخش ما ریالی است. اپراتور اول این توانمندی را دارد که در حوزه خارجی سرمایه گذاری کند تا درآمد ارزی وارد کشور کند که البته هدف تنها این نیست. اهداف مهمتر دیگر بردن اکوسیستم فضای مجازی کشور به خارج از مرزها و بزرگتر کردن بازار است.

 وی افزود: کشورهای دوست و هم پیمان ما علاقه مند به این مساله هستند و دستگاه دیپلماسی و دولت هم در کنار شما هستند تا کار را پیش ببرید.

وزیر ارتباطات در ادامه از مرکز ملی فضای مجازی، بانک مرکزی، پلیس فتا و دادستانی کل کشور تشکر کرد و گفت: دیروز رئیس پلیس فتا گزارش داد که برای اولین بار در کشور، میزان جرایم سایبری ثبت شده 20 درصد کاهش پیدا کرده چون رمز پویا فعال شده است.

وی افزود: برخی علاقه مند هستند یا از سر ناآگاهی یا بر پایه اهداف سیاسی، هر موضوعی را که در کشور پیش می آید ناشی از نبود پیام رسان داخلی بدانند. این در حالی است که اگر رمز پویا وجود نداشته باشد پیام رسان داخلی هم بستر کلاهبرداری می شود. پیشگیری از جرایم، نیازمند اصلاح رویه ها و اصلاح نظام قانونگذاری است و برای همین هم در همین جلسه از رئیس مجلس تقاضا می کنم که مساعدت کنند کمیسیون ویژه فضای مجازی در مجلس تشکیل شود.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: مجلس جای گفت و گو است و نماینده سوال می پرسد و وزیر پاسخ می دهد. این، ساز و کار مجلس است و تا زمانی که گفت و گو وجود دارد باید به پیشرفت امیدوار بود و به جای ایجاد دو قطبی باید گفت و گو کنیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نگرانی های اخلاقی در جامعه مهم است اما با بد و بیراه گفتن چیزی درست نمی شود افزود: رویکرد رئیس مجلس و نمایندگانی که ما با آنها در تعامل هستیم به فضای مجازی، سازنده است و ما از وجود این دغدغه استفاده حداکثری خواهیم کرد.

نظارت بر فضای مجازی

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این مراسم گفت: برخی گمان می کنند ما فضای مجازی را رها کرده ایم، به هیچ وجه این طور نیست و با دقت بالا به تمام حوزه ها نظارت داریم.

فیروزآبادی افزود: زمانی که متوجه شدیم پدیده فیشینگ در کشور رخ می دهد و مشکلات زیادی را رقم می زند، در نظام مالی کشور تغییراتی ایجاد کردیم تا مانع از این اتفاق شویم هرچند این کار بسیار بزرگ و در عین حال سختی بود اما تمام آن با اتکا به نیروهای خودی و روی پلتفرم های داخلی انجام شد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه نگاه ما در شورای عالی فضای مجازی نگاه تحول است، گفت: یکی از مهم ترین زیرساخت ها برای ایجاد تحول، استفاده از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است که از لایه کاربر آغاز می شود و بر لایه های بالای این هرم تاثیر می گذارد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: برای اینکه تحول ملی داشته باشیم باید آن را طوری طراحی و اجرا کنیم که بخش عمده ای از این تحول روی زیرساخت های ملی کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات و شبکه ملی ارتباطات به عنوان اولویت کشور شناخته شده است، گفت: همه روابط و فرآیندها باید در تمام حوزه ها به صورت متوازن مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل در کنار شبکه ملی اطلاعات به دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال و آموزش دیجیتال نیز توجه ویژه می شود. فیروزآبادی با بیان اینکه اعتماد، امنیت و پایداری در فضای مجازی کشور سه رکن اساسی است که از شبکه ملی اطلاعات آغاز می شود، گفت: خوشبختانه پروژه دیتاسنتر بخش کوچکی از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور طراحی شده و با دقت در حال پیگیری است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در برخی از حوزه های فضای مجازی شاهد تاخیر هستیم ولی این تاخیر در تمام کشورهای دنیا وجود دارد، افزود: نهادهای حاکمیتی و مراکز اصلی کشور که متولی حوزه تحول دیجیتال هستند از دستگاه ها مطالبه دارند تا این تاخیر را جبران کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه گفت: ما در تعاریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، کمی دچار اختلاف نظر هستیم اما در مرکز ملی، سیاست مشخصی داریم و همان طور که رهبری آذرماه سال گذشته فرمودند خدمات پایه کشور باید به صورت ملی انجام شود بنابراین بر این اساس، یکی از آنها ارائه خدمات ابری و دیتاسنتری است.

جبران گذشته با اقتصاد دیجیتال

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز در این مراسم گفت: وقتی حرف از اقتصاد دیجیتالی می زنیم یعنی اینکه فرصت بزرگی در اختیار ما است که عقب ماندگی های گذشته را جبران کرده و راه کوتاهی را طی کنیم و به بزرگترین دستاوردها برسیم و البته اگر غفلت کنیم، طبیعتا فاصله ما نسبت به بقیه دنیا شکافش هم شکاف دیجیتالی خواهد شد و عقب ماندگی ما نیز از بقیه دنیا بیشتر خواهد شد. به عبارتی اکنون یک فرصت بزرگ برای ما است که گذشته را جبران کنیم. و امروز باید با سرعت بیشتری حرکت کنیم ولی اگر از آن غفلت کنیم، آسیب بزرگی به کشور خواهد رسید.

رئیس مجلس افزود: ما در کشور می توانیم دو جور به این مساله نگاه کنیم. یک نگاه این است که جوانان کشور را که امروز در حوزه اشتغال دچار مشکل هستند یک تهدید ببینیم. نگاه دیگر این است که امروز نیروی جوان و تحصیلکرده و نیروی آشنا به این فضای اقتصاد دیجیتالی را که بزرگترین سرمایه این عرصه است و برای چنین ظرفیت و منابع انسانی لحظه شماری می کند، به کار بگیریم.

قالیباف گفت: ما از نظر این ظرفیت شاید جزو پنج یا 10 کشوری باشیم که چنین ظرفیت نیروی انسانی دارد بنابرانی می توانیم از این فرصت به صورت حداکثری استفاده کنیم.

وی افزود: در حقیقت نگاه و مسیر مجلس یازدهم این است به همه اعم از دولتی و بخش خصوصی، شرکت های بزرگ و کوچک کمک کنیم. می خواهیم به آن روستایی که با کارش، صنایع دستی خود را می خواهد به بازار جهانی معرفی و عرضه می کند و هنرش را نشان می دهد و اقتصادش و فرهنگش را منتقل می کند، خدمت کنیم.

قالیباف با اشاره به اینکه پیش از آنکه به مجلس بیایم شاید در سال 2002 که در نیروی انتظامی خدمت می کردم اهمیت این موضوع را که امروز شاهد آن هستیم بخوبی درک کردم، گفت: می توان دید که این موضوع چه در حوزه مدیریت، چه در حوزه های سلامت در امر سرعت و کوچک سازی و کارآمدسازی چه تاثیر عظیمی دارد.

وی افزود: ما شاهد آثار پلتفرمی در حوزه صدور مواردی مانند گواهینامه و گذرنامه از سوی خدمات پلیس +10 بودیم که مردم می توانند با یک تماس تلفنی اکنون خدمات دریافت کنند یا در شهرداری شاهد چنین خدماتی حتی در حوزه زیرساخت نیز بودیم. برای مثال در آن زمان تهران فقط 70 کیلومتر فیبر نوری داشت ولی اکنون شهر تهران 2 هزار کیلومتر فیبر نوری دارد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه همه شهرها نیز می توانند این مسیر را طی کنند، گفت: این موارد می تواند امروز آسیب های حوزه اقتصاد را حل و فصل کند. موضوعی که حائز اهمیت است این است که زمانی یک کار به موفقیت می رسد که همه با هم همدل و همزبان باشیم. این دو موضوع امر بسیار مهمی است. همه می دانیم که باید در حوزه رفتار و وظایفی که بر عهده داریم نسبت به موارد تابع بوده و احترام بگذاریم. اگرچه هر جا هم نظری داریم برای مثال نیازی به اصلاح در قوانین می بینیم یا شاهد خلا قانونی هستیم حتما مجلس در خدمت خواهد بود.

رئیس مجلس در ادامه گفت: در مجلس یازدهم اصل را بر این گذاشتیم که هر تصمیمی در مجلس با چهار رویکرد کلی همراه باشد. یعنی تصمیم ها مبتنی بر شفاف سازی، هوشمند سازی، مردمی سازی و کارآمدسازی باشد و اینک هر چهار مولفه  مذکور را می توان در همین امر فضای مجازی شاهد بود. می توانیم در این امر اصلاح، جلوگیری از فساد، بالا بردن سطح مدیریتی، اثرگذاری و اثربخشی را مورد نظر قرار دهیم. هنگامی که از اقتصاد مقاومتی صحبت می کنیم یعنی مردمی سازی، یعنی اقتصاد دیجیتالی، این لازمه این است که بتوانیم از بخش خصوصی تا دولت تا شورای عالی فضای مجازی که مسئولیت سیاست گذاری، پیگیری و نظارت را در این مجموعه دارد شاهد یک همدلی و دست به دست یکدیگر دادن در این مسیر باشیم.

وی افزود: در موضوع کرونا خیلی آسیب دیدیم. اگرچه کرونا در این عرصه فرصتی بزرگ هم ایجاد کرد. برای مثال همین که جلسه را اینگونه برگزار کردیم و خیلی از جلسات به همین شکل برگزار می شود. بحث آموزش در این شرایط نیز یکی از پلتفرم های مهم ما در موضوع کرونا است.

رئیس مجلس گفت: در بحث خدمات آموزشی اپلیکیشن «شاد» باید موضوع عدالت آموزشی را هم در نظر داشته باشیم. چرا که بخش قابل توجهی از مردم ما در روستاها، حاشیه شهرها و در برخی موارد حتی در خود شهرها به تلفن همراه هوشمند دسترسی ندارند. در صورت دسترسی نیز به این تلفن هوشمند در حوزه خانواده در عرصه فضای مجازی باید موضوع صیانت را در نظر داشته باشیم با کمک شرکت های دانش بنیان از هم اکنون به فکر تجهیز دانش آموزان نقاط محروم برای آموزش آنلاین در مهرماه باشیم.

نیم نگاه

حل مشکلات اقتصادی مردم دغدغه مجلس

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در این مراسم گفت: وظیفه همه ما به عنوان خدمتگزاران مردم این است که دغدغه اول و آخر ما در این مقطع توجه به اقتصاد و معیشت مردم باشد و مردم ما هرگز، هیچ اختلاف و تنش را از کسی قبول نمی کنند. قالیباف افزود: ما در شرایطی در مجلس یازدهم کار را آغاز کردیم که وضع اقتصادی کشور در شرایط خوبی نیست. اجازه دهید بگویم که مردم ما در حوزه اقتصاد حالشان خوب نیست. ما بعضی مواقع، برخی مطالبی را می شنویم که ایکاش نشنویم و نبینیم ولی برخی واقعیت های تلخ را این روزها در رسانه ها می بینیم که حرف از اجاره پشت بام گفته می شود و امروز در حوزه مسکن دغدغه جدی بخش قابل توجهی از مردم ما است. وی افزود: وظیفه همه ما به عنوان خدمتگزاران مردم این است که دغدغه اول و آخر ما در این مقطع توجه به اقتصاد و معیشت مردم باشد و مردم ما هرگز، هیچ اختلاف و تنش و به تعبیرهیچ دعوای «حیدری نعمتی» را از کسی قبول نمی کنند. مردم امروز از همه ما یک توقع دارند و آن اینکه همه کار صادقانه انجام دهیم و هم خوب کار کنیم که بتوانیم مشکلات آنها را برطرف کنیم.  رئیس مجلس با بیان اینکه مردم ما مردم قانعی هستند، گفت: همین که این حس در آنها به وجود بیاید و امنیت روانی در آنها باشد که ما با درستی مدیریت کرده و ما تلاش می کنیم و آنها این را در زندگی شان لمس کنند ممنون مدیران خواهند بود در غیر این صورت از ما راضی نخواهند بود. قالیباف افزود: به اعتقاد من امروز اگر من در اینجا هم حضور یافتم از این باب است که امروز مجموعه ای افتتاح می شود که مانند گذشته این مجموعه می تواند در کمترین زمان ممکن با بیشترین تاثیرگذاری در همه جغرافیای کشور با شفافیت، عدالت و اقتصادی ترین روش مسائل نابسامانی های اقتصادی کشور را حل و فصل کند.