آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۳

روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا: ماسک زدن از 15 تیر الزامی می شود

رئیس جمهور از الزامی شدن استفاده از ماسک از نیمه دوم تیرماه خبر داد.

حجت الاسلام  روحانی رئیس جمهور صبح دیروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن  تبریک هفته قوه قضائیه به همه قضات و مسئولین قوه قضائیه گفت: ما در شرایط فعلی کشور تنها راهمان روابط بسیار صمیمانه و نزدیک میان سه قوه است و راه دومی برای ما وجود ندارد. در شرایط فعلی کشور حتما باید وحدت و یگانگی میان همه قوا رعایت شود.

روحانی در ادامه به موضوع کرونا اشاره کرد و افزود: ما امروز یک بار مسئولیت بسیار سنگین بر دوشمان است . کار وزارت بهداشت و درمان ما، کار بخش تولید، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت، بانک مرکزی و بورس ما کم نظیر و افتخارآمیز بوده است. یکی بیاید اینها را جمع و تفریق و با دنیا مقایسه کند. کار عظیمی انجام گرفته و همه دویدند. من شهادت می دهم همه مسئولینی که با آنها آشنا هستم، 6 ماه است حتی یک روز استراحت نکردند و پشت سر هم در حال کار و تلاش هستند و این به معنای آن نیست که همه مشکلات تمام شده است. هنوز هم مشکلاتی باقی مانده است.

وی تصریح کرد: ما کمک کردیم و به عده ای وام دادیم و آنجایی که امکانپذیر بوده است برای سه میلیون خانواده در چهار نوبت کمک معیشتی ویژه دادیم و یک کمک معیشتی نیز از آبان ماه 98 برای 18 میلیون خانواده پرداخت می شود. این بسته های معیشتی، کمک ها و اضافه حقوق ها حداکثر توان دولت بوده است و امروز به حمدالله نه نیازی به استقراض خارجی و نه نیازی به استقراض از بانک مرکزی داریم. البته حتما به وحدت، اتحاد و تعاون و همکاری و یاری همدیگر نیاز داریم و اینها برای ما قطعی و ضروری است.

روحانی بیان کرد: مردم ما بدانند که ویروس کرونا وارد هر استانی که شد و در آنجا شیوع پیدا کرد، وظیفه ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند و به صورت کله قندی شیوع پیدا کند چرا که در آن صورت دچار مشکل می شویم.

لزوم رعایت اصول بهداشتی برای عبور از پیک بیماری

وی تاکید کرد: علت تاکید بر اینکه مردم اصول بهداشتی را به صورت مرتب رعایت کنند آن است که با کمترین خسارت و پیچیدگی از این مرحله عبور کنیم. زمانی که از پیک بیماری در استان ها عبور کنیم، کنترل این بیماری تا حدی سهل می شود اما همچنان باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

روحانی گفت: ما باید به یکدیگر کمک کنیم و دستورالعمل های بهداشتی را برای مقابله با کرونا رعایت کنیم و به این نکته توجه داشته باشیم که محل تجمع خطرناک است. زمانی که گفته می شود فلان استان یا شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارد، باید مسائل بهداشتی پیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و مردم به این نکته توجه داشته باشند که هر جایی تجمع باشد هم در وضعیت قرمز است و باید اصول بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

ایجاد محدودیت در مناطق وضعیت قرمز به عهده ستاد استانی

رئیس جمهور با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، هر شهرستانی که در وضعیت قرمز از لحاظ شیوع کرونا قرار دارد، ستاد استانی آنان می توانند برای ایجاد محدودیت به مدت یک هفته پیشنهادات خود را به وزرای کشور و بهداشت و درمان ارائه کنند.

وی افزود: ما به دنبال آن هستیم که شدت عملی در مقابل شهرستان هایی که در وضعیت قرمز هستند، نشان دهیم و مصوبه مذکور در این راستا است که البته باید به تائید ما برسد و در صورتی که لازم باشد آن را تمدید خواهیم کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک در محل هایی که تجمع وجود دارد، الزامی است، گفت: ما باید تدابیر لازم را اتخاذ کنیم تا از پانزدهم تیرماه استفاده از ماسک الزامی شود و این مدت تا آخر تیرماه خواهد بود و در صورتی که لازم باشد، این مدت تمدید خواهد شد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این، قرار بر این شد که یک ماده قانونی با هماهنگی قوه قضائیه به تصویب برسد تا بر اساس آن مشخص شود که قوه قضائیه در چه مواردی خارج از نوبت و در راستای اجرای وظایف مذکور عمل و به ما کمک کند. همچنین تدابیری اتخاذ شود که بتوانیم در شهرها و مکان های قرمز استفاده از ماسک را الزامی کنیم.

روحانی گفت: یکی از نکات دیگری که در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد، مربوط به کمک به مستاجران بود. این ایام مسکن گران شده و مردم هم برای خرید و هم اجاره آن دچار مشکل هستند و برای آنان طاقت فرسا شده است.