آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
فناوری
۱۷

اخبار

سرمایه گذاری در هوش مصنوعی 5 برابر می شود

ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 5 برابر کردن سرمایه گذاری در حوزه شکل گیری استارتاپ های هوش مصنوعی خبر داد.

به گزارش «ایران»، حمایت از توسعه فناوری هوش مصنوعی یکی از اولویت هایی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود و ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال افزایش 5 برابری سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی در این صنعت جهانی است. هوش مصنوعی یک فناوری پیچیده با کاربردهای ساده است که توسعه آن برای هر کشوری ضروری است. کشورهای مختلف به اهمیت بالای توسعه هوش مصنوعی پی برده و در حال حاضر 60 کشور، سندی ملی برای توسعه این فناوری کاربردی در کشور خود تنظیم کرده اند. این ضرورت در ایران نیز درک شده و نخبگان کشور با ورود به این عرصه درتلاشند تا زیست بوم فناوری و نوآوری هوش مصنوعی در کشور را ارتقا دهند.

این ستاد برای همراهی با این زیست بوم سودمند و خلاق در تلاش است تا تعداد استارتاپ های این حوزه را در آینده ای نزدیک به 200 مورد برساند و سرمایه گذاران را به حضور در حوزه هوش مصنوعی ترغیب کند.مذاکره با 3 دانشگاه فعال در این حوزه هم از دیگر اقدامات ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی طی چند سال اخیر است تا آزمایشگاه های تخصصی هوش مصنوعی در این دانشگاه ها راه اندازی شود.هوش مصنوعی فناوری کلیدی در هر کشوری است و 10 کشور چین، ویتنام، اندونزی، امریکا، تایلند، برزیل، فرانسه، انگلستان، لهستان و ایتالیا در این حوزه رشد قابل توجهی کرده اند و بیشترین میزان استفاده از این فناوری را دارند. حجم اقتصادی این فناوری نوظهور در دنیا تا سال 2030، بیش از 16 تریلیون دلار برآورد شده که یک سوم بازار فعلی جهانی را تشکیل می دهد.

ارتقای سیستم راستی آزمایی خودکار توئیتر

توئیتر اعلام کرده سیستم راستی آزمایی خودکار برای مشخص کردن پست هایی با نظریه های جعلی ارتباط ویروس کرونا و 5G را ارتقا می دهد.

به گزارش مهر، توئیتر می داند سیستم این شبکه اجتماعی برای راستی آزمایی خودکار پست های حاوی کلید واژه 5G و ویروس کرونا کمی سختگیرانه عمل می کند و تصمیم دارد این روند را اصلاح کند. این شبکه اجتماعی تعهد کرده که دقت سیستم برچسب زنی و راستی آزمایی را ارتقا دهد تا توئیت های کمتری فقط به دلیل وجود کلید واژه های مذکور برچسب دریافت کنند.

طبق بیانیه توئیتر، این شرکت مشغول توسعه «قابلیت های خودکار جدید» است که روی موضوعیت توئیت ها تمرکز می کند ولی هنوز مشخص نیست این سیستم چه زمانی ارتقا می یابد. بتازگی کاربران توئیتر به دلیل برچسب زنی تعداد انبوهی از توئیت های غیرمرتبط با نظریه های جعلی ارتباط ویروس کرونا و 5G، اعتراض کرده اند، هرچند این رویه به کاربران خسارتی نزده اما ارزش سیستم راستی آزمایی توئیتر را کمتر کرده است.

تعطیلی همیشگی فروشگاه های مایکروسافت

به نظر می رسد که مایکروسافت قصد دارد تمامی فروشگاه های حضوری خود را در امریکا و سایر نقاط جهان برای همیشه تعطیل کند.به گزارش ایسنا، مایکروسافت به تازگی با انتشار بیانیه ای جدید از تعطیلی تمامی فروشگاه های حضوری خود در ایالات متحده و سایر کشورهای جهان خبر داده است که برای بسیاری از کاربران در سراسر جهان خبری غیرمنتظره و غافلگیرانه بود. این بیانیه مطبوعاتی حاکی از آن است که مایکروسافت قصد دارد به جز چهار مرکز اصلی، سایر فروشگاه های خود را در کشورهای مختلف تعطیل کند. این چهار مرکز که به احتمال زیاد در مناطق نیویورک، لندن، سیدنی و ردموند قرار دارند تنها برای تجربه کاربران برای کار با محصولات مایکروسافت در نظر گرفته می شود و این بدان معناست که در این مراکز، دیگر شاهد فروش محصولات مایکروسافت نخواهیم بود. آمارهای منتشر شده از سوی این شرکت، فروشگاه های آنلاین ایکس باکس و ویندوز و همچنین سایت رسمی مایکروسافت موفق شده اند که به 1.2 میلیارد کاربر فعال در ماه در 190 بازار جهان دست پیدا کنند که همین امر نشان می دهد این شرکت قصد دارد تا بیش از پیش روی فروش دیجیتالی محصولات خود تمرکز کند. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری بر این باورند که علاوه بر پاندمی کرونا اعتراضات اخیر مردم امریکا که به اغتشاش و ناآرامی منجر شد نیز در این تصمیم گیری دخیل بوده است.