آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۳

سید نظام الدین موسوی: عدم پاسخ قاطع به اروپا آنها را جسورتر کرد

نماینده تهران در مجلس گفت: راهبرد اعتماد به اروپا مانند آمریکا کاملا اشتباه و غلط بوده و باید موضعی قاطع در قبال آنها اتخاذ می کردیم ولی چون این کار را نکردیم آنها جسورتر هم شدند.

سیدنظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی گفت وگویی درباره قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: مقام معظم رهبری از مدت ها پیش بحث بی اعتمادی نسبت به سه کشور اروپایی و همراهی با آمریکا را مطرح کرده بودند و بارها ایشان تاکید کردند که جمهوری اسلامی نسبت به اروپایی ها بی اعتماد است و نباید به آنها اصلا اعتمادی کرد و اگرچه آنها در ظاهر روی خوش به تهران نشان می دهند و سعی می کنند خود را متفاوت با آمریکا نشان دهند اما در نهایت مدل حرکتی شان در قبال جمهوری اسلامی ایران مانند آمریکا و به تبع آن کشور است.

وی افزود: متاسفانه مانند خوش خیالی ساده لوحانه ای که برخی مسئولان ما در قبال آمریکا داشتند درباره اروپا هم تکرار شد و اروپایی ها توانستند با لطایف الحیل از جمهوری اسلامی زمان بخرند و ما را مجاب کردند که در برجام باقی بمانیم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اروپایی ها با لطایف الحیلی اجازه ندادند جمهوری اسلامی ایران واکنش مناسبی را نسبت به بدعهدی آمریکایی ها نشان دهند ضمن اینکه اروپایی ها نقش کاملا مرموزانه و فریبکارانه ای ایفا کردند و اسما در برجام باقی ماندند اما رسما به مانند آمریکا کاری نکردند. اروپایی ها در درازمدت روندی را طی کردند که دقیقا تکمیل کننده پازل آمریکایی ها بود.آنها بعد از عملیاتی کردن تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران و بعد از خروجشان از برجام، ادعا کردند کانال مالی جدید به نام اینستکس راه اندازی کرده و سعی می کنیم تا از آن طریق مراوده مالی داشته باشیم با تهران، اما عملا و بعد از گذشت یک سال اینستکس شاهد هیچ گونه مراوده مالی جدید نبود.

موسوی  افزود: ما در برجام عملا به وضعیت صفر رسیده ایم چرا که این بار با دست خالی مواجه شده ایم و عملا آمریکایی ها و اروپایی ها در همراهی با یکدیگر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را تعلیق و فریز کردند و عملا ما با دست خالی در حال بازگشت به مراحل گذشته خود هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در گفت وگو با فارس تصریح کرد: راهبرد اعتماد به اروپا مانند اعتماد به آمریکا کاملا اشتباه و غلط بوده و به نظر می رسد ایران باید موضع قاطع و عملیاتی مشخص در قبال اروپایی ها اتخاذ کند در غیر این صورت ما شاهد خواهیم بود که وقتی آمریکایی ها زیر تمام تعهداتشان زدند و هیچ اتفاقی رخ نداد و حتی جسورتر هم شد اروپایی ها هم در این مسیر و راه گام برخواهند داشت.