آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۳

نایب رئیس مجلس: وضعیت بازار مسکن، عرصه را بر مردم تنگ کرده است

اردبیل- خبرنگار کیهان: بدون اعمال سیاست های مدیریتی و وضع مالیات بر معاملات مکرر زمین و مسکن امکان کنترل افزایش قیمت مسکن وجود ندارد.

علی نیکزاد نائب رئیس مجلس و نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مراسم کلنگ زنی آغاز عملیات احداث 144 واحد مسکن خیرساز اردبیل با اعلام مطلب بالا افزود: وضعیت بازار مسکن چنان عرصه را بر مردم تنگ کرده است که در حال حاضر با افزایش 120 درصدی نرخ اجاره مسکن در برخی از شهرها از جمله تهران، امکان تامین اجاره بها برای خانواده وجود ندارد.

وی گفت: با افزایش قیمت مسکن و نابسامانی بازار آن، خانه دار شن برای مردم به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده است.

وی متوقف شدن هفت ساله ساخت مسکن در کشور را عاملی در افزایش قیمت مسکن اعلام کرد و گفت: آثار ساخته نشدن مسکن در سال های اخیر، امروز با افزایش سرسام آور قیمت مسکن چهره خود را نشان می دهد.

وی با اشاره به طرح ملی مسکن گفت: دولت با این طرح در صدد احداث 400 هزار واحد مسکن در کشور است ولی تاکنون ریالی به این طرح اختصاص نیافته و اقدامی جدی برای ساخت مسکن انجام نپذیرفته است.

وی گفت: ساخت مسکن، فعال شدن 134 صنعت جانبی و ایجاد 5/2 شغل به ازای هر 100 مترمربع را فراهم می سازد و با توجه به بی نیازی آن به ارز می تواند در رونق اقتصاد ملی و بومی تاثیرگذار باشد.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی در زمینه تامین مسکن مردم برنامه دارد و از نظر کارشناسی خود کوتاه نمی آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم اختصاص تسهیلات کافی از سوی دولت به بخش مسکن گفت: در سطح کشور 900 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که 25 درصد آن برای رونق بخشیدن به مسکن به این بخش اختصاص می یافت در حالی که تنها هفت درصد آن به مسکن تعلق گرفته است.

نائب رئیس دوم مجلس یازدهم حل مشکل مسکن را نیازمند اختصاص زمین و تسهیلات بلندمدت و یارانه دار دانست.

وی گفت: مجلس در حل مسئله معیشت، اقتصاد و مسکن مردم آماده هرگونه همکاری با دولت است و دولت اگر بنای همکاری ندارد، مجلس از ظرفیت قانونی خود استفاده خواهد کرد. وی در ادامه گفت: اگر منابع تسهیلات مسکن مهر که هم اکنون در قالب اقساط مردمی در حال بازگشت به شبکه بانکی است، به خود بخش مسکن پرداخت شود، بخش زیادی از نیاز بازار مسکن تامین شده و قیمت مسکن به تعادل خواهد رسید.