آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اقتصادی
۴

خبری از پیش فروش های جدید نیست

زمزمه گرانی دوباره خودرو با افزایش جلسات دولتی ها!

در حالی که بر خلاف وعده مسئولان، خبری از پیش فروش های بعدی خودروسازان نیست، این روزها همزمان با جلسات مسئولان، زمزمه گرانی دوباره خودرو در عین رکود معاملات به گوش می رسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از یک ماه از مصوبات ستاد تنظیم بازار و افزایش قیمت خودرو درب کارخانه می گذرد. افزایش قیمتی که با فروش های ویژه خودروسازان همراه شد تا التهاب بازار را کم تر کند، اما بعد از دو مرحله قرعه کشی این فروش های ویژه متوقف شد و با اجرا نشدن مصوبه سوم یعنی قیمت گذاری برای بازار خودرو، 10 درصد بالا تر از قیمت کارخانه، دوباره قیمت ها روند صعودی به خود گرفتند.

در جلسه قیمت گذاری برای خودرو ها نکته ای توسط رضا شیوا، رئیس شورای رقابت بیان شد که کمتر کسی به آن توجه کرد. شیوا گفت: سبد تورمی که خودروسازان اعلام کردند بر اساس تورم اسفند 98 بوده و قرار است سبد بخشی تورمی خودروسازان مجددا برای سه ماه آینده یعنی خرداد ماه اعلام شود.

این به معنای آن است که سر رسید تاریخ اعلامی شورای رقابت رسیده و دوباره زمزمه های افزایش قیمت به گوش می رسد. یک مقام مسئول در همان زمان گفت: شنیده ها حاکی از آن است که تا اوایل مرداد، قیمت کارخانه ای خودرو ها افزایش پیدا خواهد کرد و شورای رقابت در حال انجام محاسبات آن است.

زمزمه گرانی دوباره

در همین حال خبرگزاری فارس هم با اشاره به ادامه دار شدن نوسانات در بازار خودرونوشت :با تصمیم وزارت صنعت برای بازنگری در قیمت گذاری خودروها، طی روزهای اخیر جلسات مربوط به این موضوع با حضور مدیران شورای رقابت، سازمان حمایت و سازمان گسترش برگزار می شود.

بنابراین گزارش، در حال حاضر نرخ ارز مبنای قیمت گذاری خودرو، نرخ 9 هزار تومانی است که قرار است این موضوع مورد تجدیدنظر قرار گیرد و نرخ جدید مبنای قیمت گذاری قرار گیرد. البته در مقابل، خودروسازان نیز موظفند گزارش کاهش ارزبری محصولاتشان را به وزارت صنعت ارائه دهند و البته این کاهش ارزبری نیز باید کاملا محسوس باشد.

به نظر می رسد این جلسات مقدمه سازی برای گرانی دوباره خودرو باشد، چرا که تصمیمات گذشته دولت برای کنترل بازار هم نه تنها به کاهش قیمت ها منجر نشده که به عطش بازار دامن زده است.

فراموشی فروش های ویژه

بر اساس وعده های مسئولان وزارت صمت بنا بود هر ماه یکی از طرح های فروش ویژه یا فروش های فوق العاده اعلام شود، اما حالا بیش از یک هفته از آخرین قرعه کشی طرح های ویژه خودروساز ها گذشته و حتی تاریخ فروش ویژه بعدی هم مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصرف کننده ای که نتوانسته در بخت آزمایی قرعه کشی شرکت های خودروسازی برنده شود امروز سرگردان در بازار منتظر کاهش قیمت هاست تا متناسب با هزینه خود اقدام به خرید کند اما به نظر می رسد با وضعیت فعلی خرید خودرو برای مردم مشکل تر از گذشته شود.

در حال حاضر قیمت انواع خودروهای داخلی نسبت به دو هفته گذشته 15 تا 20 درصد گران شده و هنوز هم روند افزایشی ادامه دارد.