آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
باشگاه اقتصاددانان
۳۱

فرصت های اینترنت اشیا

جیمز السمور (فوربس)

 در شهرهای هوشمند، زیرساخت ها و فناوری، کنار هم قرار می گیرند تا کیفیت زندگی شهروندان افزایش یابد و نیز تعامل آنها با محیط شهری بیشتر شود. اما این پرسش مطرح است که چطور داده ها را از حوزه هایی نظیر حمل ونقل عمومی، کیفیت هوا و تولید انرژی می توان در هم تلفیق کرد و به طور موثر مورد استفاده قرار داد؟ اینترنت اشیا بخشی از پاسخ است. اینترنت اشیا که به عنوان بخشی از جنبش فناوری هوشمند به وجود آمده امکان می دهد اشیا از طریق اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند. با ایجاد شبکه ای از اشیا که توانایی برقراری ارتباط هوشمند را با هم دارند راه برای طیفی وسیع از نوآوری های فناورانه باز می شود و از این طریق، امکان بهبود وضعیت حمل ونقل عمومی و فرآیندهای مختلف دیگر فراهم خواهد شد.

این عامل اجازه می دهد گزارش های دقیق ترافیکی تهیه شود و مصرف انرژی در هر لحظه قابل محاسبه باشد. اینترنت اشیا با ایجاد زمینه برای برقراری ارتباط های بیشتر بین اشیا و در پلت فرم ها، داده های بیشتری به وجود می آورد و می توان از این داده ها برای بهبود جنبه های مختلف زندگی بشر بهره برد. شهرها می توانند در هر لحظه فرصت ها و چالش ها را شناسایی کنند، از هزینه ها بکاهند و منابع را با دقت بیشتر مصرف کنند تا اثر آن به حداکثر برسد.

کارآیی و انعطاف یک جنبه مهم شهرهای هوشمند است. شهرهای هوشمند از طریق سرمایه گذاری در فضاهای عمومی، به مکان هایی تبدیل می شوند که در آنها مردم مایلند زمان بیشتری را سپری کنند. شهر بارسلونا یک نمونه از شهرهای هوشمند است که فناوری هوشمند در آن به کار گرفته شده است. شبکه ای از فیبرهای نوری در سراسر شهر نصب شده، در نتیجه اینترنت بی سیم پرسرعت به شکل رایگان در آن ارائه و نیز از اینترنت اشیا پشتیبانی می شود. با تلفیق و یکپارچه سازی مدیریت آب، برق و پارکینگ، این شهر توانسته در هزینه های خود 75 میلیون یورو صرفه جویی کند و در بخش فناوری هوشمند 47 هزار فرصت شغلی به وجود آمده است. هلند استفاده از زیرساخت مبتنی بر اینترنت اشیا را در شهر آمستردام آزمایش کرده است. در این شهر بر مبنای داده های لحظه ای بر جریان ترافیک خودروها، مصرف انرژی و ایمنی عمومی نظارت می شود و تغییرات لازم در آنها به وجود می آید. از سوی دیگر در ایالات متحده شهرهای بزرگ نظیر بوستون و بالتیمور از سطل های هوشمند زباله استفاده می شود که زمان پرشدن شان اعلام می شود و کارآترین مسیر تخلیه آنها برای کارگران شهرداری تعیین می شود.

واقعیت این است که فناوری اینترنت اشیا فرصت های بسیاری را  پدید آورده و شهرهایی که مایلند از فناوری هوشمند جدید برای ارتقای کارآیی عملیات ها استفاده کنند می توانند از این فرصت ها بهره ببرند. مکان هایی نظیر دانشکده ها و جوامع جزیره ای، آزمایشگاه های کوچک برای به کارگیری فناوری در محیط قابل مدیریت تر هستند. پس از اثبات کارآیی و سودمندی فناوری های یاد شده در این مکان ها می توان از آنها در ابعاد گسترده تر برای مثال در شهرها استفاده کرد. دانشگاه ها نسخه های کوچک تر و فشرده تر شهرها هستند و در اغلب موارد سیستم حمل ونقل، کسب وکار و شهروندان (یعنی دانشجویان) خاص خود را دارند. به این ترتیب دانشکده ها، محلی عالی برای آزمایش فناوری های جدید از جمله اینترنت اشیا و به کارگیری نوآوری های مبتنی بر این فناوری ها هستند.

رئیس بخش فناوری اطلاعات دانشگاه متروپولیتن منچستر می گوید: «ایده دانشکده هوشمند نخستین بار در سال 2016 مطرح شد. همزمان با افزایش پروژه ها و برنامه های جدید، مناسب دیده شد اینها کنار هم قرار گیرند تا بتوان فهمید چطور می شود از فناوری بهره برداری کرد.» او توضیح می دهد چطور از طریق رهگیری جابه جایی ها و اقدامات دانشجویان می توان از فناوری هوشمند برای ارتقای کارآیی استفاده کرد. او می گوید: «این یک برنامه دائما درحال تکامل است. کیوسک های هوشمند با اطلاعات شخصی سازی شده امکان های متعددی را پدید می آورد. ابزارهای پوشیدنی هوشمند نظیر ساعت های هوشمند و گوشی بخشی از پروژه هستند.» این ابزارها می توانند به دانشجویان زمان کلاس و نحوه رسیدن به آن را یادآوری کنند، قرارهای آنها را به روزرسانی کنند و نیز به آنها اعلام کنند، زمان برگرداندن کتاب به امانت گرفته شده به کتابخانه چه وقت است. اگرچه این نوع کارها در مقایسه با اقداماتی که در برخی شهرهای بزرگ با بهره گیری از فناوری های هوشمند انجام شده کوچک به نظر می رسد، اما آنها یک نمونه یا الگوی اولیه از تحولات آینده هستند که می توان آنها را توسعه داد تا نیازهای بزرگ تر و پیچیده تر را پاسخ دهد.

از سوی دیگر موارد استفاده از این گونه فناوری ها بسیار زیاد است و مجموعه آنها در کنار هم، تحولات بزرگ در زندگی بشر به وجود می آورد. همزمان با توسعه فناوری های هوشمند و استفاده از آنها در محیط های شهری شاهد در هم تنیدگی آنها خواهیم بود. برای مثال انگلستان قصد دارد در طرح های توسعه ای آینده از فناوری هوشمند بهره ببرد و از داده انبوه برای تصمیم گیری بهتر در حوزه نوسازی زیرساخت های کشور استفاده کند. تصمیم های بهتر بدون تردید زمینه رونق اقتصادی را فراهم می کنند و برعکس تصمیم هایی که بدون در اختیار داشتن داده های کافی اتخاذ می شوند، به نتایج غیربهینه منجر می شوند. عامل اصلی حرکت به سمت شهرهای هوشمند، ظرفیت این شهرها برای بهبود جنبه های مختلف سیستم خدمات عمومی و کیفیت زندگی شهروندان و نیز کاهش هزینه هاست. با برداشتن قدمی به سمت آینده، ما نه تنها نحوه تعامل مان با محیط را ارتقا می دهیم، بلکه تضمین می کنیم بهترین گزینه های کیفیت در اختیارمان باشد و نیز منابع کمتری به هدر رود.