آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
سیاست
۲
رویداد

ناشر خبر بازداشت دادستان سابق تهران محکوم شد

تاوان 2 میلیون تومانی

نیمه مرداد ماه 98 بود که خبری مبنی بر بازداشت عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران منتشر شد. جعفری دولت آبادی که شاید مهم ترین چهره ای بود که پس از اکبر طبری، جایگاه و مقامش در دستگاه قضا را با آغاز ریاست سیدابراهیم رییسی در قوه قضاییه در معرض خطر دید و اگرچه نه همچون طبری، تنها ظرف یک هفته اما پس از مدتی صندلی اش را به دادستانی دیگر داد و نه تنها همچون طبری راهی بازداشتگاه نشد بلکه در سمتی دیگر به کار خود ادامه داد تا به رغم آن شباهت جزئی، تفاوت هایی اساسی با طبری داشته باشد. او که از سال 88 با حکم صادق آملی لاریجانی، رییس وقت دستگاه قضایی به سمت دادستانی تهران و انقلاب منصوب شده بود، اردیبهشت ماه 98 یک دهه پس از حضور در این سمت حساس و کلیدی با نظر سیدابراهیم رییسی از این مقام کنار گذاشته و البته همزمان به عنوان مستشار عالی دادگاه قضایی قضات منصوب شد.

حدود 3 هفته پس از بازداشت اکبر طبری اما اخباری منتشر شد که ادعا می کرد پس از معاون اجرایی رییس پیشین قوه قضاییه حالا دادستان تهران که از دیگر منصوبان آملی لاریجانی بوده، بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده است. خبری که حدود یک روز بعد صراحتا از جانب جعفری دولت آبادی تکذیب شد. دادستان سابق تهران همان زمان اعلام کرد که از منتشرکنندگان این شایعات شکایت کرده و تاکید کرد که این شکایت به قوت خود باقی است. همان زمان روابط عمومی دادستانی تهران نیز اعلام کرد که این نهاد دستور شناسایی، تعقیب کیفری و دستگیری عوامل و مرتبطان ناشران اخبار مربوط به بازداشت عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران را به دادسرای ویژه فرهنگ و رسانه تهران صادر کرده است.  با گذشت 10 ماه از این ماجرا اما حالا عباس جعفری دولت آبادی خبر داد فردی که مرداد ماه سال گذشته خبر بازداشتش را منتشر کرد به مجازات جزای نقدی محکوم شده است. دادستان سابق تهران در متنی که جهت انتشار دراختیار ایسنا قرار داده، آورده است:

«در پی طرح شکایت علیه انتشاردهنده این خبر کذب و محکومیت متهم در شعبه 1057 دادگاه کیفری کارکنان دولت و اعتراض محکوم علیه به حکم صادره، شعبه 69 دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ 27/3/99 حکم دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت محکوم علیه به 2 میلیون تومان جزای نقدی را تایید کرده است.» او همچنین با «تکذیب شایعات اخیر در فضای مجازی که به موجب آن خبر کذب قبلی با تغییراتی باز نشر شده است» تاکید کرد که «انتشار این گونه شایعات و اخبار کذب با هدف تشویش اذهان عمومی و تخریب وجهه مقامات قضایی که در مبارزه با فساد تلاش کرده اند، صورت می گیرد و حق تعقیب کیفری عوامل انتشار دهنده چنین اکاذیبی علیه اینجانب به قوت خود باقی است.» عباس جعفری دولت آبادی همچنین اعلام کرده که در پی طرح شکایت های جداگانه دادستان سابق تهران علیه روح الله زم و رضا گلپور مبنی بر نشر اکاذیب در دادسرای تهران، کیفرخواست های مستقل صادر و پرونده های مذکور در محاکم ذی صلاح تحت رسیدگی است.