آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
ورزش
۳۲

گزارش «دنیای اقتصاد» در مورد اجاره نام لیگ برتر فوتبال

گنج پنهان

دنیای اقتصاد : در میان همه ورزش ها، فوتبال بیشترین گستردگی و محبوبیت را در قرن بیستم داشته و سهم عمده ای از کل اقتصاد ورزش را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل امروزه فوتبال به یک بازار بزرگ و اغلب سودمند تبدیل شده که میلیاردها دلار سرمایه گذاری روی آن انجام می گیرد. البته که فوتبال درمقایسه با سایر ورزش ها پرهزینه تر است، اما اگر مدیران لایق و خوش فکر آن را اداره کنند و قوانین دست وپاگیر هم سد راهش نشود، فرمول های درآمدزایی متعدد و متنوعی دارد که به راحتی تکافوی مخارج را می کند.

به همین دلیل است که در کشورهای توسعه یافته مثل آلمان، انگلیس، اسپانیا و ایتالیا این ورزش نه تنها هزینه های خود را پوشش می دهد، بلکه سود سرشاری را هم نصیب گردانندگانش می کند. راه های مرسوم کسب ثروت در فوتبال مثل حق پخش تلویزیونی، تبلیغات محیطی، کشف و ترانسفر استعدادها یا فروش لباس و... آن قدر شناخته شده هستند که نیاز چندانی به بازگویی ندارند، اما این همه داستان نیست و راهکارهای جذاب دیگری هم برای تولید پول در فوتبال وجود دارد. یکی از این موارد که از قضا در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرد، اجاره دادن نام لیگ است. درحال حاضر بسیاری از لیگ های معتبر و حتی کم اعتبار دنیا نام مسابقات شان را به اسپانسرها اجاره می دهند و درآمد بسیار خوبی به دست می آورند، اما در ایران تنها یک بار برای استفاده از این منبع مغفول درآمدی خیز برداشته شد که آن هم شکست خورد.

   9 سال پیش، حدود 3 میلیارد

عزیزالله محمدی رئیس اتحادیه فوتبال ایران که 9 سال پیش رئیس سازمان لیگ فوتبال برتر بود درخصوص موانع استفاده از این شیوه درآمدزایی به «دنیای اقتصاد» گفت: «در سال 90 که ما در سازمان لیگ حضور داشتیم تلاش زیادی کردیم که نام لیگ برتر را اجاره بدهیم و از این محل درآمد کسب کنیم. به همین منظور وارد مذاکره با شرکت ها شدیم. طی توافقی که با شرکت ایرانسل داشتیم قرار شد برای یک فصل که از نام این شرکت بر روی لیگ استفاده می شود مبلغ 2 میلیارد و 750 میلیون تومان دریافت کنیم اما در ادامه با یک مشکل بزرگ روبه رو شدیم. از آنجا که لیگ برتر فوتبال ایران با نام «خلیج فارس» برگزار می شود، نمایندگان وقت مجلس با این طرح مخالفت کردند. ما در ادامه اعلام کردیم که قصد حذف نام خلیج فارس را نداریم و نام این شرکت تنها به عنوان پسوند یا داخل پرانتز درج خواهد شد؛ اما باز هم با این مساله مخالفت شد! البته نمایندگان وقت بعدتر وقتی که توضیحات ما را شنیدند متوجه این سوءتفاهم شدند اما دیگردیر شده بود. ناگفته نماند وزیر وقت ورزش نیز با این طرح مخالف بود.» عزیزالله محمدی در ادامه اعلام کرد اگر طرح موردنظر تا الان ادامه می یافت، قیمت فعلی برند لیگ برای اجاره در هر فصل می توانست چیزی حدود 50 میلیارد تومان باشد. نکته کلیدی اینجاست که نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی سال های اخیر با طرح مصوبات مختلف همچون ممنوعیت هزینه کرد دولت برای ورزش قهرمانی مانع دسترسی باشگاه ها به منابع سنتی مالی شده اند، اما در ازای این رفتارهای سلبی، جایگزینی برای پولسازی در ورزش نداشته اند و تازه با طرح اجاره رفتن برند لیگ هم مخالفت کرده اند.

   الان 100 میلیارد می ارزد

در ادامه صادق درودگر رئیس کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال نیز در مورد اینکه چرا از این طرح در طول سال های اخیر درآمدزایی نشده به «دنیای اقتصاد» توضیح داد. او گفت: «ما این موضوع را پیگیری کردیم و یکی از بندهای قرارداد با مجری تبلیغات محیطی نیز همین است. حداقل عدد درخواستی ما برای یک فصل اجاره نام لیگ برتر 100 میلیارد تومان است اما فعلا مشتری مناسبی پیدا نشده است. البته پیشنهادهایی نیز بوده است؛ مثلا شرکت ایرانسل در یک گفت وگوی اولیه پیشنهاد 50 میلیارد تومانی داد اما در ادامه منصرف شد! جدی ترین پیشنهاد اما 3 میلیارد تومان بود که ما نپذیرفتیم. دلیل رد این پیشنهاد هم این بود که ما نمی خواهیم ارزش برند خود را پایین بیاوریم و آن را حراج کنیم حتی در روزهایی که به منابع مالی نیازمبرم داریم.» درودگر در توضیح اینکه چرا حامیان مالی از سرمایه گذاری در این بخش استقبال نمی کنند هم گفت: «متاسفانه هنوز در این مورد فرهنگ سازی خوبی انجام نشده و شرکت ها نیز ارزش این سرمایه گذاری تبلیغاتی را نمی دانند. مثلا شما توجه داشته باشید که درحال حاضر شرکت اتصالات که یک اپراتور تلفن همراه در کشور امارات است نام لیگ فوتبال این کشور را برای یک فصل خریداری کرده و مبلغ 100 میلیون درهم (معادل 540 میلیارد تومان) برای این منظور پرداخت کرده است.»

   اجاره نام؛ حتی در ورزشگاه ها

فراموش نکنیم اجاره دادن نام، حتی در مورد استادیوم اختصاصی باشگاه ها هم بسیار مرسوم است و بزرگ ترین تیم های اروپا نیز نام ورزشگاه خانگی شان را در فواصل مختلف به اسپانسرها اجاره می دهند. با این حال این موضوع هم به یک دلیل ساده در فوتبال ایران عملیاتی نیست؛ اینکه اکثر قریب به اتفاق باشگاه های ما اصلا ورزشگاه اختصاصی ندارند که قرار باشد نام آن را اجاره بدهند!

آسمان همه جا همین رنگ است

اجاره دادن نام لیگ ها در جهان اتفاقی بسیار مرسوم است. در ایتالیا سال هاست که یک شرکت مخابراتی برند سری آ را اجاره کرده و از نشان آن در کنار لوگوی مسابقات استفاده می شود. در همین کشور اخیرا و در اوج گرفتاری های کرونا، شرکت کوکاکولا نام جام حذفی یا «کوپاایتالیا» را طی یک قرارداد مشخص و به مدت معلوم تصاحب کرد. در انگلستان برای یک دوره طولانی بانک بارکلیز برند لیگ را اجاره کرده بود. این همکاری آ ن قدر به درازا کشید که برخی تصور می کردند نام این بانک هم یک بخش دائمی از لوگوی لیگ برتر است! این سنت در آسیا نیز رواج دارد و چنان که در متن گزارش خواندید، به عنوان مثال لیگ، جام حذفی و سوپرجام امارات تحت برند اسپانسری «اتصالات» برگزار می شود. فوتبال ایران اما از این نعمت محروم است.