آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
شهرستان ها
۷

خبر

وزیر راه و شهرسازی: پرونده مسکن مهر در قم بسته شد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتمام پروژه بزرگ مسکن مهر در قم، گفت: با افتتاح 43هزار واحد مسکونی پرونده مسکن مهر در قم بسته شد.

محمد اسلامی اظهار داشت: تنها 250 واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصد در قالب مسکن مهر باقی مانده که به زودی تحویل متقاضیان می شود.

وی یادآور شد: با این حساب پرونده مسکن مهر در قم بسته اعلام می شود و زین پس تمام تمرکز بخش مسکن قم در طرح اقدام ملی متمرکز خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این طرح 10 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید مسکن در دست احداث می باشد.

در طرح اقدام ملی درمجموع در شهرک پردیسان قم، 39 قطعه زمین برای تولید چهارهزار واحد مسکونی، در شهر جعفریه یک قطعه زمین برای تولید 167 واحد، در شهر دستجرد یک قطعه زمین برای تولید 29 واحد، در شهر قنوات یک قطعه زمین برای تولید 135 واحد و در شهر کهک یک قطعه زمین برای احداث 69 واحد مسکونی اختصاص یافته است.

وزیر راه و شهرسازی آغاز عملیات اجرایی آزادراه قم- سلفچگان-راهجرد - اراک سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کیلومتر شش جاده قدیم قم- تهران را اعلام کرد.

این پروژه قرار است در 117 کیلومتر با اعتبار 12 هزار و 867 میلیارد ریال شامل 30 درصد اعتبار دولتی و 70 درصد سرمایه گذار بخش خصوصی اجرایی شود.

لایروبی تالاب نایبند در عسلویه آغاز شد

به منظور حفاظت تالاب بساتین عملیات لایروبی تالاب پارک ملی نایبند در شهرستان عسلویه آغاز شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: بر اساس قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب ها، حفاظت از تالاب ها به عنوان یکی از زیست بوم های (اکوسیستم ها) مهم و ارزشمند از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست و سایرنهادهای متولی است که در این زمینه طرح های حفاظتی برای حفظ کارکردهای مطلوب زیستگاه های تالاب ها انجام می پذیرد.

فرهاد قلی نژاد افزود: تالاب های پارک ملی دریایی نایبند در شهرستان عسلویه استان بوشهر از تالاب های ارزشمند است که به دلیل تغییرات ناشی از توسعه، نیازمند طرح های احیا و حفاظت، مانند لایروبی بود.

وی لایروبی را برای پایداری زیست بوم تالابی مهم و در اولویت برنامه های حفاظتی تالاب ها عنوان کرد و ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، طرح لایروبی تالاب نایبند را به مدت یک ماه با لایروبی رسوبات وارد شده به تالاب بساتین نایبند و جنگل های حرا اجرا می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: سایر اقدام های حفاظتی ویژه تالاب نیز در دستور کار قرار دارد.

پارک ملی نایبند به عنوان یک منطقه حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران در استان بوشهر، شهرستان عسلویه در سواحل خلیج فارس است.

مقصران سیل گلستان مشخص شده اند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز گلستان با اشاره به آخرین وضعیت پرونده سیل استان گفت: تا پایان تیرماه درباره برخی از مقصران این حادثه تصمیم گیری می شود.

حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی اظهار داشت: گزارش پرونده سیل توسط سازمان بازرسی تهیه و ارسال شده و ما بر اساس آن اقدامات اولیه شامل استعلام ها تکمیلی را انجام دادیم و ریاست جمهوری هم گزارش مفصلی در این باره ارائه داده است.

وی افزود: به دنبال گزارش سازمان بازرسی و ریاست جمهوری، مقصران حادثه سیل گلستان مشخص شده اند و پس از درخواست ما علت ارائه شد اما مقصران را ارائه نکردند که بازپرس پیگیر است.

وی بیان داشت: علاوه بر مقصرانی که سازمان بازرسی اعلام کرده نظر ما این است که دستگاه های دیگر هم مقصر بودند که گزارش ریاست جمهوری هم بر این امر دلالت می کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تصریح کرد: بر اساس گزارش سازمان بازرسی، اتهام برخی افراد در دادسرا محرز شده و بازپرس پرونده سیل گلستان تا پایان تیرماه درباره متهمان تصمیم نهایی را می گیرد و کیفر خواست به دادگاه ارسال خواهد شد.

سیدحسینی ادامه داد: به دلیل اینکه برخی افراد دیگر هم در پرونده سیل گلستان مقصر هستند، این پرونده تا حصول گزارش نهایی در دادسرا مفتوح خواهد ماند اما نسبت به برخی مقصران تا پایان تیرماه تصمیم گیری می شود

دادستان زنجان: مشاور قبلی استاندار از متهمان پرونده تخلف شهرداری زنجان است

دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: مشاور قبلی استاندار زنجان، یکی از متهمان پرونده تخلف مالی شهرداری زنجان است.

حجت الاسلام محسن کرمی تصریح کرد: پرونده تخلف شهرداری زنجان، پرونده گسترده ای است که مشاور قبلی استاندار زنجان نیز از متهمان آن به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: در این پرونده، سه شهردار، معاون شهردار، مشاور قبلی استاندار، پنج عضو شورا، یک بازرس کانون و تعداد دیگری از افراد در مظان اتهام قرار داشتند که 11 نفر از کارکنان اصلی و حدود 20 نفر نیز به صورت غیرمستقیم از داخل و خارج از شهرداری هستند.

کرمی با بیان اینکه تخلفات زیادی در پرونده مربوط به شهرداری صورت گرفته است، اظهار داشت: برای نمونه، زمانی که 2 نفر از اعضای شورای شهر در بازداشت به سر می بردند، یکی از اعضای شورا برای اختلاس 200 میلیون تومان برنامه ریزی می کرد که از آن جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: اتفاقات خیلی مهمی در پرونده شهرداری رقم خورده که برای مثال؛ شهرداری مکلف شده در راستای ماده 101 به جای پول، ملک بگیرد که این خودش فساد بزرگی بود.

وی افزود: پول دریافتی، صرف هزینه های جاری می شد اما در دریافت املاک این گونه نبود که با ورود دادستانی بنا شد سند املاک دریافتی به نام شهرداری زده شود تا فروش آن نیازمند مزایده و صورتجلسه باشد.

دادستان زنجان گفت: یک تکه زمین با سوءاستفاده برخی افراد و کوتاهی برخی مدیران به ثمن بخس (معامله کم ارزش)، متری 2510 تومان به نرخ سال 84 به یک شرکت تعاونی خصوصی واگذار شده که فساد آن بیش از 100 میلیارد تومان است که این زمین در داخل حریم شهر زنجان اما خارج از محدوده است.

وی افزود: متوقف کردن واگذاری هفت هکتار زمین با یک توجیه غلط و غیرقانونی به مبلغ 132 میلیارد تومان، متوقف کردن مناقصه پروژه سبزه میدان و بازگشت 50 میلیارد تومان، جلوگیری از نابود شدن چهار میلیارد تومان برای خرید تجهیزات به پارک بانوان، بخش دیگری از اقدامات دستگاه قضایی در ورود به تخلفات شهرداری است.

استاندار کرمان : آب خلیج فارس مهرماه امسال به سیرجان می رسد

استاندار کرمان آمادگی خود را برای افتتاح پروژه انتقال آب خلیج  فارس تا منطقه گل گهر در روز 12 مهرماه امسال اعلام کرد.

محمدجواد فدایی با اشاره به افتتاح طرح انتقال آب از خلیج فارس به گل گهر توسط رئیس جمهوری افزود: بخش مربوط به آبرسانی به سرچشمه و چادرملو برای 22 بهمن سال جاری آماده افتتاح است.

استاندار کرمان گفت: شرکت انتقال آب خلیج فارس به نمایندگی از گل گهر، مس و چادرملو به میزان زیرساخت ها به عنوان آورده خود برای اجرای خط دوم انتقال آب به قیمت کارشناسی سهامدار شرکت جدید خط دوم(آبراهان کویر) خواهند بود.

وی بیان داشت: مصرف اقتصادی آب استحصالی از خط دوم در نشستی با حضور وزرای نیرو، صنعت و معدن، کشاورزی و اقتصاد و دارایی برای بخش های صنعت، کشاورزی و شرب مشخص خواهد شد.

فدائی عنوان کرد: متقاضی بخش خصوصی برای خط سوم مصرف کشاورزی اعلام آمادگی کرده که قرار شد بررسی های اولیه کارشناسی برای تنظیم و امضای تفاهم نامه گذاشته شود.

وی افزود: مدیرعامل شرکت انتقال آب خلیج فارس اعلام کرد که بررسی های لازم صورت گرفته با پیگیری او در هر مرحله مجوز لازم قانونی آن مرحله را اخذ خواهد کرد.

طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور از پروژه های در دست انجام بزرگ آبرسانی کشور محسوب می شود که از سال 95 توسط شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس (WASCO)در سه خط در مرحله اجرا قرار گرفته و آب گل گهر در سیرجان، مس در سرچشمه رفسنجان و چادرملو یزد را تامین می کند و با اجرای این طرح شیرین سازی آب دریا در کنار خلیج فارس انجام می شود و با 700 کیلومتر خط لوله، آب برای مصرف صنایع و آب شرب استان های یزد و کرمان تامین می شود.

ساخت تونل دوم حیران آغاز شد

عملیات ساخت تونل دوم حیران در این منطقه کوهستانی آغاز شد.

تونل حیران در حوزه استان اردبیل واقع شده که طی سال های گذشته همواره مدیریت ترافیک آن با انتقادهایی همراه بوده است. به طوری که در روزهای پرترافیک عملا ورودی و خروجی این تونل قفل شده و تردد خودروها با تاخیرهای چندساعته انجام می شود.

به منظور حل و فصل این معضل هر چند مدتی یک طرفه کردن ترددها در اوج ترافیک و یا اعمال محدودیت برای تردد خودروهای سنگین مطرح شد، اما در نهایت هیچ کدام پاسخگو نبود.

از سویی به دلیل اینکه حجم عمده سفرها به اردبیل از محور اردبیل-  آستارا انجام می شود و عموما اردبیلی ها در روزهای تعطیل به مناطق اطراف گردنه حیران سفر می کنند، قفل شدن گردنه حیران به مشکلی تکراری تبدیل شده بود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در سفر وزیر راه و شهرسازی و در جمع مسئولان ارشد استان خواستار کلنگ زنی این پروژه شد.

علی نیکزاد با تاکید به اهمیت احداث تونل دوم گفت: با توجه به تاثیرگذاری این پروژه در کاهش ترافیک ضروری است هرچه سریع تر نسبت به کلنگ زنی آن اقدام شود.

احداث تونل دوم با هدف ایجاد مسیر رفت و برگشت در این محور انجام می شود که مطالعات خاتمه یافته و تجهیز کارگاه نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این تونل در کنار تونل فعلی و به فاصله 15 متر از آن احداث می شود اظهار کرد: با اجرای این طرح مسیر رفت و برگشت دایر شده و از بار ترافیک تا حد قابل توجهی کاسته خواهد شد و در روزهای آینده با استقرار پیمانکار، عملیات اجرایی  آن توسط استان اردبیل آغاز می شود.

احداث تونل برای اقلیم منطقه مشکلی به وجود نخواهد آورد.

قرارداد اداره کل با پیمانکار دو ساله است و در صورتی که مسائل مالی پروژه را تحت تاثیر قرار ندهد در این مدت زمان هم به اتمام می رسد.