آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
خبر
۸

خبر

آملی لاریجانی در نامه ای به رهبر معظم انقلاب: از هیچ فرد فاسدی حمایت نکردم

ایسنا : آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به رهبر معظم انقلاب، از بیانات حکیمانه و الطاف کریمانه ایشان قدردانی کرد و به برخی شائبه ها پاسخ داد. در متن نامه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مقام معظم رهبری آمده است: «برخورد با فساد چه در درون قوه قضائیه و چه در بیرون آن، از راهبردهای اساسی نظام از ابتدای تاسیس تاکنون بوده است و گواه آن تاکیداتی است که جنابعالی در زمان های مختلف بر این امر نموده اید.

اینجانب در هر دو دوره قبلی قوه قضائیه، به همراه مسوولان عالی قضایی و روسای دادگستری ها و دادستان ها، این راهبرد اساسی مورد تاکید رهبری نظام را، با قاطعیت تمام دنبال کرده ایم.» آملی لاریجانی در ادامه این نامه تاکید کرد: «متاسفانه همه کسانی که از قاطعیت دستگاه قضایی و تصمیمات انقلابی آن در دفاع از نظام جمهوری اسلامی ضربه خورده بودند، گویی به یکباره فضایی برای انتقام یافتند و در این مسیر ظلم و هتک بسیار کردند که نیازی به انعکاس آنها نیست، ان الله یدافع عن الذین آمنوا. و ان الله مع الصابرین.» او افزود: «اینجانب قبلا گفته ام و یک بار دیگر به محضر جنابعالی عرض می کنم که هیچ گاه از هیچ فرد فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد. کلامی از بنده را مستند قرار داده اند که هیچ دلالتی بر خلاف آنچه گفته ام ندارد. اگر اتهامی به کسی متوجه است، دستگاه قضایی باید با معیارهای قانونی و شرعی بدان رسیدگی کند، این وظیفه دستگاه قضایی و حق عمومی است.»

 
توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره اموال بابک زنجانی

ایسنا : غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه بابک زنجانی داخل زندان است و بخش زیادی از اموال وی به وزارت نفت تحویل داده شده است، اعلام کرد: نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.

سخنگوی قوه قضائیه شامگاه شنبه با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مرگ قاضی منصوری گفت: بارها اعلام کرده ایم که در این پرونده تحقیقات خوبی چه نسبت به متهم منصوری و چه نسبت به متهم دیگری که در خارج از کشور است و چه نسبت به متهمانی که اکنون در ایران هستند، انجام داده ایم. تحقیقات دقیق، فنی و جامع انجام شده است و این پرونده زوایای تاریک ندارد، حضور متهمان و وکلای آنها در مقام دفاع خود آنها موثر است و قطعا دفاعیات آنها را هم استماع می کنیم، به لحاظ تحقیقات جامع در این پرونده، نبود این فرد خللی ایجاد نمی کند و روند قضایی آن ادامه پیدا خواهد کرد.سخنگوی قوه قضائیه افزود: شایعاتی که در ارتباط با متهم منصوری در فضای مجازی و بخش های مختلف منتشر می شود، گویای این است که با روایتی که پلیس بخارست انجام می دهد و کم و بیش اسنادش را ارسال می کند انطباق ندارد، روایت آنها فوت قطعی این شخص است و علت فوت را خودکشی می دانند و در این ارتباط هم پیگیری هایی انجام شده و مدارکی ارسال شده است، چون هنوز برای ما زوایای تاریکی است خودمان در این باب قضاوتی نداریم و قضاوت ما زمانی خواهد بود که مستندات کافی به ما ارائه شود. ما قاضی هستیم و بدون مستند کافی اظهارنظر و قضاوت نمی کنیم.اسماعیلی در بخش دیگری از اظهارات خود نیز با اشاره به پرونده بانک سرمایه گفت: ارقام قابل توجهی از اموال و دارایی های به تاراج رفته از بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان با پیگیری های دستگاه قضایی بازگردانده شده است و در همین ایام یکی از متهمان این پرونده بخش قابل توجهی از این پول ها را به بانک بازگردانده است.او  با بیان اینکه بخشی از این پرونده هنوز در حال طی کردن فرآیند قضایی است، بیان کرد: خبر آزادی برخی محکومان این پرونده خبر کذبی بود.

 
آغاز بررسی لایحه تامین امنیت بانوان

دنیای اقتصاد : عنوان لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت به لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» تغییر کرد. به گزارش «ایسنا» رسیدگی به این لایحه با پیگیری معاونت حقوقی و دستگاه های ذی ربط در کمیسیون اصلی لوایح دولت به ریاست لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور و با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگان دستگاه ها آغاز شد.

اعلام 68 لایحه اولویت دار از سوی دولت به مجلس

خبر دیگر از دولت آنکه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری از درخواست دولت برای رسیدگی به 68 لایحه اولویت دار توسط مجلس شورای اسلامی خبر داد. امیری در گفت و گو با «ایرنا» درباره لوایح معوق و اعلام وصول نشده دولت در مجلس دهم گفت: در دستور کار جلسه هیات دولت طرح ها و لوایح معوق و باقی مانده و اعلام وصول نشده دولت در مجلس دهم مورد بحث قرار گرفت و با توجه به ماده 137 قانون آیین نامه داخلی مجلس قرار شد 68 لایحه معوق و سه لایحه ای که فوریت آنها مطرح و اعلام وصول در مجلس دهم نشده به مجلس یازدهم ارسال شود.

 
طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

تسنیم : عضو کمیسیون عمران مجلس از پیش نویس طرح دوفوریتی ساماندهی بازار و قیمت مسکن خبر داد. مجتبی یوسفی با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون اقتصادی، عمران و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس گفت: در این جلسه درباره وضعیت مسکن بحث و تبادل نظر شد و پیش نویس طرحی دو فوریتی برای کنترل و ساماندهی بازار و قیمت مسکن تدوین شد. او با بیان اینکه قیمت مسکن افزایش سرسام آوری داشته، افزود: قرار است با این طرح قیمت مسکن مدیریت و کنترل شود و راهکار هایی برای تولید مسکن مطرح شود و در اختیار نهادهای مربوطه قرار گیرد. یوسفی با بیان اینکه بخش دیگر این طرح دو فوریتی مربوط به اخذ مالیات از خانه های خالی است، گفت: پایه دریافت مالیات باید به سمت عایدی سرمایه و اشخاصی که در تولید نیستند و سفته بازان برود. پیشنهاد ما در این طرح این است که خانه های خالی که وارد چرخه نمی شوند تا یک سال تنفس داده شود پس از آن باید به صورت پلکانی از مالکان مالیات دریافت شود.

 
طراحی نظام جامع پدافند شیمیایی

دنیای اقتصاد : رئیس سازمان پدافند غیرعامل اعلام کرد: ما توانستیم نظام جامع پدافند شیمیایی کشور را طراحی و بخش های مختلف آن را در قالب یک اکوسیستم پدافند شیمیایی آماده و اجرا کنیم. به گزارش «ایرنا» سردار غلامرضا جلالی روز گذشته در حاشیه همایش ملی پدافند شیمیایی در جمع خبرنگاران گفت: موضوع پدافند شیمیایی دو بخش دارد که یک بخش نگاه به کاربرد سلاح شیمیایی و مباحث حوزه مربوط به جنگ که در دفاع مقدس داشتیم و بخش دوم مربوط به صنعت شیمیایی کشور است که خوشبختانه ما امروز جزو قطب های شیمیایی در دنیا هستیم.