آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
جامعه
۵
کرونا

برخورد قهری با آنهایی شد که فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند

اجباری شدن ماسک بازگشت راهکارهای سلبی

گروه اجتماعی: نیمه تیر که فرا برسد، استفاده از ماسک اجباری می شود. این تصمیم در حالی در ستاد ملی مبارزه با شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده است که با وجود موفقیت ایران در دو ماه اول- اسفند و فروردین- با آزاد شدن فعالیت و کسب وکارها و با وجود تاکید بسیار بر حفظ فاصله گذاری اجتماعی، وضعیت شیوع این ویروس سیر صعودی طی کرد. 

این در حالی است که بار دیگر عدد جانباختگان ناشی از کرونا در کشورمان چند هفته است که به صورت متوالی 3 رقمی شده است و به گفته سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در 24 ساعت منتهی به 8 تیر 99 در کشور 144 بیمار مبتلا به کووید 19 جان باخته اند. این در حالی است که 2هزار و 489 بیمار جدید هم شناسایی شده اند. 

با این وضع جدیدترین تصمیمی که دولت برای کنترل و مدیریت سیر صعودی ابتلا به کووید19 در پیش گرفته، اجباری کردن استفاده از ماسک و تعیین مجازاتی برای آنهایی که از این اقدام پیروی نکنند، است. 

براساس آنچه رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با شیوع کرونا گفته است: برای مقابله با کرونا همه باید اصول بهداشتی را رعایت کنند و راه دوم نداریم. از 15 تیر ماه، زدن ماسک در تمام محل های تجمع الزامی می شود.

حسن روحانی اقدامات همه بخش های کشور در مقابله با بیماری کرونا را کم نظیر خواند و با اشاره به اینکه تا امروز دارو و واکسنی برای کرونا نیامده و ممکن است این وضعیت ادامه یابد و باید خودمان را برای مقابله بلندمدت آماده کنیم، گفت: نگذاریم در استان ها به نقطه پیک کرونا برسیم و همه مردم باید یاری کنند چراکه شدت ناگهانی بیماری، جهادگران درمانی کشور را تحت فشار بیشتر می گذارد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه «محل تجمع، محل خطر شیوع کروناست» مراقبت از سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای را در مواجهه با بیماری کرونا ضروری خواند و اظهار کرد: طبق مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا هر شهرستانی که به وضعیت قرمز می رسد، ستاد استانی می تواند برای محدودیت یک هفته ای به وزیران بهداشت و کشور پیشنهاد بدهد تا در نهایت با تصویب رییس جمهور به مرحله اجرا گذاشته شود.

به گزارش ایسنا، لاری سخنگوی وزارت بهداشت در توصیف آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: تاکنون یک میلیون و 610 هزار و 869 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

او با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به ویژه در اماکن عمومی و تجمعات گفت: استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

برخورد قهری برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی 

درحالی که ستاد ملی مبارزه با شیوع کرونا تصمیم به اجباری کردن استفاده از ماسک کرده است، پیروز حناچی شهردار تهران نیز بر لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله مترو تاکید کرد.

او که صبح دیروز در شورای شهر تهران حاضر شده بود در جمع خبرنگاران گفت: در بحث گسترش ابتلا به کرونا باید با عدد و رقم صحبت کرد. در حال حاضر در مترو و اتوبوس شاهد 50 درصد ظرفیت هستیم و با اجباری شدن استفاده از ماسک شرایط بهتر شده و لازم است به این نکته اشاره کرد که در مترو 95 درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند در عین حال برخی مردم فاصله گذاری در ناوگان عمومی را رعایت نمی کنند که باید قهری برخورد شود.

برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نداشته باشید

همچنین مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی درباره تست سرولوژی کرونا به ایسنا گفت: این تست برای تشخیص بیماری کاربردی ندارد و تنها می تواند کاربرد اپیدمیولوژی داشته باشد. تست سرولوژی کرونا برای تشخیص و درمان بیماری کووید19 اهمیتی ندارد؛ تنها استفاده این تست ها برای بررسی وضعیت اپیدمی و اپیدمیولوژی است. بیماران با مشاهده تب و لرز، بدن درد، اسهال و... اگر تست سرولوژی(خونی) انجام دهند با تست صددرصد منفی روبه رو می شوند و تنها پول خود را هدر می دهند. در مرحله تشخیص بیماری، تست مولکولی یا PCR ارزشمند است و تست سرولوژی ارزشی برای تشخیص نخواهد داشت.

 شیوع کرونا در ایران در حالی دوباره سیر صعودی به خود گرفت که مدیریت خوبی باعث شد تا وضعیت کنترل شود و از سوی دیگر سیستم درمان و از آن مهم تر کادر درمان توانستند موقعیت را کنترل کنند اما عدم رعایت دستورالعمل ها به ویژه فاصله گذاری اجتماعی در مراسم خاص از جمله دید و بازدیدهای عید سعید فطر یا شرکت در مراسم عروسی و عزاداری، زحمات تیم درمان و مدیران کلان آن را به نوعی بر باد داد. یکی از موفقیت های تیم پزشکی ایران در استفاده از پلاسمادرمانی بود تا آنجا که پیمان عشقی؛ مدیرعامل و سرپرست موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون در مورد تاثیر پلاسمای دریافتی از بهبودیافتگان کووید 19 گفت: ایران دومین کشوری بود که بعد از چین این روش درمانی را آغاز کرد و امریکا 10 روز پس از ایران این شیوه را آغاز کرد و همین موضوع سبب شده که پژوهش های موسسه در این رابطه از مرجع های اصلی تحقیقات بعدی باشد.