آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
ایران زمین
۱۱

سود کشت توت فرنگی در کردستان به جیب واسطه ها می رود

رنج کشاورزان، گنج دلالان

شیما جهان بخش

نزدیک به 80 درصد از توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود اما به دلیل نبود صنایع بسته بندی و ساز و کار مناسب در بخش عرضه از جمله نبود زیرساخت های حمل ونقل و حتی جاده های مناسب برای دسترسی به مزارع، سود اصلی این محصول به جای کشاورزان به جیب دلالان می رود.

کردستان استانی کوهستانی است و زمین های زراعی در آن محدود است. همین مساله باعث شده تا کشاورزان آن به سمت کشت توت فرنگی بروند که زمین کمتری می خواهد اما سود بیشتری نصیب کشاورز می کند اما نبود زیرساخت های لازم باعث شد تا این بازار هم نتواند زخم کهنه بیکاری را در این استان درمان کند.

نداشتن تعاونی و عدم حمایت کافی دولت از توت فرنگی کاران کردستانی دست به دست هم داده تا آنها برای فروش محصولات شان دست به دامن دلالان شوند. آنها نیز دسترنج کشاورزان را به کم ترین قیمت می خرند و چندین برابر به بازار عرضه می کنند. نبود سردخانه برای انبارکردن و عرضه تدریجی توت فرنگی به بازار از دیگر دغدغه های جدی در این بخش به شمار می رود. آنطور که کشاورزان این منطقه به «ایران» می گویند برای تهیه ظرف های یک بارمصرف و کارتن های لازم برای برداشت و از آن مهمتر حمل ونقل این میوه مشکلات زیادی وجود دارد. آنها می گویند:«اگر در داخل استان امکانات داشتیم هیچ وقت دسترنجمان را به دلالان نمی فروختیم اما سود کم بهتر از هیچ است.»

هرسال به سطح زیر کشت توت فرنگی کردستان افزوده می شود

«زاهد حاج میرزایی»، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گفت و گو با «ایران» با اعلام اینکه امسال 3 هزار و 400 هکتار از اراضی استان به کشت توت فرنگی اختصاص یافته است، اظهار داشت: کشاورزان کردستانی تمایل زیادی به پرورش این محصول دارند و هرساله 200 هکتار به سطح زیر کشت توت فرنگی استان افزوده می شود. از آنجایی که عملکرد این محصول 14 تا 16 تن در هکتاراست، پیش بینی می کنیم امسال بیش از 50 هزار تن توت فرنگی از مزارع استان برداشت شود.

وی بیشترین سطح زیر کشت را مربوط به شهرستان های سنندج، کامیاران و مریوان دانست و گفت: باتوجه به شرایط آب و هوایی استان سالی 2 دفعه، یک بار در بهار و یک بار در پاییز برداشت توت فرنگی از مزارع استان انجام می شود. البته حدود 4 هکتار گلخانه نیز به کشت این محصول اختصاص دارد که قابلیت تولید و عرضه توت فرنگی خارج از فصل را نیز برای استان فراهم کرده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با تاکید بر استفاده از شیوه های نوین کشاورزی، افزود: برای کاهش آسیب های ناشی بارندگی، تگرگ، سرمای هوا و آفت و پوسیدگی، طرح «تونل های پلاستیکی» برای اولین بار در سال جاری به صورت پایلوت در سطح 300 مترمربع از مزارع روستای گزنه انجام شد و طبق برنامه تدوین شده در نظر داریم تمام مزارع استان را به سمت این طرح هدایت کنیم. بر همین اساس تمام کشاورزان را برای آشنایی با این طرح به بازدید سایت روستای گزنه برده و اعلام کرده ایم در صورت تمایل برای اجرای این طرح تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

از کشاورزان برای تشکیل تعاونی ها حمایت می کنیم

«محمد فرید سپری»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در خصوص نداشتن صنایع تبدیلی در استان به «ایران» گفت: با توجه به اینکه 80 درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود بارها برای حمایت ازسرمایه گذاران و پرداخت تسهیلات کم بهره به آنان اعلام آمادگی کرده ایم اما استقبالی از این موضوع نشده است. در حال حاضر تنها یک واحد تولید کنسانتره در مریوان فعال بوده که سالانه حدود 8 هزار تن محصول را از کشاورزان خریداری می کند؛ این در حالی است که سالانه 45 تا 50 هزار تن توت فرنگی در استان تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به دلایل استقبال نکردن سرمایه گذاران، افزود: بیش از 70 درصد نیاز بازار توت فرنگی کشور در کردستان تامین می شود و وقتی قیمت تازه خوری این محصول چیزی حدود 20 تا 50 هزار تومان است برای هیچ سرمایه گذاری خرید آن صرفه اقتصادی ندارد. تنها زمانی می توانیم به یک صرفه اقتصادی برای سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی برسیم که بتوانیم تولید را حداقل تا 500 هزار تن در سال افزایش دهیم که آن هم در شرایط فعلی سخت است. از طرفی زمان تولید توت فرنگی محدود است و برای هیچ سرمایه گذاری صرفه ندارد تنها برای چند ماه از سال یک کارخانه راه اندازی کند.

سپری، بهترین کار برای بالا بردن ارزش افزوده این محصول را بسته بندی مناسب دانست و گفت: برای فروش بموقع و فعال کردن بازار صادرات توت فرنگی باید به بحث بسته بندی توجه بیشتری شود. البته در این راستا اقدامات خوبی طی چند سال اخیر صورت گرفته است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به حضور دلالان اظهار داشت: کشاورز زحمت زیادی می کشد اما حاصل دسترنجش نصیب دلال ها می شود. برای کوتاه کردن دست دلالان باید سازمان تعاون روستایی به این حوزه ورود کند تا کشاورزان بتوانند با ایجاد تعاونی های کوچک محصول خود را مستقیم به بازار عرضه کنند. البته ما پیگیر این موضوع هستیم اما برای تشکیل تعاونی و تشکل باید در مرحله اول خود کشاورزان پیش قدم شوند، چراکه ما در این زمینه تنها نقش حمایتی خواهیم داشت و همیشه از کشاورزان حمایت خواهیم کرد.