آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
خبر
۸

سایه روشن

تغییر اتهام عباس ایروانی

ایسنا نوشت : هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی ها، حامد خاتمی پور، علی کرم نیا، حسن صفریان و مهدی شهابی هفت متهم اصلی این پرونده هستند. در ابتدای جلسه قاضی صلواتی از عباس ایروانی متهم ردیف اول خواست در جایگاه قرار گیرد و با اشاره به عنوان اتهامی وی اظهار کرد: آقای ایروانی اتهامات شما در 5 بند در جلسات قبل قرائت شد. به استناد ماده 280 قانون آیین دادرسی کیفری بند الف اتهامات شما از افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان 664 میلیون و 37 هزار و 425 دلار اصلاح و تغییر می کند.

 
توضیح دادستان سابق تهران درباره خبر بازداشتش

مهر نوشت : عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران اعلام کرد فردی که در مردادماه سال گذشته خبر کذب بازداشت اینجانب را منتشر کرده بود به مجازات جزای نقدی محکوم شد. وی با اعلام این خبر افزود: در پی طرح شکایت علیه انتشار دهنده این خبر کذب و محکومیت متهم در شعبه 1057 دادگاه کیفری کارکنان دولت و اعتراض محکوم علیه به حکم صادره، شعبه 69 دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ 27/ ‏3/ ‏99‬ حکم دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت محکوم علیه به 2 میلیون تومان جزای نقدی را تایید کرده است.

 
ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب الله

خبرآنلاین نوشت : شنبه شب زینب مغنیه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تصویری از نام زینب سلیمانی و سیدرضا صفی الدین با نشان قلب و عشق به اشتراک گذاشت که حکایت از این دارد که دختر سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با پسر معاون اجرایی حزب الله لبنان ازدواج کرده است. سیدرضا صفی الدین، فرزند سیدهاشم صفی الدین است که خیلی ها او را بعد از سیدحسن نصرالله نفر دوم حزب الله می دانند. وی ویژگی های مشترک زیادی با دبیرکل حزب الله دارد و روابط صمیمی با افراد مقاومت و مسوولان از رده بالا گرفته تا آنها که در میدان کار فعال هستند، دارد.

 
قرنطینه در قم جواب نمی داد

الف نوشت : کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: قرنطینه و حکومت نظامی در قم جواب نمی داد؛ به دلیل اینکه ممکن بود این افراد شناسایی شده طی روزهای قبل در شهرهای دیگر تردد داشته باشند و در دوره نهفتگی بیماری را به شهرهای دیگر منتقل کرده باشند؛ به همین دلیل معتقدم قرنطینه شهرها حرکتی نمایشی بود و نمی شد در هر بازه یک شهر را قرنطینه کرد؛ به طور مثال بیماری که در شهر کاشان شناسایی می شود 10 روز قبل به بیماری مبتلا شده است. بنابراین نمی توان شهری را قرنطینه کرد و عملا این اقدام سودمند نبود.وی در بخش دیگری از این گفت وگو گفت: شواهد علمی نشان می دهد آذرماه و دی ماه در دو شهر شمالی ایتالیا و پاریس بیماری کرونا وجود داشته است و قطعا نمی توان گفت منشا بیماری شرق بوده است. مراودات ما با ووهان بسیار محدود یا صفر بوده است.

 
نظر ضرغامی در مورد انتخابات 1400

انتخاب نوشت : عزت الله ضرغامی، رئیس اسبق صداوسیما در گفت وگو با رادیو تهران اعلام کرد: اگر در انتخابات 1400 احساس وظیفه کنم کاندیدا خواهم شد. وی در پاسخ به سوالی در مورد کاندیداتوری در انتخابات 1400 گفت: من سرباز نظام هستم و اگر بگویند ریاست صداوسیما را بر عهده بگیر می آیم و در مورد انتخابات 1400 هم اگر احساس وظیفه کنم کاندیدا خواهم شد.

 
دستی در آتش سوزی جنگل ها در کار است

ایسنا نوشت : سرهنگ علی عباس نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود 1100 مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است که حدود 300 مورد آن طی 10 روز اخیر رخ داده است، اظهار کرد: از نظر ما درصدی از این آتش سوزی ها عمدی است و دستی در کار است که ناکارآیی سازمان های ذی ربط را نشان دهد و حتی ممکن است بهره برداری های سیاسی هم پشت این موضوع باشد.

 
نظر هیات منصفه مطبوعات درباره «انتخاب» و «تسنیم»

ایسنا نوشت : سخنگوی هیات منصفه مطبوعات گفت: جلسه رسیدگی به پرونده های مدیرمسوول خبرگزاری تسنیم و مدیرمسوول پایگاه خبری انتخاب، روز گذشته در شعبه سوم دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد.احمد مومنی راد در این باره اظهار کرد: در جلسه امروز دادگاه به پرونده مدیرمسوول خبرگزاری تسنیم با دو اتهام «توهین به ماموران دولت» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» رسیدگی شد که هیات منصفه مطبوعات در هر دو اتهام به اتفاق آرا مدیر این خبرگزاری را مجرم ندانست. وی افزود: همچنین در جلسه دیروز به پرونده مدیرمسوول پایگاه خبری انتخاب به اتهام «نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر» رسیدگی شد که هیات منصفه مطبوعات به اتفاق آرا مدیرمسوول این سایت را مجرم دانست و با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف ندانست.همچنین به شکایت هیات نظارت بر مطبوعات از روزنامه مستقل روز گذشته رسیدگی شد. این شکایت به دلیل انتشار مقاله دکتر فضل الله صلواتی بود. فریبا عباسی، مدیرمسوول مستقل نیز که به همراه وکیلش علی معصومی در شعبه مربوطه حضور یافته بود این اتهام را رد کرد و ساعت 14 با تضمین کفیل آزاد و از دادسرا مرخص شد.

 
زلزله 5/ 3 ریشتری در سنگان خراسان رضوی

ایرنا نوشت : زلزله ای به بزرگی 5/ 3 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) روز گذشته بخش سنگان از توابع شهرستان خواف در استان خراسان رضوی را لرزاند.