آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
ایران زمین
۱۱
گزارش

رفتن اردبیلی ها بدون ماسک به سمت خط قرمز کرونا

حمیرا حیدریان

در اردبیل هم حساسیت ها به کرونا پایین آمده است و مردم شال و کلاه کرده اند برای رفتن به سفرهای غیر ضروری! آنها در حالی به جاده ها می زنند که آمارها نشان می دهد اگر از هر100 هزار اردبیلی 3نفر به کرونا مبتلا شود وضعیت نارنجی این شهر در دو هفته آینده به قرمز تبدیل می شود. با وجود این برخی مسافران این شهر بی توجه به کرونایی که در کمین شان نشسته، به سراغ چشمه های آب گرم سرعین آمده اند که البته با در بسته روبه رو می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد، هنوز پیک اول بیماری کووید 19 به اتمام نرسیده است و احتمال تغییر وضعیت از نارنجی به قرمز وجود دارد.

دکتر شهرام حبیب زاده در گفت و گو با «ایران» گفت: طی هفته گذشته 167 نفر مراجعه سرپایی در استان گزارش شده که نشان دهنده گسترش بیماری در جامعه است. سیر بیماران بستری هم صعودی بوده و با افزایش 20 نفر از 93 نفر به 113 نفر رسیده است. همچنین 4 هزار و 400 نفر مثبت قطعی به ویروس کرونا تا هفته گذشته در اردبیل گزارش شده است که 246 آنها فوت شده است. تا روز سه شنبه 3658 نفر بستری در بخش کرونا داشته ایم. در حال حاضر 113 نفر در مراکز مراقبتی بیماران کرونا بستری هستند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت شهر اردبیل در حال حاضر نارنجی است، افزود: به ازای هر 100 هزار نفر اگر سه نفر بستری داشته باشیم و در مدت دو هفته پیش رو این رویه ادامه داشته باشد وضعیت استان به سمت قرمز شدن پیش می رود. بنابراین باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام شود.

وی با بیان اینکه هفته اول خردادماه 36 درصد مراجعین به بیمارستان ها بستری شدند، تصریح کرد: در هفته آخر خرداد این رقم به 55 درصد افزایش یافت. در مجموع تا به حال 5/‏17 درصد جمعیت استان با کرونا در تماس بوده اند و برای عبور از پیک اول باید 65 درصد جمعیت استان با کرونا تماس داشته باشند. این در حالی است که در مهرماه به رغم وجود کرونا، آنفلوآنزا نیز به لیست بیماری های جدید اضافه خواهد شد و پیک دوم کرونا نیز آغاز می شود. وی در خصوص علت سیر صعودی این بیماری عنوان کرد: با توجه به اینکه حساسیت مردم پایین آمده و مسافرت ها افزایش پیدا کرده آمار ابتلا و بستری در روزهای اخیر افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در طول چهار ماه گذشته بسیاری از فعالیت های دانشگاه صرف مبارزه با کرونا شد اما طبق سیاست کلی کشور باید خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم، چون زمان نابودی این ویروس معلوم نیست.

تالارهای عروسی تعطیل است، هر روز اخطار به اصناف داده می شود

شاپور رضایی افشار رئیس اتاق اصناف استان اردبیل نیز در گفت و گو با خبرنگار «ایران» آغاز به کار مجدد اصناف و کسبه اردبیل را باعث افزایش ریسک ابتلا به کرونا دانست و گفت: متاسفانه با وجود تمام هشدارهایی که وزارت بهداشت به مردم و تمام اصناف در زمینه رعایت فاصله اجتماعی و موارد پروتکل های بهداشتی می دهد، شاهد عدم رعایت این موضوع و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در جامعه هستیم.

وی با اشاره به اینکه به طور روزانه به تمام اصناف و کسبه، خصوصا رستوران داران و کافی شاپ ها اخطار داده می شود، افزود: بازرسان ما به طور روزانه از ساعت 16 تا 20 شب به تمام مغازه ها مراجعه و برای نظارت بر اماکن سرکشی می کنند تا از رعایت تمام نکات بهداشتی اطمینان حاصل کنند. خوشبختانه اکثر مغازه ها، پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند و مواردی که کمتر توجه داشته اند مورد اخطار بازرسان قرار می گیرند.

به گفته افشار، رستوران ها و کافی شاپ ها با ظرفیت 50 درصد باید پذیرای مشتریان خود باشند.

رئیس اتاق اصناف استان اردبیل همچنین به وضعیت صنعت گردشگری در این روزهای کرونایی اشاره کرد و گفت: متاسفانه با شیوع بیماری کرونا چراغ صنعت گردشگری خاموش شده و تصور نمی کنم به این زودی روشن شود.

وی بابیان اینکه تعداد معدود گردشگرانی به خاطر آب گرم این منطقه به استان اردبیل سفر می کنند افزود: سرعین به خاطر وجود آب گرم هایی که دارد شهرت دارد. برای همین با وجود شیوع این بیماری، همچنان برخی مسافران به خاطر بهره مند شدن از آن به این شهر سفر می کنند اما چون این مناطق تعطیل هستند مجبور به بازگشت می شوند.

وی همچنین در مورد برگزاری مراسم عروسی و سوگواری در تالارها بیان کرد: تمام تالارهای پذیرایی برای این مراسم تعطیل است و اجازه فعالیت ندارند اما متاسفانه شاهد هستیم که مردم بدون توجه به وجود این بیماری، مراسم را در خانه ها برگزار می کنند که همین امر باعث افزایش کرونا شده است.