آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
ایران زمین
۶

ایران در ایران

برگزار کنندگان دورهمی ها در فسا محکوم به پرداخت دیه فوتی های کرونا

شیراز- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فسا با توجه به مصوبه کمیته مقابله با پیشگیری بیماری کرونا و شورای تامین شهرستان برگزاری هرگونه مراسم عقد و عروسی، ترحیم و مجالس خانگی را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد:«در صورت سرایت بیماری کرونا در هر مجلسی که برخلاف مصوبات برگزار شود مقصرین محکوم به پرداخت هرگونه خسارت جانی و مالی اعم از دیه و هزینه های درمان به افراد مبتلا شده خواهند شد.» معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا هم پرداخت دیه کامل افرادی  را که به دلیل حضور در دورهمی ها به کرونا مبتلا می شوند را بر عهده میزبان و صاحب مجلس دانست و اعلام کرد:«صاحب مجلس باید تمام هزینه درمان مبتلایان به کرونا را هم بپردازد.» براساس آمارهای کمیته ملی پیشگیری از کرونا هر 13 دقیقه یک ایرانی در اثر کرونا جان خود را از دست می دهد و هر یک فرد ناقل می تواند 406 نفر را  به کرونا مبتلا کند.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «محمدرضا تواضعی» دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فسا گفت: در صورت مشاهده افراد متخلف به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. به گفته وی به ماموران انتظامی دستور داده شده تا از برگزاری هرگونه مجالس جلوگیری و با متخلفان برخورد قانونی و قاطع شود. «جلال کریمی» معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا به ایرنا گفت: براساس هماهنگی هایی که این دانشگاه با مقامات قضایی شهرستان انجام داده، در صورتی که فردی از شرکت کنندگان در مجالس دورهمی به کرونا مبتلا شود، علاوه بر تامین هزینه درمان چنین فردی از سوی صاحب مجلس، در صورت فوت او به دلیل این بیماری، دیه کامل آن نیز بر عهده برپاکننده این مجالس است.

ماسک در البرز اجباری شد

البرز- زدن ماسک در البرز برای پیشگیری از ابتلای افراد بیشتری به کرونا اجباری شد.

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: مصوب شد با توجه به روند صعودی شیوع کرونا، از 15 تیر ماه، زدن ماسک در تمام محل های تجمع الزامی شود و مسئولان مربوطه پیگیری های لازم را برای ماسک ارزان دارند.وی با اشاره به اینکه در البرز نیز روند شیوع کرونا سرعت گرفته و تعداد بیماران جوان  افزایش یافته است، ادامه داد: با همراهی مردم می توان در البرز شرایط را همچنان به گونه ای مدیریت کرد که در وضعیت قرمز و بحران قرار نگیریم. عزیزالله شهبازی با بیان اینکه طبق تاکید رئیس جمهوری محل تجمع، محل خطر شیوع کرونا است، گفت: بر این اساس از مردم درخواست داریم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، ما را در مقابله با شیوع این ویروس منحوس یاری کنند. وی افزود: طبق مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، هر شهرستان که به وضعیت قرمز می رسد ستاد استانی می تواند برای محدودیت یک هفته ای به وزیران بهداشت و کشور پیشنهاد بدهد تا در نهایت با تصویب رئیس جمهوری به مرحله اجرا گذاشته شود. استاندار البرز با اشاره به اینکه موجران با توجه به شرایط موجود نسبت به همراهی بیشتر با مستاجران اقدام کنند، اضافه کرد: طبق مصوبه ستاد کرونا، از روز دوشنبه اضافه اجاره بها نسبت به سال قبل نباید در تهران بیشتر از 25 درصد، در کلانشهرها بیشتر از 20 و در بقیه شهرها بیشتر از 15 درصد باشد.

صعود 26 پله ای فارس در کاهش نرخ بیکاری

شیراز- استاندار فارس با اشاره به ارتقای جایگاه فارس در کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری طی هفت سال اخیر گفت: از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید در سال 92، گازرسانی به روستاهای استان فارس سه برابر شده است.

به گزارش ایرنا، عنایت الله رحیمی گفت: کمتر از 600 روستای استان فارس قبل از سال 92 از گاز طبیعی برخوردار بود اما هم اینک تعداد روستاهای برخوردار از گاز این استان با احتساب موارد قبلی به رقمی بیش از 2 هزار و 450 روستا رسیده است که بیانگر رشد بیش از سه برابری آن است. او گفت: در زمینه گازرسانی به حوزه صنعت، در حالی که تا سال 92 حدود 18 واحد از صنایع مادر استان از گاز طبیعی برخوردار بودند هم اینک و با تلاش های دولت تدبیر و امید، بیش از 300 واحد از صنایع مختلف مادر و پایین دستی این استان از این خدمت ارزشمند بهره مند هستند. رحیمی گفت: در سال 92 و قبل از شروع این دولت، رتبه استان فارس از نظر میزان نرخ بیکاری بسیار نامطلوب بود. اکنون در زمینه کاهش نرخ بیکاری، این استان از رتبه 28 کشور به رتبه دوم رسیده و هم اینک فارس با افتخار جزو بهترین استان ها از منظر کاهش نرخ بیکاری شده است.

برگزیدگان مرحله اول جایزه ملی شعر جم معرفی شدند

بوشهر- دبیر جایزه ملی شعر جم استان بوشهر اعلام کرد: پس از ارزیابی های کمیته علمی و تلاش اعضای دبیرخانه و مسئول کدگذاری آثار، برگزیدگان مرحله اول دومین دوره جایزه ملی شعر جم معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، مجید اجرایی گفت: جایزه ملی شعر جم در 13 بخش شامل شعر موزون، شعر آزاد، نقد شعر و بخش ویژه جم برگزار شد.

وی افزود: برنامه ریزی این جایزه از20 آذرماه سال 98 آغاز شد که در مدت یک ماه و 20 روز مهلت ثبت نام، بیش از 3 هزار اثر از 700 شاعر در سراسر کشور به دبیرخانه رسید.دبیر جایزه ملی شعر جم اضافه کرد: آثار رسیده، بدون نام و به صورت کدگذاری شده تا آخرین مرحله در اختیار داوران جایزه قرار گرفته و نهایت دقت و امانت‍‍‍داری در این زمینه لحاظ شد تا داوری آثار بدون توجه به نام و نشان افراد و فقط از روی کیفیت شعرها انجام شود. اجرایی گفت: در بخش شعر موزون سیامک بهرام پرور، مریم جعفری آذرمانی، حسن صادقی پناه، محمدکاظم کاظمی و محمدسعید میرزایی، در شعر آزاد موسی بندری، رزا جمالی، بهزاد خواجات، مصطفی علیپور و افسانه نجومی، در نقد ادبی علی تسلیمی، پوریا سوری و فرشید فرهمندنیا و در بخش ویژه جم هم حسین سلیمی، بشیر علوی و علی هوشمند داوری آثار ارسالی به دبیرخانه را برعهده داشتند.