آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
ورزشی
۹

مسئولان فدراسیون پاسخ فیفا را دادند / دولت در امور فوتبال دخالت ندارد

فدراسیون باید نهاد عمومی - غیردولتی باقی بماند

سرویس ورزشی: فدراسیون فوتبال در تازه ترین نامه خود به فیفا بر عدم امکان تغییر ماهیت فدراسیون به عنوان یک نهاد «عمومی- غیردولتی» تاکید کرده است.

فدراسیون فوتبال ایران در تازه ترین مکاتبه با فیفا در نامه ای قاطع، پاسخ ایرادهای اخیر فیفا به ماهیت فدراسیون فوتبال را داده تا علاوه بر توضیح درباره شرایط اصلاح اساسنامه، توجه فدراسیون جهانی را به دغدغه های این فدراسیون و مقررات ملی کشور نیز جلب کند.

بر اساس اعلام خبرگزاری ایسنا، فدراسیون فوتبال ایران، با استناد به قوانین جاری کشور، مسائل مختلف را برای فیفا تشریح کرده تا بدون تغییر در ماهیت فدراسیون، تاییدهای بین المللی را دریافت کند. فدراسیون فوتبال در این نامه به تداوم و چرایی ضرورت حفظ عنوان نهاد «عمومی- غیردولتی» در اساسنامه پیشنهادی فدراسیون تاکید و اعلام کرده که هر عنوانی غیر این، مغایر با قوانین ملی ایران خواهد بود.

در نامه مذکور با بیان اینکه تمام فدراسیون های ورزشی و کمیته ملی المپیک برابر قانون مصوب سال 1371 در مجلس شورای اسلامی جزو نهادهای عمومی غیردولتی به شمار می روند و به جز این، ماهیت دیگری در سازمان اداری ایران وجود ندارد، بر حفط این عنوان در اساسنامه تاکید شده است.

هم چنین در این نامه تاکید شده که درج هر عنوانی مانند «مستقل- غیرانتفاعی» برای سازمان هایی مانند کمیته ملی المپیک نیز در سازمان اداری و قانونی ایران بلحاظ هویتی موجودیتی ندارد و اعلام شده که احتمالا درج چنین عنوانی در اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران به دلیل مطابقت با عنوان های مشابه خارجی و در چارچوب نهادهای عمومی- غیردولتی بوده است.

فدراسیون فوتبال برای رفع سوء تفاهم ها با فیفا و اعلام استقلال این مجموعه در ایران، تضمین های لازم را داده و گواه آن را نیز عدم دخالت دولت در اداره فدراسیون از زمان تعلیق این فدراسیون از سال 86 به این سو عنوان کرده است. با این حال، فدراسیون فوتبال برای رفع برخی از ایرادهای جزئی مانند بند وجود 10 سال مدیریت در سابقه نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال و غیره را مورد تجدیدنظر قرار داده و تا جای ممکن ایرادهای مدنظر فیفا را اصلاح و تلطیف کرده است.

مذاکره با فیفا برای تایید اساسنامه

نامه دوم فدراسیون فوتبال ایران به فیفا در پی دومین مرحله ایرادهای فدراسیون جهانی به اساسنامه فدراسیون ایران نوشته شده است. فدراسیون فوتبال در نامه نخست خود به فیفا اعلام کرده بود که ماهیت این مجموعه همانند کمیته ملی المپیک، «عمومی- غیردولتی» است که فیفا نیز در ادامه نسبت به این موضوع ایراد گرفت و با اعلام اینکه کمیته ملی المپیک ایران به عنوان یک نهاد «مستقل- غیرانتفاعی» است، از این فدراسیون خواست تا هشتم تیرماه فدراسیون فوتبال با همین عنوان مشابه ثبت و اصلاحات را اعلام مجدد کند.

این خواسته فیفا در حالی مطرح شده بود که رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال ایران در این باره می گوید: «ما دو راه داریم یا باید بگوییم که فدراسیون موسسه خصوصی است که این برخلاف مقررات داخلی است یا باید تلاش کنیم فیفا را قانع کنیم که براساس مقررات ملی و داخلی ایران ، فدراسیون ها موسسات عمومی- غیردولتی هستند و درج عنوانی دیگر برای آنها موجب ایجاد تعارض بین اساسنامه فدراسیون با مقررات ملی می شود».

پیش از این نیز کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرده بود: بحث عمومی غیردولتی در این اساسنامه مطابق با قوانین کشور است. ما ضمن احترام به قوانین فیفا، باید قوانین خودمان را هم مدنظر داشته باشیم. در اساسنامه مذکور استقلال فدراسیون حفظ شده و اعضای مجمع برای فوتبال تصمیم می گیرند.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه تصویب ماهیت دیگری جز «عمومی غیردولتی» برای فدراسیون، نیازمند درخواست دولت و تصویب مجلس و شورای نگهبان است که بسیار زمان بر است، گفت: نیازی به قانون دیگری نداریم. من 12 سال در فدراسیون فوتبال بودم و همیشه هم وزیر ورزش در مجمع حضور داشته است. حضور وزیر و حمایت دولت هیچ گاه موجب دخالت در روند فدراسیون فوتبال نبوده، بلکه همیشه نقطه قوت فوتبال بوده است.

انتخابات پائیز برگزار می شود

در صورت تایید نهایی اساسنامه از سوی فیفا، این اساسنامه برای اعضای مجمع ارسال خواهد شد. در روز مجمع و با تصویب این اساسنامه، فدراسیون فوتبال وارد پروسه برگزاری انتخابات می شود. پیش از این دبیر فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود با تصویب اساسنامه از سوی مجمع، انتخابات در کمتر از 80 روز برگزار می شود. عبارت ساده اگر همه چیز طبق روال و برنامه پیش برود، انتخابات فدراسیون فوتبال پائیز امسال برگزار می شود و رئیس جدید معرفی خواهد شد.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اوایل دی ماه سال گذشته به دلیل آنچه که بیماری اش عنوان شده بود، از سمتش استعفا داد. پس از کناره گیری تاج ، حیدر بهاروند به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال انتخاب شد. بعد از حضور بهاروند نیز ، مهدی محمد نبی به عنوان دبیر فدراسیون کارش را آغاز کرد.