آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۳
اقتصاد
۴

خبر

نرخ جدید محصولات لبنی اعلام شد: رشد تا 28درصدی قیمت ها

نرخ جدید 10 فراورده لبنی مشمول قیمت گذاری، از سوی کارگروه تنظیم بازار اعلام شد. به گزارش فارس، نرخ جدید محصولات لبنی از سوی کارگروه تنظیم بازار اعلام شد و بر این اساس، قیمت یک لیتر شیر بطری کم چرب 1.5 درصد چربی، پنج هزار و 600 تومان، شیر بطری نیم چرب دو درصد چربی، پنج هزار و 900 تومان، شیر بطری پرچرب سه درصد چربی، شش هزار و 500 تومان و شیر کامل 3.2 درصد چربی، شش هزار و 600 تومان تعیین شد. همچنین قیمت شیر نایلونی 900 گرمی، چهار هزار تومان اعلام شد. قیمت هر 900 گرم ماست کم چرب 1.5 درصد چربی، شش هزار و 300 تومان و ماست پرچرب 900گرمی سه درصد چربی، هفت هزار و 300 تومان تعیین شد. نرخ ماست دبه ای کم چرب 1.5 درصد چربی 2500 گرمی، 17هزار و 500 تومان و ماست پرچرب سه درصد چربی 2500 گرمی، 18هزار و 900 تومان تعیین شد. قیمت پنیر یو اف 400 گرمی نیز 10هزار و 600 تومان تعیین شد.

ماجرای تجمع روز گذشته جلوی وزارت جهاد کشاورزی

عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور گفت: وزارت جهاد کشاورزی زمینی را که هشت سال پیش به شرکت تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات کشور واگذار کرده، تحویل نمی دهد. به گزارش فارس، روز گذشته تعدادی از اعضای شرکت تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات کشور مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده بودند و خواستار برگرداندن زمین تعاونی ای بودند که هشت سال پیش خریداری کرده اند. محمد چالاک، عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور، به خبرنگار فارس گفت: هشت سال پیش شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور، زمینی را به مساحت 25 هکتار از وزارت جهاد کشاورزی خریداری کرد تا برای اعضای خود مسکن بسازد. این روال در چارچوب قانون و بر اساس مصوبه هیئت وزیران انجام شد، تمام مراحل قانونی آن پیش رفت و حتی بنچاق به نام اعضای 207نفره این شرکت تعاونی صادر شد. او افزود: اما در فرایند صدور سند به نام اعضا، جلوی کار را گرفتند و دولت جدید آن را مغایر با قانون اعلام کرد. عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور، با بیان اینکه متاسفانه مسائل سیاسی و نفوذ برخی در این کار تاثیرگذار بوده است، گفت: مراحل خرید زمین در دولت دهم کاملا قانونی پیش رفت، ولی در حال حاضر همه اینها بهانه است تا زمین را به اعضا ندهند. چالاک با بیان اینکه زمین خریداری شده در اردکان کرج است، گفت: اعضای این شرکت تعاونی پول خود را پرداخت کرده اند و از نظر قانون حق آنهاست که به زمین خود برسند؛ اما تنها ایرادی که می گیرند، این است که این شرکت برگ تشریفات را نگرفته است. به گفته این عضو هیئت مدیره، این زمین در مساحت 25 هکتار و دارای تعدادی ساختمان و انبار است که وزارت جهاد کشاورزی از تحویل آن به اعضا امتناع می کند. وی گفت: طلایی، معاون منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی، در پاسخ به اعتراض های اعضای شرکت تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات کشور، گفت موضوع را پیگیری می کنیم و کاملا موافق هستم که در چارچوب قانون زمین برگردانده شود. عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در صورتی که پیگیری از سوی وزارت جهاد کشاورزی خلف وعده شود، چند روز آینده دوباره این تجمعات ادامه خواهد یافت.

هر متر خانه 42 درصد گران شد

بانک مرکزی اعلام کرده در خرداد سال جاری هر متر خانه در تهران نسبت به همین ماه در سال گذشته تا بیش از 42 درصد گران شده است. به گزارش ایسنا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، نشان می دهد در خرداد سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران، 18 میلیون و 950 هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل، 42.5 درصد افزایش دارد. این در حالی است که در میان مناطق 22 گانه شهر تهران، بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه 41 میلیون و 200 هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود هشت میلیون و 890 هزار تومان در منطقه 18 بوده است که هر یک از آنها با افزایش 53.6 درصدی در منطقه یک و 47.6 درصدی در منطقه 18 همراه بوده است. همچنین در سه ماهه اول امسال، حدود 23 هزار و 300 واحد مسکونی معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، 8.3 درصد افزایش دارد. در این مدت، متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران، 17 میلیون تومان بوده که افزایش  37.5 درصدی دارد.