آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

عربستان شلیک به سوی قایق های ماهیگیری بوشهری را تایید کرد

ایسنا : سخنگوی مرزبانی عربستان شلیک به سوی قایق های ماهیگیری ایرانی از سوی گارد ساحلی این کشور را تایید کرد. خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از سخنگوی مرزبانی عربستان سعودی اعلام کرد: «در ساعت 18:30 روز پنج شنبه گارد ساحلی عربستان سه قایق ایرانی که وارد آب های عربستان شده بودند را رصد کرد و فورا هشدارهایی برای توقف به آنها داد اما قایق های ایرانی پاسخی به این هشدارها ندادند و گارد ساحلی چند تیر هشدار به سوی آنها شلیک کرد و قایق ها مجبور شدند که از مسیر خود بازگردند.» پیش از این سردار ولی الله رضایی نژاد، فرمانده دریابانی استان بوشهر خبر داده بود که براساس اطلاعات اولیه یک قایق صیادی مربوط به بندر رستمی تنگستان از مرز آبی ایران و عربستان عبور کرده و این مساله منجر به تیراندازی گارد ساحلی عربستان شده بود.

 
تاریخ خوانش جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی نهایی شد

دنیای اقتصاد : معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه اعلام کرد که اگر اتفاق غیرمترقبه ای رخ ندهد، جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی توسط تیم هواپیمایی ایران به فرانسه منتقل و کار استخراج و خوانش اطلاعات 30 تیر 99 آغاز خواهد شد. به گزارش فارس محسن بهاروند دیروز (یکشنبه) در اظهاراتی اعلام کرد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران مکاتبات ضروری را با دفتر تحقیق و تحلیل سوانح هوایی فرانسه انجام و توافقات تقریبا نهایی شده است.

او افزود: چنانچه همه چیز به همین نحو پیش رود و اتفاق غیرمترقبه ای رخ ندهد، جعبه های سیاه توسط تیم هواپیمایی کشورمان به فرانسه منتقل و کار استخراج و خوانش اطلاعات جعبه های سیاه 30 تیر 99 (20 جولای 2020) شروع خواهد شد. بهاروند عنوان کرد: تیم کارشناسان و متخصصان جمهوری اسلامی ایران رهبری تحقیقات را به عهده خواهد داشت و خوانش اطلاعات با هدایت و نظارت تیم ایرانی انجام خواهد شد؛ البته کشورهای دیگر که به نحوی مرتبط با این واقعه تاسف بار هستند، می توانند نماینده ای به عنوان ناظر به فرانسه اعزام کنند.

  واکنش کانادا

همچنین وزیرخارجه کانادا از تصمیم ایران در ارسال جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی به «سازمان تحقیقات پرواز فرانسه» استقبال کرد.  به نوشته وبگاه «یوکرین وایر» به نقل از «وبگاه دولت کانادا» «فرانسیس فیلیپ شامپین» وزیرخارجه کانادا شنبه بعداز ظهر به وقت تهران در این زمینه گفت: «از اعلام این تصمیم در نشست روز شنبه شورای بین المللی سازمان هواپیمایی کشوری استقبال می کنیم که طی آن ایران متعهد شد تا 20 جولای (دوشنبه 30 تیر) اطلاعات پروازی هواپیمای خطوط اوکراین با شماره پرواز «PS752» را در سازمان تحقیقات و تحلیل ایمنی پرواز فرانسه بارگیری کند.» هواپیمای بوئینگ 737 خطوط هوایی اوکراین که 18 دی ماه سال گذشته از تهران عازم کی یف بود بر اثر خطای انسانی مورد هدف موشک قرار گرفت و 176 سرنشین آن که اکثریت آنها ایرانی بودند و بقیه اتباع اوکراین، کانادا، سوئد، انگلیس و افغانستان، جان باختند. شیوع ویروس کرونا و توقف پروازهای بین المللی در خوانش جعبه سیاه وقفه ایجاد کرده بود که با برقراری محدود پروازها اقدامات اجرایی تلاش در رفع این موضوع از سر گرفته شد. سفیر ایران در «کی یف» چندی قبل با بیان اینکه پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی راکد و بایگانی شده نیست، گفت: «کار درحال انجام است و تهران منتظر پاسخ طرف اوکراینی به پیشنهادهای ارائه شده در این زمینه است.» سازمان تحقیقات ایمنی پرواز فرانسه روز جمعه در توییتی اعلام کرد که تهران جعبه سیاه هواپیمای حادثه دیده اوکراینی را ماه آینده به فرانسه ارسال خواهد کرد. اداره ایمنی حمل ونقل کانادا نیز با اشاره به این پیام توییتری اعلام کرد که این اداره نیز تیمی از کارشناسان خود را اعزام خواهد کرد تا در این بررسی مشارکت داشته باشند.

 
توییت وزارت خارجه به مناسبت سی و سومین سالگرد حمله به سردشت

دنیای اقتصاد : وزارت امورخارجه ایران به مناسبت سی و سومین سالگرد حمله به سردشت در حساب توییتری خود نوشت: «هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله شیمیایی وحشتناک به سردشت را فراموش نکرده و نخواهیم کرد.» به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت امورخارجه عصر روز شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «33 سال از حمله شیمیایی به سردشت می گذرد. ما هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله وحشتناک فراموش نکرده و نخواهیم کرد. ما هرگز سکوت شورای امنیت را در این جنایت فجیع از یاد نبرده و نخواهیم برد. ما هر چه را که آنها ویران کرده اند، دوباره می سازیم.» بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین و وحشتناک ترین تهاجم شیمیایی ای بود که آثار و پیامدهای منفی زیادی به بار آورد. جمهوری اسلامی ایران این تهاجم را غیرانسانی اعلام کرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما نامید. حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت، به شهادت 110 نفر و مجروح شدن 5 هزار تن انجامید و هنوز هم تعدادی از مردم سردشت با آثار و پیامدهای این بمباران دست به گریبان هستند.

   فاجعه سردشت، جلوه ای از وحشی گری

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز شنبه در کنگره ملی «تجلیل از قربانیان حقوق بشر آمریکایی» گفت: «سردشت نقطه اوج وحشی گری از سوی رژیم صدام بود. وحشی گری که برای رسیدن به اهداف نامشروع خود از هیچ قانونی تبعیت نمی کند و هیچ محدودیتی را به رسمیت نمی شناسد.» به گزارش خبرگزاری تسنیم، ظریف با اشاره به سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «بعد از اینکه دبیر کل سازمان ملل متحد تجاوز عراق در جنگ ایران و عراق را به صورت رسمی اعلام کرد اما شورای امنیت که تحت تاثیر قدرت های بزرگ و سلطه گر بود تجاوز عراق را محکوم نکرد بنابراین واقعیت رفتار قدرت های سلطه گر در شورای امنیت مشخص شد. البته با تلاش های دستگاه دیپلماسی ایران جنایتی که در سردشت و حلبچه رخ داده بود به جهانیان ثابت شد. اکنون آمریکایی ها نیز همان روش قبلی را ادامه می دهند و در تامین داروهای مورد نیاز قربانیان شیمیایی، جانبازان و بیماران مختلف از طریق تحریم های غیرانسانی مانع ایجاد می کنند.»