آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰

نگاهی به زندگی و بیش از 3 دهه فعالیت گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگری که لشکرنویسی جنگ از شاخص ترین فعالیت های اوست

زنده ام که روایت کنم

زینب مرتضایی فرد

  یک زندگی ساده، خیلی ساده. درست مثل زندگی همین حالایش. از روستای برار در چالوس شروع شده، هفتم مهر سال 1339. بعد هم آمده تهران. تهران سال 1348 با همان کوچه و پس کوچه های خاکی امامزاده عبدا... و سپس محله جی. سال ها درس خواندن و کار کردن همزمان، بعدتر هم پیوستن به انقلاب. آمد و شد به مسجد جوادالائمه و گذشتن و گذشتن از سال ها تا رسیدن به زمستان 1361. همان زمستانی که پای گلعلی بابایی را به جبهه باز کرد. او اولین بار 15 ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی راهی جبهه شد و چنان دلش گیر کرد که تا پایان جنگ به مدت 55 ماه در مناطق عملیاتی ماند. چند بار هم مجروح شد، اما کوتاه نیامد و دل نکند از میدان. پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 1369 همراه تعدادی از پیشکسوتان جنگ، گروه تفحص شهدا را در لشکر27 محمد رسول الله تشکیل داد. احتمالا افراد خیلی کمی می دانستند او در روزهای جنگ، زیر آتش گلوله و خمپاره، دفتر روزانه اش را از خودش جدا نمی کند و هر روز می نویسد آنچه را پیرامونش اتفاق می افتد. دفترهایی که شده بودند هفت جلد قطور و بعدتر در قالب دو کتاب به نام های نقطه رهایی و غربت هور چاپ شدند. همین اتفاق ساده روزانه نویسی کم کم او را به نوشتن از دفاع مقدس واداشت و وارد کارهای پژوهشی این عرصه شد. اول با زندگینامه نویسی شروع کرد و بعد رسید به نوشتن از یگان های نظامی و عملیات.

چند اثر از 38 اثر شاخص

انتشار همپای صاعقه در آبان 1379 نام او را سر زبان ها انداخت. او کتاب را با همکاری حسین بهزاد و بعدتر هم جلد دومش را با نام ضربت متقابل به تنهایی نوشت. همپای صاعقه، کتابی تاریخی و شرحی مستند از نحوه تشکیل لشکر 27 محمد رسول الله بود که مورد توجه رهبری هم قرار گرفت و بر آن تقریظ نوشتند و او را با شوخی شیرینی «آقای گل» خطاب کردند. در ادامه مسیر، رهبری بر کتاب های دیگری از این نویسنده هم تقریظ نوشتند.  پس از این دو کتاب بابایی و بهزاد به توصیه سردار شهید حسین همدانی، مجموعه روایت انصار را شروع کرده و دو کتاب به نام های از الوند تا قراویز و بهار 82 را منتشر کردند. بابایی هرچند درگیر کارهای مطبوعاتی شد، اما هرگز نوشتن جدی برای دفاع مقدس را فراموش نکرد.  سرلشکر محمدعلی جعفری در نیمه دوم سال 1388 خاطرات خود را از کودکی تا مقطع آزادسازی خرمشهر برای او و بهزاد روایت کرد تا این دو نویسنده همکار، کتاب کالک های خاکی را بنویسند. بعدتر هم در پاییز 1391، وقتی سردار محققی، فرمانده گردان حبیب بن مظاهر در سه سال پایانی جنگ، به گلعلی پیشنهاد کرد تاریخچه این گردان را بنویسد، او با کمال میل پذیرفت و دو کتاب گردان نهم و حبیب؛ تولدی دیگر را نوشت. کتاب سوم و پایانی کارنامه عملیاتی این گردان خواهد بود. پس از شهادت سردار حسین همدانی، گلعلی بابایی برای ادای دین به این شهید، طی تلاشی شبانه روزی، کتاب پیغام ماهی ها را-که سرگذشت نامه شهید همدانی است-به چهلم شهید رساند. این کتاب، پنجمین شماره از مجموعه بیست وهفت در 27 محسوب می شود. این کتاب دربرگیرنده روایت دست اول سردار شهید حسین همدانی از ولادت تا مقطع تودیع وی از فرماندهی تیپ 32 انصارالحسین (ع) در پاییز 1364 است. پیش از این کتاب، همکار و همراه همیشگی گلعلی یعنی حسین بهزاد بخشی از زندگی شهید همدانی را در کتاب مهتاب خین روایت کرده بود که در این کتاب از آرشیو آن استفاده شده است.

مردی از وسط میدان جنگ

بابایی در سال های فعالیت خود تاکنون 38 کتاب در حوزه دفاع مقدس منتشر کرده است، از آثار زندگینامه ای تا گردان نویسی های درخشانی که سندهای تاریخی مهم و جالبی محسوب می شوند از شیوه اداره جنگی هشت ساله که بر ایران تحمیل شد و مردانه از رزمنده های وطنی شکست خورد. بابایی هنوز هم می نویسد، هنوز هم مشغول است و مسیرش را ادامه می دهد. او را می توان در زمره مردانی دانست که همه این سال ها تلاش کردند قهرمان ایران معاصر، رزمنده هایی که پای ایران ایستادند، فراموش نشوند. خیلی ها از این راه و مسیر نوشته اند، اما نوشته های گلعلی بابایی بوی جنگ می دهد، بوی کلمه های مردی که ایستادن مقابل دشمن را با تمام وجود خود درک کرده است. مردی که واقعا گل است؛ گلی که در کنار بوی تند باروت زنده مانده و به امروز رسیده تا به کاغذها جان بدهد...

جایزه ها

کتاب های همپای صاعقه، ضربت متقابل، آن سه مرد، بهار 82، ماه همراه بچه هاست، تا آوردگاه الهاله، قلمی به رنگ خاک، شراره های خورشید پیغام ماهی ها و گردان نهم در جشنواره های مختلف ادبی، به عنوان کتاب های برتر شناخته شده اند.

تقریظ های رهبری

همپای صاعقه، ضربت متقابل، از الوند تا قراویز، ققنوس فاتح، کالک های خاکی و گردان نهم مورد تقریظ، تفقد و توجه مقام رهبری قرار گرفتند. وقتی تقریظ رهبر انقلاب بر همپای صاعقه منتشر شد این کتاب از هشت سال مهجوربودن درآمد و ناگهان ناشران مختلفی برای چاپ این کتاب در تیراژ گسترده، اعلام آمادگی کردند.

 

گفت وگو با حسین قرایی که به تازگی کتابی درباره زندگی گلعلی بابایی منتشر کرده است: کم کار شده ایم

پیمان طالبی
گلعلی بابایی یکی از پرکارترین پژوهشگران و مستندنگاران حوزه دفاع مقدس در سال های اخیر است. او به همراه حسین بهزاد با تالیف کتاب «همپای صاعقه» شیوه جدیدی در مستندنگاری جنگ را بنا نهاد و این کتاب سبب شد بابایی به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر جدی در حوزه ادبیات پایداری شناخته شود.کتاب های همپای صاعقه، ضربت متقابل از الوند تا قراویز، ققنوس فاتح، کالک های خاکی و گردان نهم از جمله آثار بابایی هستند که در این سال ها مورد تقریظ، تفقد و توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته اند. حال و بعد از چند دهه فعالیت موثر بابایی در حوزه مستندنگاری جنگ،حسین قرایی که او خود نیز از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی است، کتابی با عنوان «از تبار حبیب» را در خصوص زندگی گلعلی بابایی تالیف کرده است. تاریخ شفاهی جزء حوزه های مغفول مانده در انقلاب اسلامی است و رهبر انقلاب بارها تاکید کرده اند خاطرات این چند دهه از انقلاب اسلامی باید بیشتر از این مستندسازی و ثبت شود. از تبار حبیب، روایت روزهای جهاد نویسنده ای است که یک روز در خط مقدم جبهه های نبرد پیش رو بود و حالا در خاکریز کتاب، علمداری می کند. به این مناسبت با حسین قرایی، نویسنده از تبار حبیب گفت وگو کرده ایم تا شخصیت بابایی را بهتر بشناسیم.
به عنوان اولین سوال چرا موضوع زندگی آقای گلعلی بابایی را برای پژوهش انتخاب کردید؟

گلعلی بابایی از کسانی است که در حوزه مستندنگاری طرح نویی در انداخته است. او به همراه حسین بهزاد از کسانی هستند که در حقیقت ژانر لشکرنویسی را جدی گرفتند. نثر گلعلی بابایی با بسیاری از نویسنده های این حوزه تفاوت دارد و از جهات بسیاری متمایز است. شاید گاهی زبان نوشته های بابایی به علت استفاده از تعابیر و اصطلاحات مربوط به ادوات جنگی، پیچیده و غامض باشد، اما نثر او و سبک نوشتاری منحصر به فردش در حوزه ادبیات پایداری بسیار قابل تامل و حائز اهمیت است. حتی زمانی که مخاطب به کتاب های دیگر گلعلی بابایی مراجعه می کند، تمایز او در نثر را متوجه می شود. به عنوان مثال، بابایی کتابی در همین ژانر مستندنگاری و زندگی نامه نویسی (زندگی نامه -مستند) دارد با عنوان «ماه همراه بچه هاست». این کتاب درباره شهیدمحمدابراهیم همت است و در این کتاب می توان تمایز بابایی در سبک نوشتاری را به وضوح بررسی کرد. کتابی با فضای بدیع در مستند پرتره شخصیت بزرگی مثل شهید همت که بیان خاطرات و تاریخ زندگی این شهید بزرگوار با زبانی بسیار هنرمندانه در آن روی داده است. در کل هرکدام از آثار جناب بابایی را در این حوزه بررسی کنیم، این تمایزهای نوشتاری در آنها به چشم می خورد.

جایگاه مستندنگاری جنگ در ادبیات امروز ما را چطور ارزیابی می کنید؟

طبعا از آنجا که این حوزه از علاقه مندی های من است، جایگاه نویسندگان آن را بسیار رفیع می بینم، اما اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم باید بگوییم افراد کمی به طور جدی در این عرصه فعالیت کرده اند و وقتی می گوییم در این عرصه، لزوما منظورمان ادبیات جنگ یا انقلاب اسلامی نیست. اگر ادبیات معاصر را به صورت یک بازه زمانی 99 ساله از 1300 تا 1399 ببینیم، تحقیقا باید گفت کمتر در جهت ضریب دهی رسانه ای به این دوستان ،گامی برداشته شده است. ما الگوها و اسوه های این چنینی را کمتر می شناسیم و کمتر به آنها می پردازیم. به عنوان مثال،چندکتاب درباره زندگی حیدر یغمای خشتمال نیشابوری که جنس اشعارش از جنس خلاف آمد عادت است، منتشر کرده ایم؟ به تعبیر نظامی:«آنچه خلاف آمد عادت بود / قافله سالار سعادت بود»ولی ما این قله را فراموش کرده ایم و در فضای زندگینامه نویسی مستند این شاعر هیچ اثری نداریم. نه تنها در حوزه ادبیات و نشر، بلکه باید پرسید در حوزه سینما و رسانه های تصویری چه کرده ایم؟ به اعتقاد من، امروز باید از دستگاه های دولتی مطالبه کرد که بدانیم در این سال ها چند مستند پرتره درباره چهره ای مثل قیصر امین پور کار کرده اند؟

می خواهم بگویم وقتی می بینیم درمورد امثال گلعلی بابایی، سبک نویسندگی و سیره زندگی او اثری وجود ندارد، خودم مجبورم شش ماه وقت بگذارم و این کتاب جمع و جور را در حوزه تاریخ شفاهی ایشان کار کنم.

از تبار حبیب،اولین اثر شما در حوزه تاریخ شفاهی نیست. شما تاکنون آثار متعددی در این حوزه با نشر شهید کاظمی کار کرده اید. سوال من این است که امروز برای بهتر شدن کیفیت و کمیت کتاب های این حوزه چه باید کرد؟ وظیفه مسوولان و سیاست گذاران در این خصوص چیست؟

اگر مسوولان در جهت حمایت حداکثری در نشر و ضریب دادن به تولیدات این چنینی کمک کنند،کار بزرگی انجام داده اند.درحقیقت اگر مسوولان تقریبا کاری نکنند، ما راحت تریم! گاهی وقت ها بودجه هایی به طرح های تاریخ شفاهی اختصاص داده می شود که در نهایت به گونه ای دیگر خرج می شود، اما اگر مسوولی بنای کارکردن در این حوزه را داشته باشد،بهترین جای فعالیت در این حوزه، آموزش و پرورش، حوزه هنری و وزارت ارشاد است. واقعا باید پرسید وزارت ارشاد در این عرصه چه کرده است؟ ما امروز می توانیم در استان های مان حداقل10 چهره برجسته در حوزه های مختلف معرفی کنیم. اداره های کل ارشاد در سطح استان ها می توانند در این خصوص کارهای جدی کنند. البته جوان ها در این عرصه خودشان کار خود را می کنند. من برای نوشتن این مجموعه تاریخ شفاهی از کسی حمایتی نگرفتم.خودم مصاحبه کردم،خودم هزینه طرح جلد می دهم و... و نتیجه اش این شده که امروز کتاب های تاریخ شفاهی من به 12 عدد رسیده است.  اما می خواهم بگویم خود ما هم کم کار شده ایم. کار کردن در این عرصه، مستلزم همت جدی و دلسوزی نسبت به ادبیات و زبان فارسی است.

شنیده ام در حوزه تاریخ شفاهی دو کتاب دیگر در دست چاپ دارید.

بله.در سه سال اخیر روی دو جلد کتاب کار کردم که طی چندماه آینده منتشر می شوند.اولی یک کتاب 300صفحه ای درباره زندگی هنری مازیار بیژنی، کاریکاتوریست انقلابی است و دیگری زندگی و سلوک شعری جواد محقق است که کار مفصلی است.هردوی این آثار توسط نشر شهید کاظمی منتشر خواهند شد.

 
گلعلی بابایی از 3 دهه فعالیت پژوهشی در عرصه دفاع مقدس می گوید: ماموریتم را انجام دادم
گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر عرصه دفاع مقدس است که تجربه سال ها حضور در جبهه جنگ تحمیلی دارد و بعدتر هم این تجربه ها را از میدان جنگ به میدان جدیدی آورده و مشغول نگارش کتاب های مختلفی شده که هر کدام، بخشی از اتفاقات مهم و تاریخی دفاع مقدس را در خود دارند. حالا بعد از یک عمر فعالیت هنری، شناخت نامه ای درباره این پژوهشگر منتشر شده که مطالعه آن نشان می دهد بابایی چه مسیر پرفراز و نشیبی را با آرامش و صبوری طی کرده تا اسناد مربوط به هشت سال جنگ تحمیلی، پربارتر و قطورتر شود؛ هر چند خودش هیچ ادعایی ندارد و معتقد است تنها کاری را انجام داده که به عنوان یک ماموریت مهم بر دوش خود احساس می کرده است. با او درباره این مسیر و همچنین آثار ارزشمندی که منتشر کرده است، گفت وگو کردیم.
می دانیم شما سال هایی را در جبهه های جنگ گذرانده اید؛ سال هایی که طبعا درگیر اتفاقات و دشواری های جنگ بوده اید، اما در کنارش از نوشتن دفتر روزانه تان غافل نشده اید. کمی درباره این تصمیم تان توضیح می دهید؟

همه چیز از تصمیم ساده من برای ثبت وقایع شروع شد؛ نه فکری در ذهن داشتم و نه آینده را پیش بینی می کردم. فقط می خواستم روزگارم، دیده ها و شنیده هایم را در جبهه ثبت کنم. شروع کردم به نوشتن، چه وقتی پشت جبهه بودم، چه در خط مقدم، چه شب های عملیات. فرقی نداشت کجا بودم و چه اتفاقاتی در جریان بود. هر آنچه می توانست خاطره باشد را برای خودم یادداشت می کردم با تاریخ و ساعت وقوع رویدادها.

پس در پایان جنگ، یک دنیا خاطره داشتید.

وقتی جنگ تمام شد، من کلی خاطره ثبت شده داشتم که برای دل خودم و یادآوری روزهای جنگ نوشته بودمشان، نه برای تبدیل شدن به کتاب یا هر چیز دیگری، اما سرنوشت چنین مقدر کرد که بعد از جنگ در حوزه هنری دفتر ادبیات و هنر تاسیس شود و مرتضی سرهنگی و هدایت الله بهبودی و همکارانشان آستین بالا بزنند برای گردآوری خاطرات هشت سال دفاع مقدس.

شما چطور شد خاطرات را به این دفتر رساندید؟

وقتی دفتر ادبیات فراخوان داد، عده ای خاطراتشان را به صورت شفاهی تعریف کردند و من هم دفترچه هایم را تحویل دادم. دفترچه ها تازگی و جذابیت داشت و خیلی زود این روزنوشت ها به شکل کتاب منتشر شدند؛ کتاب «نقطه رهایی».

این نقطه آغاز راهی بود که من در آن گام برداشتم.

پس از این هم که به لشکر 28 پیوستید و...

بله، بعد از آن در لشکر 28 مشغول شدم و کارم فرهنگی بود. مسیری که به نقطه رهایی آغاز شده بود را ادامه دادم. ثبت وقایع برایم اهمیت پیدا کرد، چون خاطرات من در واقع مشاهدات یک نفر از جنگ بود. در جنگ مردان بزرگی بودند مانند شهید همت، متوسلیان، کریمی، نوری و خیلی های دیگر که باید درباره آنها می نوشتیم. خلایی احساس کردم و اینجا بود که تاریخ نگاری دفاع مقدس اتفاق افتاد باز هم بی آن که به دنبال رقم زدن اتفاق مهم یا بزرگی باشم.

بعد از انتشار کتاب هایی مانند همپای صاعقه، ضربت متقابل، شراره خورشید و کتاب های دیگر تا این آخری که کوهستان آتش نام دارد و در حال انتشار است، به این نتیجه رسیدم که باید از کلی نویسی فاصله بگیریم و کمی جزئی تر به جنگ و آدم ها و اتفاقاتش نگاه کنیم. چقدر خوب است که بدانیم همت چطور همت شد یا متوسلیان یا دیگران. این شد که نگارش زندگینامه شهدا اهمیت پیدا کرد و درباره فرماندهان جنگ نوشتم.

حالا که به این همه کتاب خاطره نگارانه در این سال ها نگاه می کنید، از نتیجه کار راضی هستید؟

ماحصل سال های زندگی من بعد از سال های جنگ، حدود 38 کتاب است که اگر چه زبان ساده و نثر داستان گونه دارند اما تاریخ را شرح می دهند و مستند هستند. بخش های زیادی از روی نوارهای جلسات پیاده شده اند، از اظهاراتی که از بی سیم ها ضبط شده اند و مو لای درزشان نمی رود. این مجموعه، گنجینه زندگی من است و از انجامشان احساس رضایت می کنم، چون ادای دین است به کسانی که در جنگ حضور داشتند و نیز ماموریت من است. شاید اصل ماجرا همان باشد که آقای قرایی در این شناخت نامه نوشته است: داستان ممانعت فرمانده گردان حبیب بن مظاهر برای حضور من در عملیات خیبر و آن دست ردی که به سینه ام زد تا برگردم و ماموریتم را به انجام برسانم.