آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
صنعت و معدن
۳
گزارش

اجرای 3 ابرپروژه معدنی آمریکای لاتین با تاخیر مواجه شده است: حصار کرونایی معادن بزرگ جهان

دنیای اقتصاد : معادن بزرگ جهان از پیامدهای کرونا بی نصیب نماندند و گزارش ها حاکی است برخی معادن جهان بعد از تعطیلی های مربوط به شیوع کرونا با تغییراتی در تولید مواجه شده اند که تاثیر آن بر گزارش های سه ماهه نخست مشهود بوده است. داده های مقدماتی موسسه بین المللی مطالعات مس حاکی است که تولید معادن مس جهان در سه ماه نخست فقط نیم درصد افزایش یافت. تولید معادن مس جهان در ماه مارس در نتیجه تعطیلی های ناشی از کووید-19 با افت 5/ 2 درصدی مواجه شد.

خبر از این قرار بود که طی روزهای گذشته شرکت کودلکو شیلی، بزرگ ترین معدنکار مس جهان، مرگ سومین کارگر را بر اثر کرونا در معدن «چوکی کاماتا» گزارش کرد. چوکی کاماتا به عنوان یکی از بزرگ ترین معادن مس جهان در 1650 کیلومتری شمال سانتیاگو واقع شده است. به گزارش رویترز، اعلام خبر این مرگ، فشار بیشتری بر بخش معدن این کشور وارد می کند، چراکه اتحادیه های کارگری خواستار رعایت ایمنی هر چه بیشتر در معادن شده اند. شیلی تاکنون ابتلای بیش از 254 هزار نفر از مردم این کشور به کرونا را گزارش و 4 هزار و 731 مرگ ناشی از آن را تایید کرده است.

تولیدکنندگان مس شیلی از زمان شیوع گسترده بیماری در مارس، چارچوب کلی تولید را حفظ کرده اند، اما به تازگی با وجود فشار فزاینده اتحادیه ها، پروتکل های بهداشتی در معادن با جدیت بیشتری رعایت می شود.

از طرفی، «واله» بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن در برزیل و یکی از غول های معدنی جهان هم از پیامدهای کرونا بی نصیب نمانده است. این شرکت که پارسال با فرو ریختن سد باطله یکی از معادن خود و کشته شدن شماری از معدنکاران به بازار جهانی سنگ آهن شوک وارد کرد، امسال و در مدت کوتاهی شاهد تعطیلی معدن «ایتابیرا» به دلیل افزایش شیوع کرونا بین کارگران بود. به تازگی، واله برای حفظ تولید در معدن ایتابیرا، حکم دادگاهی را به دست آورد که دستور مقامات کارگری برزیل مبنی بر بسته شدن این سایت تولیدی به دلیل مشاهده تعداد زیاد موارد ابتلا به کرونا را ابطال می کرد. این معدن حدود 36 میلیون تن یا 12 درصد از کل تولید سنگ آهن واله را در سال 2019 میلادی به خود اختصاص داد. با این وجود، واله توافقنامه ای را امضا کرده که بر اساس آن امکان ارزیابی شیوع ویروس کرونا در مجتمع معدنی یادشده را فراهم می کند.

گسترش سریع کرونا در برزیل نگرانی در مورد عرضه سنگ آهن را در کوتاه مدت ایجاد کرده است. برخی منابع گزارش دادند که واله در ماه آوریل، هدف گذاری تولید سنگ آهن برای سال 2020 را به 310تا330 میلیون تن (از 350 میلیون تن) کاهش داد و تاثیر بیماری همه گیر کووید-19 را یکی از دلایل این کاهش بیان کرد.

آفریقای جنوبی نیز با مشکلات مشابهی در زمینه کرونا مواجه شده است. صنایع معدنی آفریقای جنوبی نیز قصد دارد با همکاری شورای معدنی این کشور، ظرفیت آزمایش کووید-19 را هم برای مجموعه ها و هم در حمایت از آزمایش های کلی در این کشور افزایش دهد. شورای معدنی آفریقای جنوبی تاکنون ابتلای 1796 مورد با 6 مرگ کرونایی را تایید کرده است.

از سوی دیگر به نظر می رسد، بخش های معدنی استرالیا نسبت به دیگر غول های معدنی جهان با آسیب کمتری به کار خود ادامه داده اند. استرالیا بزرگ ترین صادرکننده سنگ آهن به چین بوده و صادرات سنگ آهن و کنسانتره این کشور در آوریل امسال به بیش از 60 میلیون تن رسیده است. معدن بخش مهمی از صادرات استرالیا را شامل می شود.

وضعیت معادن مس و روی در فصل نخست

معادن بزرگ جهان از پیامدهای کرونا بی نصیب نماندند و گزارش ها حاکی است، برخی معادن جهان بعد از تعطیلی های مربوط به شیوع کرونا با تغییراتی در تولید مواجه شده اند که تاثیر آن بر گزارش های سه ماهه نخست امسال مشهود بوده است.

داده های مقدماتی موسسه بین المللی مطالعات مس (ICSG) حاکی از آن است که تولید معادن مس جهان در سه ماه نخست 2020 فقط نیم درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، تولید معادن مس جهان در دو ماه نخست 2020 با افزایش 2 درصدی همراه بود، ولی در ماه مارس در نتیجه تعطیلی های ناشی از کووید-19 با افت 5/ 2 درصدی مواجه شد.

تعلیق جزئی فعالیت صنایع معدنی پرو به دلیل مشکلات کرونا و به علاوه مشکلات مربوط به آب و هوا و عملیات اجرایی معدن سبب شد تا تولید مس این کشور در ماه مارس 25 درصد کاهش یابد و در مجموع تولید سه ماهه نخست این فلز در پرو شاهد افت 12 درصدی باشد. این کشور بعد از شیلی دومین تولیدکننده مس معدنی جهان محسوب می شود.

تولید معدنی مس در شیلی در سه ماه نخست 2020 به دلیل بهبود تولید نسبت به تعطیلی های ناشی از مشکلات زیست محیطی در اوایل 2019 با افزایش یک درصدی همراه بود. همچنین گزارش های موسسه بین المللی مطالعات مس حاکی است، تولید معادن مس چین در این مدت به دلیل تعلیق ناشی از کرونا 4 درصد کاهش یافت و در مقابل تولید در اندونزی به دلیل انتقال دو معدن بزرگ به نواحی غنی از سنگ معدن، شاهد رشد 14 درصدی بود.

تولید معدنی فلز روی در جهان نیز در فصل نخست 2020 با افت نیم درصدی مواجه شد که در نتیجه کاهش تولید این فلز در بولیوی، چین، ترکیه، نامیبیا و ناحیه یورو بود. در روزهای اخیر قیمت برخی فلزات از جمله مس و نقره با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. روهان ردی، تحلیلگر صندوق «گلوبال ایکس» در این زمینه معتقد است، افت در تولیدات معادن جهان در فصل نخست امسال به بهبود قیمت هر دو فلز کمک کرده است.

مگاپروژه های معدنی آمریکای لاتین

بیماری همه گیری کووید-19 بر اجرا یا پیشرفت تعدادی از برنامه های بزرگ معدنی در آمریکای لاتین تاثیر گذاشته است. از بین پنج پروژه معدنی بزرگ در حال اجرا در این منطقه با سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری، دو پروژه در مسیر اجرا قرار دارد و سه پروژه با تاخیر روبه رو شده است.

پروژه های سنگ آهنی «میناس ریو» و «کارخاس» در برزیل از جمله مواردی است که با وجود تعطیلی های کوتاه مدت در مسیر اجرایی قرار دارند. ژائر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، فعالیت صنایع معدنی را یک ضرورت می داند.

شرکت آنگلو آمریکن، حجم تولید سنگ آهن از پروژه «میناس ریو» در سال 2020 را تا 24 میلیون تن برآورد کرده است. شرکت واله هم در مورد تاثیر کرونا بر اجرای پروژه «کاراخاس» گزارشی منتشر نکرده است. مخارج سرمایه ای هر یک از پروژه های یادشده بیش از 14 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش تارنمای بنامریکاس، سومین پروژه بزرگ در حال اجرا «کوبره پاناما» نام دارد که مخارج سرمایه ای این پروژه طلا و مس بیش از 5/ 6 میلیارد دلار برآورد شده و تقریبا به حالت تعلیق درآمده است. این پروژه متعلق به شرکت «فرست کوانتوم» از جمله معادنی بوده که با مشکلات کرونا دست و پنجه نرم می کند، به طوری که وزارت بهداشت پاناما در 6 آوریل امسال به دنبال درگذشت یک کارگر مبتلا به کرونا، دستور تعلیق آن را صادر کرد. آمار تلفات از آن زمان تاکنون به پنج نفر رسیده است. مقامات در برابر فشارها برای از سرگیری عملیات مقاومت کرده اند. شرکت فرست کوآنتوم در ماه آوریل، راهنمای تولید مس در کل مجموعه های خود را با فرض راه اندازی دوباره فعالیت ها در ماه مه به 230 هزار تن در سال کاهش داد. پیش بینی اولیه برای تولید امسال این شرکت 285 تا 310 هزار تن بود.

چهارمین پروژه معدنی بزرگ این منطقه مربوط به معدن زیرزمینی چوکی کاماتا در شیلی با مخارج سرمایه ای 5 میلیارد دلاری بوده که به نظر می رسد به حالت تعلیق درآمده است. مس و مولیبدن مهم ترین فلزات این پروژه محسوب می شود. شرکت کودلکو کار خود را در پروژه زیرزمینی یادشده در اواخر ژوئن برای دومین بار به عنوان بخشی از اقدامات انجام شده برای کاهش خطرات کرونا به حالت تعلیق درآورد. کارهای جزئی در این معدن زیرزمینی در ماه مه پس از دو ماه توقف فعالیت آغاز شد. هنوز تاثیر این تعلیق بر پروژه مذکور مشخص نشده، اما کودلکو پیش بینی تولید 320 هزار تنی مس را از آن در سال 2026 به عمل آورده است.

پنجمین پروژه تولید مس در این منطقه «میرادور» در اکوادور و با مخارج سرمایه ای 4/ 1 میلیارد دلار است. معادن اکوادور هم تحت تاثیر اقدامات پیشگیری از کووید-19 قرار گرفته اند و بنابراین این پروژه نیز با تاخیر اجرا می شود. عملیات اجرایی پروژه از 16 مارس به حداقل ممکن کاهش یافت و قرار است، تولید در این پروژه به تدریج از پایان ژوئن آغاز شود.

توقف فعالیت 1600 معدن در آوریل

بنا بر اعلام گلوبال دیتا، عملیات بیش از 1600 معدن در سطح جهانی طی آوریل 2020 متوقف شد. کارشناسان استرالیایی معتقدند، بحران کووید-19 شماری از صنایع معدنی را وادار کرده است که نحوه عملکرد خود را تغییر بدهند و در بسیاری موارد، این تغییرات می تواند آینده فعالیت های معدن را به گونه ای دیگر رقم بزند. در واقع شرکت های معدنکاری با وجود فشارهای اقتصادی ایجاد شده از این بیماری به عنوان فرصتی برای سرمایه گذاری در پروژه های فناورانه استفاده می کنند. به باور آنها، کووید-19 اجتناب ناپذیری برای تغییرات بیشتر را برجسته کرده، زیرا تحرک نیروهای کار به خطر افتاده است.

به تازگی یک نظرسنجی از شرکت های معدنی در مورد تمایل آنها به افزایش بودجه فناوری برای مقابله با پیامدهای کووید-19 انجام شده و بر اساس نتایج آن 64 درصد موافق این کار بودند.

فایننشال تایمز در گزارشی در مورد اهمیت بخش معدن نوشت: بسیاری از کشورها در برابر دو راهی چالش مدیریت بهداشت عمومی و احیای اقتصاد قرار دارند. دولت ها نقش محوری معدن را در سراسر جهان تصدیق می کنند. این صنعت نه تنها در کشورها و جوامع دورافتاده مشاغل و امنیت را تامین می کند؛ بلکه محصولات آن در آغاز زنجیره های تامین مایحتاج قرار دارد که تقریبا همه جنبه های زندگی روزمره را از کشاورزی و مراقبت های بهداشتی گرفته تا تامین انرژی و حمل و نقل در بر می گیرد. بنابراین به دلیل ماهیت پیچیده کار و مکان هایی که گاه از راه دور عملیات معدنی در آن انجام می شود، معدن تعهد ویژه ای به جوامع دارد.