آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
صنعت و معدن
۳

شکست رکورد 50 ساله مصرف آب پایتخت

دنیای اقتصاد : هفته گذشته مصرف لحظه ای شهر تهران به 52 هزار لیتر در ثانیه افزایش یافته که به گواه متولیان نیرو این اعداد بسیار قابل توجه است. ارزیابی ها نشان می دهد از ابتدای اسفندماه سال 1398 با افزایش 25 درصدی مصرف آب شرب مواجه بوده ایم تا جایی که اکنون میزان مصرف به 3 میلیون و 700 هزار مترمکعب افزایش یافته و این میزان مصرف تاکنون در تاریخ آب تهران اتفاق نیفتاده است. طبق بررسی ها 47 درصد آب شرب تهران را پرمصرف ها استفاده می کنند. سیاست گذاران نیرو معتقدند تقارن افزایش دمای هوا و شیوع بیماری کرونا مهمترین دلیل شکست رکورد 50 ساله مصرف آب تهران است.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست خبری با بیان اینکه امسال وضعیت بارندگی های استان تهران روند مطلوبی را تجربه کرده است، گفت: امسال میزان بارندگی در استان تهران 452 میلی متر بوده است این در حالی است که این روند برای مدت مشابه سال گذشته 385 میلی متر بوده است که رشد 17 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد که می توان میزان بارندگی در سال جاری را بی نظیر عنوان کرد. به گفته او اوضاع مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نشان می دهد با وجود بارندگی و ورودی آب مطلوب حجم آنها 85 میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و به این ترتیب از میزان یک میلیارد و 219 میلیون مترمکعب آب در سال گذشته به یک میلیارد و 138 میلیون مترمکعب در امسال رسیده است.

این مقام مسوول علت افزایش مصرف آب در استان تهران را تقارن افزایش دمای هوا و تشدید و شیوع بیماری کرونا عنوان و اظهار کرد: بارندگی استان تهران روند خوبی داشت، اما مصرف آب در تهران رکورد 50 ساله را شکست و از انتهای اسفند ماه سال 98 تاکنون همواره در ایام پیک مصرف آب بوده ایم که این به علت مشکلات در کل کشور است.

بختیاری ادامه داد: میزان مصرف آب در تهران به جز دو روز، از انتهای سال 98 تاکنون کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است و دیروز حدود سه میلیون و 700 هزار مترمکعب آب شرب در تهران مصرف شد که در بخش شرب رکورد تازه ای ثبت شد و پیش بینی می کنیم با توجه به در پیش بودن گرمای بیشتر این میزان به 4 میلیون مترمکعب که 3/ 1 برابر دریاچه چیتگر است برسد.

مدیرعامل آبفای تهران میزان مصرف آب شرب در تهران را 600 میلیون لیتر اعلام کرد و توضیح داد: آب شرب در تهران به بالاترین میزان استاندارد و کیفیت رسیده است و در منطقه آسیای غربی بی نظیر است، چراکه به دلیل پروتکل های مربوط به شیوع بیماری کرونا در حال تزریق بالاترین حد مجاز کلر به آب آشامیدنی هستیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم این در حالی است که آزمایش ها نشان می دهد حتی آب فاضلاب خام تهران آلوده به کرونا نبوده اما در اروپا در آب غیرآشامیدنی آنها ویروس کرونا مشاهده شده است. علت بالا بودن کیفیت آب آشامیدنی و حتی غیرآشامیدنی تهران آزاد شدن بالای گاز کلر است.

وی میزان مصرف آب شرب تهران را 50 هزار لیتر بر ثانیه دانست و گفت: این مقدار برابر میزان آب یک رودخانه خروشان است که واقعا برای ما ایجاد چالش کرده است البته خوشبختانه در استان و شهر تهران قطعی آب به دلیل نبود آب نداشتیم و قطعی های دیده شده به دلیل مشکل شبکه یا نواقص این سیستم بوده است و بررسی ها نشان می دهد تماس های مردمی برای ثبت شکایت قطع آب 20 تا 25 درصد کاهش یافته است. این مقام مسوول ضمن تقاضا از مردم برای کمک کردن به مدیریت مصرف آب استان تهران، درباره وضعیت شبکه فاضلاب استان اظهار کرد: تا پایان امسال اقدامات مربوط به نقاط انفصال شبکه فاضلاب استان برطرف می شود و تصفیه خانه فیروز بهرام به عنوان دومین تصفیه خانه بزرگ کشور در بهمن سال جاری با اعتبار 2300 میلیارد تومان افتتاح می شود و دو میلیون و 100 هزار مشترک را تحت پوشش قرار خواهد داد.به گفته بختیاری بیش از 70 درصد شبکه فاضلاب تهران، تصفیه خانه متصل خواهد شد و تصفیه خانه پردیس تا دو ماه آینده بهره برداری می شود. به طور کلی باید گفت 95 درصد شبکه فاضلاب تهران به جز منطقه 21 و 22 تکمیل شده است. این مقام مسوول با بیان اینکه عمدتا تمامی دستگاه ها در حال همکاری برای مصرف آب هستند، تصریح کرد: به برخی از دستگاه ها که خارج از الگوی مصرف در حال استفاده اند اخطار داده ایم.

او میزان چاه های غیرمجاز استان تهران را بیش از 30 هزار حلقه عنوان کرد و گفت: درباره میزان مطالبه ما از مشترکان خانگی و غیرخانگی باید گفت بیش از 500 تا 600 میلیارد تومان مطالبه داریم و حدود دو برابر این رقم بدهکاریم. به گفته این مقام مسوول با وجود بارندگی های مطلوب در کشور تنها 50درصد میانگین بین المللی را در زمینه بارش تجربه کردیم. این در حالی است که میزان مصرف آب ایران با آب و هوای خشک و نیمه خشک بیش از کانادا که 70 درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، بیشتر است. از سوی دیگر قیمت آب در ایران با توجه به قیمت کنونی دلار و نسبت آن با ریال یک دهم قیمت تمام شده آب در کاناداست.

طبق اعلام بختیاری، 47 درصد آب شرب تهران را پرمصرف ها استفاده می کنند.

تهران در مرحله بحران مطلق آبی

همچنین معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تهران شهری با سرانه آب تجدیدپذیر پایین و سرانه مصرف بالاست. محمدرضا کرمی نژاد، معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار کرد: به طور متوسط سرانه آب تهران از میانگین کشوری پایین تر است، میزان حجم آب تجدیدشونده در استان تهران به ازای هر نفر 350 مترمکعب آب در سال است، درحالی که متوسط کشوری 1700 مترمکعب در سال است. او ادامه داد: چنانچه میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری بالای 1700 باشد آن کشور از لحاظ منابع آبی مشکلی ندارد، اما اگر این رقم بین 1000 تا 1700 مترمکعب باشد در مرحله تنش آبی است. او افزود: اگر میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری زیر 1000 مترمکعب باشد در مرحله بحران آبی و چنانچه زیر 500 مترمکعب آب باشد در مرحله بحران مطلق آبی است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هم اکنون استان تهران در مرحله بحران مطلق آبی است. وی گفت: از ابتدای سال تاکنون 321 میلیون مترمکعب آب در شهر تهران مصرف شده که در مقایسه با سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است و با توجه به منابع محدود آبی، این روند مصرف برای استان تهران نگران کننده است. کرمی نژاد افزود: الگوی مصرف آب شرب در استان تهران 14 مترمکعب برای هر خانوار در ماه است و چنانچه هر خانوار بیشتر از این رقم مصرف کند، پرمصرف محسوب می شود. او با اشاره به اینکه 40 درصد مشترکان در تهران مصرفی بالاتر از الگوی مصرف دارند، افزود: امسال مشترکان پرمصرف در شهر تهران تنها در دو ماه ابتدای سال 5/ 12 درصد افزایش یافتند. کرمی نژاد گفت: به رغم اینکه شرکت آب و فاضلاب استان تهران توان تصفیه چهار میلیون مترمکعب آب در شبانه روز را دارد؛ اما این شبکه با محدودیت هایی مواجه است و اگر میزان مصرف مردم از توان شبکه فراتر رود ممکن است با مشکل مواجه شویم. معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب شرب گفت: منظور از صرفه جویی، کاهش آن در بخش شرب و بهداشتی نیست، اما با کمی دقت در نحوه مصرف آب و پرهیز از مصارف غیرضروری مانند پرکردن استخرها، شست و شوی حیاط و پارکینگ ها، آبیاری در ساعات میانی روز و... می توان مصرف آب را مدیریت کرد.