آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۹

خبر

اجرای 20 هزار طرح هادی در روستاهای کشور

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طرح هادی در 20 هزار روستای کشور به مورد اجرا درآمده و به طور متوسط نیز سالانه این طرح در سه هزار و 600 روستای کشور به مورد اجرا گذاشته می شود.

محمدرضا شاملو، تصریح کرد: 39 هزار روستای بالای 20 خانوار کشور واجد شرایط تهیه و اجرای طرح هادی هستند که هم اکنون 47 درصد از این روستاها دارای این طرح می باشند.

وی اظهار داشت: برای اجرا، تهیه و بازنگری طرح هادی روستایی، تنها اراضی که غیرقابل کشت و کشاورزی هستند به بافت روستاها اضافه می شوند و در غیر این صورت، انجام این مسئله منتفی خواهد بود.

به گفته این مسئول روستایی، تمامی ساخت وسازها و فعالیت های اجرایی در محدوده روستاها در چهارچوب مصوبات طرح هادی به انجام می رسد و در این راستا حفظ اراضی و باغ ها یکی از اولویت های مهم بنیاد مسکن است.

شاملو، تصریح کرد: در این رابطه هر قدر مشارکت روستاییان را در ساخت وسازهای روستایی شاهد باشیم به همان میزان نیز اعتبارات تخصیصی ما افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: خوشبختانه طرح هادی در نیمی از روستاهای بالای 20 خانوار استان قزوین مورد بازنگری قرار گرفته و در سایر روستاها نیز شاهد اجرای این طرح هستیم. 

دستگیری کلاهبردار فالگیر در فضای مجازی

شیراز- خبرنگار کیهان: رئیس پلیس فتا فارس از دستگیری فالگیر و رمال فضای مجازی در شیراز خبر داد و گفت: متهم با سوءاستفاده از احساسات شاکی، مبلغ یک میلیارد ریال از طعمه خود کلاهبرداری کرده بود.

حشمت سلیمانی، گفت: خانمی جوان در شکواییه ای عنوان کرد در زندگی شخصی ام دچار مشکل و ناراحتی زیادی بودم و به همین خاطر دنبال راهی برای از بین بردن اتفاقات شوم زندگی ام بودم تا اینکه در یکی از شبکه های اجتماعی به یک صفحه فالگیری برخورد کرده و مشکلات شخصی خود را برای او بازگو کردم که در طول دو ماه و طی چند مرحله اقدام به واریز مبلغ یک میلیارد ریال به حساب وی کردم و بعد از گذشت چند وقت دیگر جواب پیام هایم را نمی داد و به مرور زمان متوجه شدم که وی با این ترفند از من کلاهبرداری کرده است.

وی بیان کرد: پس از اظهارات شاکیه، موضوع در رصد کارآگاهان پلیس قرار گرفت و ماموران در تحقیقات و تجسس های خود توانستند متهم را شناسایی و آن را در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر کنند.

وی گفت: متهم در بازجویی اولیه ضمن اقرار به کلاهبرداری یک میلیارد ریالی از این خانم، انگیزه خود را کسب درآمد از افراد دارای مشکل خانوادگی اعلام کرد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه رمالی، دعانویسی و فالگیری یک نوع اقدام متقلبانه برای تحصیل مال است، گفت: افراد کلاهبردار در فضای مجازی با متوسل شدن به ابزار های خرافی و سوءاستفاده از اعتقادات شهروندان، به دنبال اخاذی و کسب منافع مالی هستند که می طلبد شهروندان هیچ گاه برای رفع مشکلات خود نباید به این گونه موارد در فضای مجازی اعتماد کنند.

گاز ایرانشهر 3 روز قطع می شود

معاون عمرانی فرماندار ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به انتقال خط گاز برخی مناطق اطراف مانند بمپور به خط سراسری، گاز شهری و خانگی ایرانشهر به مدت سه روز (از روز پنجشنبه 12 تیر تا یکشنبه 15 تیرماه جاری) قطع خواهد شد.

مرتضی سایگانی، در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: تدابیر لازم برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از قطع گاز شهری در شهر ایرانشهر اندیشیده شده به طوری که از امروز تمامی نانوایی های سطح شهر به صورت دو شیفت کار خواهند کرد تا مردم نان مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی بیان کرد: در مدت قطع سه روزه گاز 20 واحد نانوایی در سطح شهر خدمات ارائه می کنند.

معاون فرماندار ایرانشهر گفت: خانواده هایی که از گاز شهری استفاده می کنند لازم است در این مدت نسبت به تهیه کپسول گاز اقدام کنند.

وی افزود: ضروری است شهروندان عزیز برای تهیه نیازهای خود از جمله نان و کپسول گاز مایع از امروز (9 تیر) اقدام کنند تا از ازدحام در مقابل نانوایی ها و شرکت های گاز مایع جلوگیری شود.

فریب دختران جوان با جعل عنوان استاد دانشگاه های آمریکا

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: فردی که خود را استاد دانشگاه مقیم آمریکا معرفی کرده بود و با این سمت قلابی دختران جوان را اغفال می کرد در عملیات ماموران پلیس امنیت عمومی استان دستگیر شد.

سرهنگ «محمود خلجی» افزود: ماموران پلیس امنیت عمومی استان گزارش هایی از فریب دختران جوان مرفه را در فضای مجازی دریافت کردند و مشخص شد این افراد از سوی شخصی که خود را استاد دانشگاه  مقیم یکی از ایالت های آمریکا معرفی کرده بود، مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت: با آغاز تحقیقات تخصصی ماموران پلیس مشخص شد که این فرد در فضای مجازی خود را دارای کرسی استادی دانشگاه در آمریکا معرفی کرده و با وعده ازدواج به دختران جوان به خانواده های ثروتمند نزدیک می شده است.

وی گفت: در تکمیل تحقیقات پلیس، سه نفر از دختران جوانی که به این روش مورد آزار قرار گرفته بودند، شناسایی شدند و مشخص شد که این فرد، مبلغ 500 میلیون ریال نیز از آنان اخاذی کرده است.

سرهنگ خلجی افزود: با شناسایی این فرد، متهم در عملیاتی غافلگیرانه در حین تردد در شهر اراک دستگیر و با توجه به اسناد و مدارک به دست آمده به جرم خود اعتراف کرد و با تکمیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.

تصادف در جاده های اردبیل و یاسوج 11 کشته گرفت

تصادف جاده ای در محورهای مشکین شهر در استان اردبیل و در محور یاسوج - اصفهان 11 کشته و چهار مصدوم برجای گذاشت.

رئیس پلیس راه استان اردبیل از برخورد مرگبار پژو پارس و پژو405 در سه راهی روستای «اینجه» شهرستان «مشکین شهر» خبر داد و گفت: این حادثه 8 کشته و یک مجروح بر جای گذاشت.

سرهنگ «سیدمحمد صفوی» گفت: این حادثه به علت برخورد شدید یک دستگاه پژو پارس با یک دستگاه پژو 405 رخ داد که بر اثر آن پنج نفر در دم جان باختند و سه نفر از چهار مصدوم پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.

وی انحراف به چپ راننده پژو پارس را علت این حادثه اعلام کرد.

همچنین رئیس مرکز حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی برخورد دو دستگاه خودروی پراید و سمند در جاده ارتباطی یاسوج به اصفهان حوالی روستای توت نده سه نفر در دم جان باختند و سه نفر دیگر به شدت مصدوم شدند.

محسن جلیل، افزود: تصادف حدود ساعت 7 و 30 دقیقه صبح دیروز (یکشنبه) به وقوع پیوست و نیروهای اورژانس به همراه دو دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی به مصدومان به محل حادثه اعزام شدند.

وی ابراز داشت: وضعیت عمومی سه نفر مصدوم این تصادف وخیم گزارش شده است.

غرق شدن 3 نفر در سد سراب

سه نفر در حین شنا در سد قیصرق بخش مهربان شهرستان سراب جان خود را از دست دادند.

مسئول تیم امدادی جمعیت هلال احمر بخش مهربان به ایرنا گفت: به دنبال دریافت خبر غرق شدن 3  نفر در سد قیصرق، نجاتگران جمعیت هلال احمر مهربان به محل اعزام شدند.

کمال مفتخری، افزود: خانواده ای که اهل روستای اسنق بخش مهربان و ساکن اسلامشهر تهران هستند، برای تفریح و تفرج به حاشیه سد قیصرق رفته بودند  که در این بین فرزند 13 ساله خانواده برای شنا وارد دریاچه سد و گرفتار امواج شد. وی ادامه داد: در این حین نفر دوم که نوجوانی حدود 17 ساله و تا حدودی شنا بلد بوده، جهت نجات فرد مغروق وارد سد شد و با تلاش زیاد نوجوان 13 ساله در حال غرق را نجات و تا کناره های سد هدایت کرد، ولی خود در آب و امواج سد گرفتار و غرق شد

وی گفت: با مشاهده این حادثه، این بار  یک نفر از همراهان و پدر خانواده برای کمک به نوجوان 17 ساله وارد سد شدند که هر دوی آنها در آب گرفتار  شده که با کمک دیگر حاضرین در محل این دو نفر نجات یافته و برای احیا توسط اورژانس به بیمارستان امام خمینی(ره) سراب منتقل شدند.

وی افزود: جسد جوان 17 ساله نیز بعد از غرق شدن به عمق سد رفت که به علت فرا رسیدن تاریکی هوا امکان جست وجو و یافتن جسد فرد غرق شده برای غواصان مقدور نبود و غواصان هلال احمر و آتش نشانی از تبریز جهت یافتن جسد به سد قیصرق مهربان اعزام شدند.

حفر چاه جان 4 نفر را گرفت

پنج نفر که در حال حفاری چاه در یکی از روستاهای حومه مشهد بودند، دچار گازگرفتگی شدند که چهار نفر آنها جان خود را از دست دادند و یک نفر دیگر نیز مسموم شد.

مردی در حین حفاری چاه در حوالی روستای چلقی (در حومه شهرستان مشهد) در درون چاه، دچار گازگرفتگی شدکه در پی این اتفاق چهار نفر دیگر برای نجات وی وارد چاه شدند که همگی این پنج نفر دچار گازگرفتگی و مسمومیت شدند.

در این حادثه، چهار نفر جان خود را از دست دادند و یک نفر دیگر نیز به علت مسمومیت شدید به مراکز درمانی منتقل شد.

استفاده از ماسک اجباری می شود

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده از ماسک از هفته آینده در مکان های عمومی اجباری می شود و به کسانی که از آن استفاده نکنند، خدمت ارائه نمی شود.

ایرج حریرچی، در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان غربی افزود: هیچ دارو یا مواد غذایی خاصی برای مقابله با کرونا وجود ندارد و باید تنها استفاده از ماسک در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: استان های با وضعیت قرمز باید این الزام را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به امکان اعمال دوباره محدودیت در شهرهای با وضعیت قرمز اظهار کرد: استفاده از ماسک و نیز رعایت فاصله اجتماعی نقش مهم و پیشگیرانه ای در کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا دارد.

وی کم توجهی مردم به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی را از مهم ترین عوامل شیوع موج جدید کرونا در کشور عنوان کرد و افزود: برای استفاده از ماسک و الزامی شدن آن وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تا نسبت به تهیه ماسک ارزان قیمت اقدام کند.

وی عنوان کرد: مردم می توانند از ماسک هایی که در خانه تهیه می کنند، برای پیشگیری از کرونا استفاده کنند.

بازگشت 933 نفر از شهروندان هندی به کشورشان

933 تبعه هندی که در پی بروز بیماری کرونا و بسته شدن مرزهای هوایی و دریایی، متقاضی بازگشت به هند بودند، طی دو مرحله بوسیله دو ناوشکن نظامی هندوستان عازم کشورشان شدند.

به گزارش مهر، با شیوع کرونا ویروس در جهان و به طبع آن در کشورمان، بسیاری از مرزهای رسمی کشورها بسته شد و تبعه های کشورها خواستار بازگشت به کشورهایشان شدند. در این بین 933 تبعه هندی هم با مساعدت جمهوری اسلامی با دو ناوشکن نظامی از بندر شهید باهنر به کشورشان بازگشتند.

اتباع هندی از طریق هماهنگی های میان وزارت امور خارجه ایران و هند، استانداری هرمزگان و سازمان بنادر و دریانوردی و نیروی دریایی ارتش، از طریق یک فروند شناور نظامی هند که صبح دیروز در بندرعباس پهلو گرفت، به کشورشان اعزام شدند.

دو هفته پیش نیز 233 نفر از اتباع هندی از طریق یک شناور نظامی هند راهی کشورشان شده بودند و این دومین مرحله از بازگشت اتباع هندی به کشورشان از طریق بندر شهید باهنر در استان هرمزگان بود. همچنین 700 تبعه هم همزمان با هفته دریانوردی از ایران عازم هندوستان شدند.

تالاب بین المللی گمیشان خشک شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به خشک شدن تالاب بین المللی گمیشان گفت: این تالاب شرایط خوبی ندارد و تبدیل به کانون ریزگردها شده است.

محمدرضا کنعانی ، در گفت وگو با تسنیم در گرگان، اظهار داشت: مجموعه تالاب های آلاگل شامل آلاگل، آلماگل و آجی گل به علت بارش های خوب یکی دو سال اخیر وضعیت خوبی دارند و در سیل آبگیری شده اند.

وی بیان داشت: اعتباراتی از منابع ملی برای تالاب بین المللی گمیشان جذب کردیم و برای مطالعات حق آبه و علاج بخشی آن مشاور انتخاب شده است تا راهکار اجرایی ارائه دهد.

وی توضیح داد که با پیگیری های انجام شده بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به استان اختصاص یافته است. با این اعتبارات مطالعات امسال به پایان می رسد و پس از آن عملیات احیا و علاج بخشی تالاب را آغاز خواهیم کرد.

کنعانی ادامه داد: سازمان محیط زیست قراردادی با یک شرکت دانش بنیان منعقد کرده که پرواز از خلیج گرگان به تالاب گمیشان انجام و وضعیت این تالاب بررسی شود و تا یک ماه دیگر خروجی این مطالعات آماده و در شهریورماه اعتبار مورد نظر را جذب کنیم.

وی اظهار داشت: موضوع خلیج گرگان و تالاب میانکاله در دستور دومین جلسه ستاد ملی محیط زیست قرار گرفته و معاون اول رئیس جمهور دستور داد که کارگروه ویژه ای برای خلیج گرگان و تالاب میانکاله تشکیل شود.