آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
ایران زندگی
۵

رئیس جمهوری: امروز وقت دعوای میان قوا نیست؛ به همکاری نیاز داریم

رئیس جمهوری با بیان اینکه «امروز وقت دعوا میان قوا نیست»، بر لزوم وحدت و همکاری میان همه نیروهای کشور تاکید کرد و اظهارداشت: روابط بسیار صمیمانه و نزدیک بین سه قوه، تنها راه است و راه دومی وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، با اشاره به سالگرد 7 تیر 1360، گفت: سال 1360 در تاریخ کشور آن مقداری که یادمان است شاید در قرن اخیر از لحاظ امنیتی سخت ترین سال کشور بود، چه از لحاظ امنیت داخلی چه از لحاظ امنیت ملی. یعنی از یک طرف هجمه عراق بود که از سال 59 شروع شده بود از 31 شهریور، از یک طرف هجمه منافقین در داخل بود که از 31 خرداد شروع شده بود، این شرایطی بود که قبلا سابقه ای برای آن در این حد نداشتیم. الان هم بعد از سال 60 از لحاظ امنیتی نظیر آن سال را نداریم.

دکتر روحانی با تبریک هفته قوه قضائیه به مسئولان این قوه و قضات کشور خاطرنشان کرد: در شرایط امروز کشور تنها راه روابط بسیار صمیمانه و نزدیک بین سه قوه است و راه دومی برای ما وجود ندارد در شرایط فعلی کشور حتما باید این وحدت، اتحاد و یگانگی بین همه قوا باشد، همان که من در روز افتتاح مجلس شورای اسلامی گفتم که پیوند ما را به پیروزی می رساند و گفتم که دوران پیوند و پیروزی است.

وی افزود: سال 1360 سخت ترین سال از لحاظ امنیتی برای ما بود. سال 1399 سخت ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالمگیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده است. روحانی افزود: این شرایط سخت و خطرناکی را که با آن مواجه شدیم، کمتر سراغ داریم. سابقه نداشته که یک بیماری اینقدر روی اقتصاد، اجتماع، زندگی مردم و سیاست و روابط بین الملل اثر گذاشته باشد. ممکن است یک بیماری یک روزی بوده و خطرناک هم بوده، اما وضع اقتصادی دنیا اینجوری نبوده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: الان موقع دعوا نیست؛ بر فرض یک کسی نظری دارد، الان وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند؛ نیروهای مسلح در کنار اینها و رهبری معظم بالا سر همه اینها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم حتما موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتما موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدالله مع الجماعه» وقتی همه آمدیم، آن وقت دست خدا هم هست؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می دهد و ان شاء الله دست خدا بالای سر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهوری گفت: نکته ای می خواهم خدمت مردم بگویم راجع به مساله ویروس کرونا؛ همه می دانیم که ریشه این ویروس در دی ماه در چین منتشر و بعد در آخر بهمن در کشور با این ویروس مواجه شدیم. این ویروس قدم به قدم آمد همه جهان را گرفت؛ یعنی هیچ کشوری را نیامد استثناء کند؛ حالا یک کشوری بیشتر و یکی کمتر؛ همه را تحت تاثیر قرار داد و همه کشورها دچار این گرفتاری شده و ناچار شدند محدودیت ها را اعمال کنند. همه کشورها بعد از مدتی، یک ماه، 40 روز، کمتر و بیشتر، محدودیت ها را کم کردند و کاهش دادند و برداشتند؛ این چیزی است که همه کشورها با هم عمل می کنند و جلو می روند. وی افزود: بنده از هفته اولیه شیوع این ویروس گفتم باید با این ویروس مدت مدیدی زندگی کرده و سازگاری داشته باشیم و خودمان را آماده کنیم؛ بعضی ها آن زمان فکر کرده بودند اگر 10، 15 روز برویم خانه و از خانه خارج نشویم تمام می شود؛ معلوم بود که با 10، 15 روز در خانه ماندن تمام نمی شود؛ البته کمک بزرگی می کند.

وی یادآور شد: مردم بدانند این ویروس وارد هر استانی شده و شیوع پیدا کرد، کار ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند یا به صورت کله قندی این شیوع بالا می رود؛ آنجا دچار مشکل می شویم؛ حرکت این ویروس به صورت ملایم است و یک پخی درست می کند و عبور می کند ما باید سراغ دومی باشیم و کار دیگری نمی توانیم بکنیم برای اینکه از این حالت کله قندی به حالت پخ برسیم و اینجا یاری مردم را می خواهد؛ همه مردم باید در صحنه بیایند و چون اگر یک شدت ناگهانی یک مرتبه ای ایجاد شود، یک دفعه بیمار فراوانی به بیمارستان می ریزند و تخت ها و آی سی یوها پر می شود و این جهادگران عزیز خسته و ناتوان شده و خیلی کار سخت می شود.

وی اظهار داشت: بنابراین اینکه گفته می شود مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند، برای این است که ما با کمترین خسارت و پیچیدگی عبور کنیم البته وقتی در آن استان عبور کردیم، یک مقدار کار سهل می شود ولی در عین حال باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم. رئیس جمهوری افزود: مراقبت کنیم که عمدتا چیز پیچیده ای نیست. فاصله از همدیگر اولین اصل است و مراقب این باشیم که اگر یک جا جمعیت متراکم می شود و مخصوصا سرپوشیده است، حتما از ماسک استفاده کنیم و به طور مداوم دست مان را بشوییم. خیلی پیچیدگی ندارد این 2 و 3 کار اصلی است و خیلی از کارهای جزئی دیگر هم است بنابراین ما باید امروز همدیگر را کمک و یاری کنیم و دستورالعمل ها را مراعات کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: محل تجمع محل خطر است. وقتی می گوییم فلان شهرستان قرمز شد، بله نسبت به شهرستانی قرمز، یکی نارنجی و یکی سفید است ولی در محل تجمع و وقتی جمعیت کنار هم جمع شد خود آن مکان به طور اتوماتیک قرمز می شود و ممکن است آن شهر سفید باشد اما وقتی یک عروسی می شود و همه دور هم در سالنی جمع می شوند یا یک عزایی می شود و همه در کنار هم جمع می شوند یا یک میهمانی در خانه ای داده می شوند و همه اقوام در کنار هم جمع می شوند، کنار سفره می نشینند، بغل دست هم می نشینند، با هم تعریف می کنند و آن یکی سرفه و یکی دیگر عطسه می کند و فکر می کنیم عروسی و میهمانی بخوبی تمام شد، نه اتفاقا سرآغاز گرفتاری شد.  وی افزود: شما می بینید یک عده ای 3 روز الی یک هفته بعد ناچار می شوند به بیمارستان بروند و عده ای کارشان به آی سی یو و عده ای هم خدای ناکرده کارشان به فوت برسد بنابراین محل تجمع را باید منطقه قرمز بدانیم و شهر قرمز هم مکانی قرمزاست که باید بیشتر مراعات شود.

وی خاطرنشان کرد: مرتب به مسئولان می گوییم که ماسک ارزان قیمت و ساده تقسیم کنند اما از مردم خواهش می کنیم که درست کردن ماسک در خانه بسیار ساده و آسان است یعنی همه می توانند یک ماسک درست کنند البته ماسک ارزان هم باید در اختیار مردم باشد و این چیزی است که امروز وزارت بهداشت ما بیش از همه تاکید می کند و امروز در یک جدولی نشان داده شد که اگر 2 نفری که با هم هستند هر دو ماسک داشته باشند چه وضعی پیش می آید، یکی داشته باشد و یا اینکه  هیچ کدام نداشته باشند، چه وضعی پیش می آید.

وی گفت: این قاعدتا در صداوسیما نشان داده شد و مردم باید در این زمینه کاملا آگاه باشند که چه شرایطی خواهد بود البته همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه ای باشیم و علی القاعده دیگران اگر دچار این بیماری می شوند 80 الی 88 درصد نجات پیدا می کنند یعنی آنها اگر بیماری زمینه ای نداشته باشند و سالمند نباشند و اگر سالمند باشند این مشکل بیشتر می شود و اگر بیماری زمینه ای باشد، مشکل می شود بنابراین نسبت به اینها باید مراقب بود.

رئیس جمهوری اظهار داشت: اما امروز در ستاد ملی چند تا مصوبه داشتیم که یک مصوبه به نظر من بسیار مهم بود و آن مربوط به استان هایی است که برخی از شهرستان های آنها قرمز است و طبق مصوبه امروز ستاد استانی هر شهرستانی که قرمز است، می تواند برای محدودیت برای مدت یک هفته به وزیر کشور، وزیر بهداشت و درمان پیشنهاد بدهد و با هماهنگی این 2 کمیته سلامت و اجتماعی - امنیتی اگر توافق کردند و با اطلاع و تایید رئیس جمهوری برای یک هفته اجرا می شود و اگر لازم بود دومرتبه تمدید می شود، اگر شدت عملی می خواهیم نسبت به شهرستان های قرمز نشان دهیم. وی گفت: دوم اینکه هر کجا که محل تجمع است، ماسک را دیگر الزامی می دانیم از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود از 15 تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دومرتبه تمدید کنیم، تمام محل تجمع هایی که وزارت بهداشت می گوید آن محل و آن اجتماع از نظر من قرمز است، لیست اش مشخص و معلوم است و همه باید نظارت کنند و همه باید دستورالعمل را اجرا کنند.

وی اظهار داشت: در این زمینه بنا شد تا هفته آینده از نظر قانون و مقررات، اتحادیه ها، تعزیرات، بخش های مختلف، نیازی به یک ماده قانونی علاوه بر وظایفی که هست دارند، بیاورند و تصویب کنیم که همه آنها بیایند. نسبت به قوه قضائیه در اینجا نکته ای گفته شد که باز هم با هماهنگی قوه قضائیه یک ماده ای را تهیه کنید که در چه مواردی خارج از نوبت قوه قضائیه کمک و رسیدگی کند که بتوانیم در بعضی از مکان ها و در بعضی از شهرستان های قرمز ماسک را الزامی بکنیم، آنجایی که اجتماع و مکان سرپوشیده است، الزامی کنیم در بعضی جاها خودشان می دانند ولی در اینجاها به خاطر اهمیت مساله برای همه الزامی می شود. دکتر روحانی یادآور شد: نکته دیگری که در جلسه تصویب شد، کمک به مستاجرین بود، این ایام هم در زمینه مسکن، آنهایی که می خواهند مسکنی را تهیه کنند و بخرند، مسکن و اجاره بها گران شده و برای مردم طاقت فرسا شده است.

وی افزود: وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح هایی را بیاورند برای مساله مسکن، اگر چیزی لازم است تصویب کنیم اینجا که زمین ارزان تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی الامکان غیرحضوری بشود و قرار شد تهیه شود و هر چه لازم است تصویب کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: اما نسبت به اجاره بها، ما در یک مقطعی گفته بودیم که اجاره 2 ماه تمدید شود چون بنگاه ها باز نبود و همه جا تعطیل بود و از آن عبور کردیم، بعد از آن اجاره ها بسته شد. اجاره ها خیلی مستاجرین را تحت فشار قرار داد. هر جا اجاره ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستاجر متنی را تا امروز امضاء نکرده اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می شود، یک مقرراتی امروز گذراندیم که اضافه اجاره بها، نسبت به سال قبل در تهران 25 درصد بیشتر نمی تواند باشد در کلانشهرها از 20 درصد و در بقیه شهرها 15 درصد بیشتر نمی تواند بشود. این 3 تا را به عنوان مصوبه اعلام کردیم و از فردا باید اجرا و عمل کنند و این مبنایی است برای اجاره بها. وی گفت: اینکه این اجاره بهایی که از فردا منعقد می شود تا کی معتبر است اینجا محل بحث بود و اینجور تصمیم گرفته شد که این اجاره بها تا زمانی معتبر خواهد بود که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند و بگوید شیوع آنچنانی نیست و از آن تاریخی که وزارت بهداشت ما اعلام کرد، 3 ماه دیگر این اجاره بها تمدید می شود و بعد از 3 ماه می توانند با توافق جدید زندگی کنند بنابراین مصوبه ما بر این مبنا است که تصویب شده است.

وی افزود: البته راجع به انتخابات در 11 حوزه انتخابیه هم گفته شد که با چه مقرراتی این انتخابات را برقرار کنند.