آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

پاکستان: اعلام وضعیت اضطراری با هجوم ملخ ها

مقام های پاکستان برای مبارزه با ملخ های صحرایی اعلام وضع اضطراری ملی کردند.

به گزارش دویچه وله، این ملخ ها در سطح وسیعی در حال خوردن محصولات زراعتی هستند و باعث هراس عمومی از عدم امنیت غذایی شده اند. وزیر اطلاعات پاکستان به خبرگزاری آلمان گفت: ما با بدترین هجوم ملخ ها در بیش از دو دهه اخیر روبرو هستیم و تصمیم گرفته ایم برای مقابله با این تهدید، وضعیت اضطراری ملی را اعلام کنیم. عمران خان، نخست وزیر پاکستان در پی یک جلسه توضیحی در روز جمعه تصمیم برای اقدام ملی مبارزه با تهدید ملخ ها را به تصویب رساند. نثار خسخالی، یک دهقان و عضو انجمن زراعتی ایالت سیند نیز گفت: من شک دارم که امسال بتوانیم به هدفمان برای تولید 27 میلیون تن گندم برسیم. وزیر امنیت غذایی ملی پاکستان هم روز جمعه به شورای ملی گفت: حمله ملخ ها بی سابقه و هشدار دهنده است. وی افزود: مسئولان تلاش می کنند تا با این آفت طبیعی مبارزه کنند، اما امکانات کافی در دسترس ندارند. مخصوصا کشتزارهای وسیعی از گندم، جواری، پنبه و دیگر غله جات از هجوم بی سابقه ملخ ها متضرر شده اند. سیل ملخ ها در تمام ولایت های جنوب ایالت های سیند و خیبر پشتونخواه جریان یافته است. شرایط آب و هوایی مطلوب و واکنش کند و ناوقت مسئولان به ملخ ها کمک کرده که بهتر پرورش یافته و تولید مثل کنند؛ ملخ های بیابانی که به شهرها و مناطق حومه اطرافشان نیز حمله می کنند.

اسپانیا: ردپای شروع کرونا در اروپا

نتایج بررسی تیم تحقیقاتی دانشگاه بارسلونا اسپانیا نشان داد ویروس کرونا در مارس سال 2019 در نمونه های فاضلاب این شهر مشاهده شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری راشاتودی، نتایج یک مطالعه جدید محققان اسپانیایی حاکی از آن است که ردپای ویروس کووید-19، ماه ها قبل از گزارش اولین مورد ابتلا به آن در چین، در فاضلاب شهری بارسلونا کشف شده است. گروهی از محققان دانشگاه بارسلونا اسپانیا اعلام کردند در نمونه های مورد بررسی از فاضلاب شهری که مربوط به مارس سال 2019 است، ویروس کرونا را مشاهده کرده اند. این گروه تحقیقاتی پیش تر نیز رد ویروس کرونا را تا نیمه ژانویه سال جاری میلادی در شهر بارسلونا ردیابی کردند. این زمان 41 روز پیش از اعلام اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان چین است. این تیم دانشمندان اسپانیایی نمونه های اولیه فاضلاب شهری بارسلونا را در فاصله زمانی ژانویه 2018 تا دسامبر 2019 مورد بررسی قرار دادند. بنا به اعلام این تیم تحقیقاتی تنها در نمونه های متعلق به تاریخ 12 مارس 2019 نمونه های اندکی از ویروس کرونا مشاهده شد. نتایج تحقیقات این گروه دانشمندان اسپانیایی گواه آن است که ویروس کرونا ماه ها پیش از آنچه تصور می شود، منتشر شده است. یکی از دانشمندان تیم تحقیقاتی دانشگاه بارسلونا معتقد است که ممکن است مواردی از ابتلا به ویروس کرونا با آنفلوآنزای شدید اشتباه گرفته شده باشد. به رغم آنکه اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان چین به طور رسمی اعلام شد، اما پیش از این نیز گزارش هایی از مشاهده ویروس کرونا در فرانسه، مدت ها پیش از ثبت آن در ووهان، منتشر شد.

ویروس مهلک کرونا که همه گیری بی سابقه ای را در دنیا رقم زده است، تاکنون بیش از 500 هزار نفر را در سرتاسر دنیا به کام مرگ کشانده است.