آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 99 ابلاغ شد

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1399 توسط معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد. حمید زادبوم با اعلام این خبر اظهار کرد: توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی همچنین صادرات به 15 کشور همسایه و اعضای اتحادیه اوراسیا در بسته فوق الذکر مورد تاکید قرار گرفته و تمام تسهیلات و مشوق ها با توجه به این مساله تدوین شده است. دبیر شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی منابع بسته حمایتی سال جاری را شامل منابع صندوق توسعه ملی به میزان 20 هزار میلیارد ریال، منابع پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1399 کل کشور برای حمایت از صادرات غیرنفتی به میزان 6 هزار میلیارد ریال، بخشی از درآمدهای حاصل از وضع عوارض صادراتی همچنین افزایش سرمایه دولت در صندوق ضمانت صادرات ایران تا سقف 100 میلیون یورو اعلام کرده و ابراز امیدواری کرد با تخصیص بودجه های فوق الذکر، نیل به اهداف از پیش تعیین شده جهت توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1399 تسهیل شود.

بخشی از درآمد نفتی با تامین سبزی و صیفی روسیه جبران می شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد با اشاره به بازار صادراتی روسیه گفت: اگر بتوانیم فقط سبزی و صیفی این کشور را تامین کنیم، بخشی از درآمد نفتی کشورمان جبران خواهد شد.

تسهیلات کرونایی مرحله دوم صحت ندارد

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا با بیان اینکه پرداخت مرحله دوم تسهیلات یک میلیونی صحت ندارد، گفت: برای 910 هزار سرپرست خانواری که کد ملی خود را به اشتباه فرستاده بودند، مجددا پیامک ارسال شد.

هشدار سازمان تعزیرات به محتکران و گران فروشان لاستیک

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با تاکید بر لزوم برخورد با گرانی و احتکار تایر در بازار گفت: سازمان تعزیرات با هر گونه گران فروشی، عدم عرضه، احتکار و مخفی کردن تایر مقابله کرده و در صورت لزوم با تولیدکنندگان و فروشندگان متخلف برخورد خواهد کرد. اسفنانی معیار گران فروشی را قیمت اعلام شده از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مصوبات ستاد تنظیم بازار اعلام کرد و گفت: در صورت فروش تایر با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب در مغازه ها، فضای مجازی و فروشگاه های اینترنتی، سازمان تعزیرات قطعا با متخلفان برخورد خواهد کرد.

ابلاغ بخشنامه ارایه گزارش عملکرد 3 ماهه اول اعتبارات هزینه ای

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور در بخشنامه ای لزوم ارایه گزارش عملکرد 3 ماهه اول اعتبارات هزینه ای دستگاه های اجرایی ملی و استانی را ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است در اجرای قانون بودجه سال 1399 کل کشور و پیرو بخشنامه اول تیر ماه به اطلاع می رساند هر گونه تخصیص اعتبارات هزینه ای در 3 ماهه دوم سال جاری پس از تایید گزارش عملکرد آن دستگاه برای دستیابی به اهداف مصوب از سوی امور بخشی ذی ربط مربوطه در این سازمان قابل اقدام می باشد؛لذا کلیه دستگاه های اجرای موظفند گزارش عملکرد 3 ماهه اول اعتبارات هزینه ای خود را حداکثر تا نیمه تیر ماه به امور بخشی سازمان ارایه کنند.

بازار لوازم خانگی رکورددار تخلفات شد

سعید محمدی، سرپرست نظارت و بازرسی سازمان صنعت استان تهران در خصوص آمار بازرسی های 3 ماهه از استان تهران اظهار کرد: طی 3 ماهه اول سال جاری بیش از 167 هزار بازرسی از واحدهای صنفی استان تهران انجام شد که بیش از 15 هزار و 900 پرونده به ارزش بیش از 345 میلیارد و 683 میلیون تومان تشکیل شده است. او گفت: در بازرسی های بخش مبارزه با قاچاق کالا نیز 14 هزار بازرسی انجام و 100 پرونده به ارزش 10 میلیارد و 959 میلیون تومان تشکیل شده است. سرپرست نظارت و بازرسی سازمان صنعت استان تهران با اشاره به شکایات ثبت شده در سامانه 124 خاطرنشان کرد: طی 3 ماهه نخست سال جاری 10 هزار و 162 مورد شکایت که 3862 مورد آن حضوری و 6300 مورد نیز به صورت تلفنی به ثبت رسیده است. یشترین تخلفات مربوط به بازار لوازم خانگی و انبارهای این کالا بوده است.

واردات مبلمان صفر شد

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با اشاره به خالی بودن نیمی از ظرفیت صنعت مبلمان در ایران گفت این امکان وجود دارد که با فعال کردن ظرفیت های خالی طی 4 تا 5 سال صادرات مبلمان بیش از 6 برابر شود. به گفته او واردات مبلمان تقریبا به صفر رسیده است. حسن احمدیان سهم کنونی ایران از بازار بین المللی با ارزش حدود 75 میلیون دلار را معادل 0.4 درصد دانست و تصریح کرد: بالغ بر 50 درصد ظرفیت تولید مبل خالی است اما این امکان وجود دارد که طی 4 تا 5 سال ظرفیت های خالی فعال شود و صادرات محصولات این بخش به 500 میلیون دلار برسد. او همچنین با بیان اینکه ارزش سالانه واردات مواد اولیه و ماشین آلات و یراق آلات 1.5 میلیارد دلار است از مشکل تامین ارز برای واردات مواد اولیه در این بخش خبر داد و گفت که در صورت ادامه این مشکل ظرفیت خالی تولید مبلمان بیشتر خواهد شد.