آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۱۱

برگزاری دادگاه گروه عظام

اتهام «عباس ایروانی» به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور تغییر کرد

جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و سایر متهمان گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش میزان، در ابتدای جلسه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول خواست در جایگاه قرار گیرد و با اشاره به عنوان اتهامی وی اظهارداشت: آقای ایروانی اتهامات شما در پنج بند در جلسات قبل قرائت شد به استناد ماده 280 قانون آیین دادرسی کیفری بند الف اتهامات شما از افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان 664 میلیون و 37 هزار و425 دلار اصلاح و تغییر پیدا می کند.

در ادامه قاضی صلواتی از وکیل متهم اول خواست با توجه به تغییر عنوان بند الف اتهامی در جایگاه حضور پیدا کند و دفاعیات خود را بیان کند.

وکیل متهم سپس در جایگاه قرار گرفت و گفت: اتهامات منتسب شده به موکل اینجانب صحیح نمی باشد زمانی که قاچاق کالا اتفاق افتاده است بعد از آن می توان گفت قاچاق سازمان یافته و حرفه ای انجام شده است و بعد از قاچاق سازمان و حرفه ای می توان گفت ضربه به نظام وارد شده است در حالی که اصلا قاچاقی صورت نگرفته است.

وی افزود: کالا هایی که تا سال 87 توسط گروه عظام وارد کشور شده حتی با فرض توجه به اتهام به قاچاق و کم اظهاری مشمول مرور زمان شده است لذا باید فقط کالا هایی که قبل از سال 87 وارد کشور شده مورد بازبینی مجدد از سوی گمرک قرار گیرد.

چرا قطعات کامل را آورده اید؟

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان خطاب به موکل متهمین گفت: بنده در جلسات قبل عرض کرده بودم که گروه عظام پروانه مونتاژ دارد که آن را نشان خواهم داد.

در ادامه نماینده دادستان با ارائه سندی مبنی بر پروانه مونتاژ برای گروه عظام گفت: بر اساس این سند و بند دوم نشان از قطعه ای دارد که در مونتاژ آمده است و در بندی دیگر مونتاژ کویل احتراق نیز درج شده است آقای ایروانی و گروه عظام از قطعات CKD وارد کرده اند این قطعات مونتاژ نیست و به صورت کامل وارد شده است در حالی که باید قطعات را به صورت منفصله وارد می کردید و اینجا مونتاژ می کردید چرا قطعات کامل را آورده اید؟ و پول را به حساب فرد چینی ریخته اید و آرم خود را زده اید؟

وی ادامه داد: ایشان به استناد همین موارد و تولیدی بودن تسهیلات زیادی را گرفته است و خود را در مسیر ثبت گمرکی قرار داده است. مسیر ثبت گمرکی شامل امتیازات ویژه ای است ایشان قطعات را به صورت کامل آورده است، اما با عنوان ریل سوخت اعلام کرده است و این باعث کاهش تعرفه ها شده است و به جای 26 درصد 5 درصد پرداخت شده است و این قاچاق است.

نماینده دادستان افزود: خط مونتاژ راه نیفتاد و زمانی که خودروساز خارجی به خاطر تحریم ها از کشور خارج شد نتوانستیم خودرو ها را تحویل دهیم. علاوه بر این در اقاریر ایروانی مشخص است وی رشوه داده و در نامه های به دست آمده مجوز برای واردات کالای بنزین سوز به جای گازسوز عنوان شده است.

 قاچاق، مشمول مرور زمان نیست

وی همچنین درباره اظهارات وکیل متهم ایروانی پیرامون عدم صلاحیت دادگاه برای بررسی این پرونده گفت: اینکه عنوان شده بررسی این پرونده در صلاحیت تعزیرات حکومتی است باید گفت اینگونه نیست، چرا که بر اساس قانون به واسطه حرفه ای بودن قاچاق، بررسی این پرونده در صلاحیت دادگاه است. همچنین قاچاق، جرم اقتصادی به شمار می رود و بر اساس قانون مجازات اسلامی مشمول مرور زمان نیست.

در ادامه جلسه قاضی صلواتی از متهم عباس ایروانی خواست تا آخرین دفاعیات خود را انجام دهد.

وی درباره استفاده از مهر اتاق بازرگانی گفت: تمام شرکت های خودروسازی در اتاق بازرگانی خود، مهر کشور های دیگر را دارند با توجه به اینکه ما تحریم هستیم باید از این مهر ها و همچنین از راه های مختلف کالا را به کشور وارد کنیم این موضوع در گذشته جرم نبوده، اما اکنون تبدیل به جرم شده است.

ایروانی افزود: بنده به هیچ عنوان اتهامات وارده را قبول ندارم؛ برای بنده دو پرونده ایجاد شد که در پرونده اول درباره واردات غیر قانونی 664 میلیون دلاری صحبت شده است، در پرونده دوم اتهام به من زدند و گفتند که واردات را انجام نمی دادم، اما این دو پرونده با یکدیگر تناقض دارند.

در ادامه قاضی صلواتی ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: در مهلت مقرر قانونی حکم صادر خواهد شد.