آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

وزیر ارتباطات: تجهیزات 5G تا شهریورماه در تهران نصب می شود

مهر : وزیر ارتباطات از نصب نسل پنجم ارتباطات (5G) تا شهریورماه در پنج نقطه تهران و نیز پروژه سرمایه گذاری برای حمایت از پیام رسان ها و موتور جست وجو، در مردادماه خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح دومین مرکز داده اقماری کشور که صبح دیروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، از برنامه ریزی برای تحقق پروژه حمایت از پیام رسان ها و موتور جست وجوی داخلی با سرمایه گذاری شرکت ارتباطات زیرساخت، در مردادماه امسال خبر داد و گفت: در تلاش هستیم این پروژه با حضور رئیس قوه قضائیه افتتاح شود.

وی تاکید کرد: «در راستای توسعه زیرساخت های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، پروژه حمایت از پیام رسان های بومی و موتور جست وجو، با وجود همه تنگناهایی که داشتیم، شرکت ارتباطات زیرساخت سرمایه گذاری خوبی انجام داده که در مردادماه این پروژه افتتاح می شود. با توجه به اینکه در دو پروژه مهم این حوزه از رئیس جمهور و رئیس مجلس دعوت شد تا در مراسم افتتاحیه حضور داشته باشند، این بار برای پروژه مردادماه قصد داریم از حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه دعوت کنیم که در مراسم افتتاحیه حضور داشته باشند.»

وی با اشاره به برنامه های توسعه ای درخصوص شبکه ملی اطلاعات که در سال جاری درحال پیگیری است، گفت: تاکنون چهار ایستگاه برای حرکت توسعه ای شبکه ملی اطلاعات افتتاح شده است. راه اندازی اولین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات برای خودکفایی زیرساخت های مورد نیاز کسب وکارها، توسعه ارتباطی 1500 روستا برای عدالت ارتباطی با حضور رئیس جمهور، ارائه بسته حمایتی برای کسب وکارها در جهت اقتصاد دیجیتال و نیز ارتباط رسانی به 1034 روستا در مناطق محروم کشور از جمله این پروژه بوده است. امروز با راه اندازی دومین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات، چهارمین ایستگاه این قطار راه اندازی می شود. این مرکز به عنوان بزرگ ترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور در تبریز افتتاح می شود که می تواند به پایداری ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات و تمرکززدایی از تهران کمک کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تا شهریورماه در پنج نقطه تهران5G نصب خواهد شد، افزود: «به دلیل مشکلات سرمایه گذاری درحوزه اینترنت ثابت، ما باید برای توسعه خدمات اینترنت خانگی به سمت استفاده از تجهیزات بی سیم برویم.» او با اشاره به محدودیت های فرکانسی کشور روی باندهای پایین ارتباطی گفت: با5G می توان از سیاست باندهای فرکانسی بالا استفاده کرد. تجهیزات راه اندازی5G در کشور وارد شده است و تا دو هفته دیگر، لابراتوار5G در مرکز تحقیقات مخابرات ایران رونمایی می شود.

آذری جهرمی با اشاره به راه اندازی دیتاسنتر غرب و شمال غرب کشور با ظرفیت 250 رک به عنوان دومین مرکز داده اقماری کشور گفت: تا دو هفته دیگر، یک دیتاسنتر دیگر در تهران با ظرفیت 100 رک راه اندازی خواهد شد.

جهرمی بر لزوم ایجاد بستر مناسب برای ارائه محصول به سازمان ها با مشارکت استارت آپ ها تاکید کرد و گفت: رگولاتوری درحال تهیه مکانیزمی است که بر مبنای آن به تولیدکننده و تهیه کننده محتوا نیز سهم داده شود. به این معنی که باید در پلت فرم های داخلی اگر اثری ارائه می شود، از درآمد حاصل از ترافیک و تبلیغات نیز به وی سهم داده شود. این مکانیزم می تواند به رشد محتوای داخلی کمک کند. وزیر ارتباطات ادامه داد: برخی معتقدند باید برای رشد محتوای داخلی، اینترنت خارجی را گران کنیم. البته هم اکنون نسبت یک به 2 در استفاده از محتوای داخلی، مطابق مصوبه شورای عالی فضای مجازی رعایت می شود، اما معتقدیم بالاتر از این تغییر تعرفه، قابل پیاده سازی نیست. بلکه باید به توسعه محتوا کمک کنیم. جهرمی تاکید کرد: صد درصد درآمد بخش ICT ریالی است و باید ارزی شود. ما باید به فکر بزرگ کردن بازار در خارج از کشور باشیم.

پیش بینی احتمال ابتلا به 20 بیماری با کمک هوش مصنوعی

ایسنا : پژوهشگران دانشگاه کیوتو و دانشگاه هیروساکی ژاپن در مطالعه اخیرشان یک سیستم هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل کننده داده (Data-crunching AI) را توسعه داده اند که می تواند احتمال ابتلای هر فرد در آینده به 20 بیماری را پیش بینی کند. به گزارش ژاپن تایمز، محققان از فناوری هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ استفاده کردند که این موضوع به آنها امکان توسعه فناوری را داده که بتوانند با استفاده از آن احتمال بروز حدود 20 بیماری در یک فرد را پیش بینی کنند.

این مدل که در دانشگاه هیروساکی و دانشگاه کیوتو ایجاد شده است، احتمال ابتلای هر فرد به یک بیماری را طی سه سال آینده بر اساس داده های به دست آمده از معاینات پزشکی حدود 20 هزار نفر داوطلب ژاپنی را محاسبه کرد. اگر بیمار بخواهد احتمال ابتلا به هر 20 بیماری را که پیش بینی می شود در آینده به آنها مبتلا شود بداند می تواند با کمک توصیه های پزشکی بسیار زودتر از بروز آنها جلوگیری کند. این مدل می تواند از بروز احتمالی بیماری هایی نظیر تصلب شرایین، فشار خون بالا، بیماری مزمن کلیه، پوکی استخوان، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونری و چاقی در آینده در هر فرد خبر دهد. محققان طی این مطالعه افراد را به دو دسته تقسیم کردند. گروه اول افرادی بودند که احتمال بروز برخی بیماری ها در آینده در آنها وجود داشت و گروه دیگر نیز افراد تحت کنترل بودند. محققان پس از تقسیم بندی افراد، اطلاعات پزشکی آنها را تجزیه و تحلیل کردند تا پیش بینی کنند آیا این افراد در آینده واقعا به این بیماری مبتلا خواهند شد یا خیر.