آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
اقتصاد
۱۱
پولی و بانکی

همتی عنوان کرد: 4 برنامه بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین یادداشت اینستاگرامی به بیان دو نکته مهم درباره مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی پرداخت و اعلام کرد: قرار است درآینده ای نزدیک ارایه طرح گواهی سپرده یورویی به شورای پول و اعتبار رخ دهد و بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به نرخ بازار نسبت به جمع آوری ریال اقدام کند.

 او در صفحه شخصی خود نوشت: 

1- در راستای چارچوب فعلی سیاستگذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز و به منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به سمت هدف 22درصدی، بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد داد، بر این مبنا قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به نرخ بازار نسبت به جمع آوری ریال اقدام کند. در این طرح بانک مرکزی با تکیه بر ذخایر کافی اسکناس یورویی خود متعهد می شود عین مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت کند. 2- اقدام پیشین بانک مرکزی برای کمک به ثبات بیشتر در بازارهای دارایی یعنی افزایش نرخ سود سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی از 10 درصد به 12 درصد که از روز گذشته اجرایی شد، موجب تعدیل سریع نرخ سود بین بانکی شده و از 10.5درصد به 12.5درصد افزایش یافت. بانک مرکزی اقدامات ثبات بخش خود در بازارهای مالی را تداوم خواهد داد ضمن اینکه چارچوب فعلی سیاست پولی این اجازه را می دهد که در زمان مقتضی و تا جایی که نیاز باشد سیاستگذار از ابزار پولی خود به منظور ثبات مالی و رسیدن به هدف تورمی استفاده کند.

از سوی دیگر به نظر می رسد، بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز در روز گذشته اقدام به عرضه سنگین ارز کرده است.

 به گونه ای که حدود 120 میلیون دلار با قیمت 18 هزار و 950 تومان و 3 میلیون یورو با قیمت 21 هزار تومان در بازار عرضه شده است. این اقدام اخیر در راستای کاهش نرخ دلار در بازار همچنین مقابله با بازارسازان و سفته بازان شکل گرفته است. بر اساس آمارهای منتشر شده تنها 1.8 میلیون دلار و 500 هزار یورو با قیمت های مذکور معامله شده است. به نظر می رسد، معاملات ارزی در خیابان فردوسی تا زمانی که حد و حدود دخالت بانک مرکزی در بازار همچنین میزان ارزهای عرضه شده به بازار مشخص شود، افت محسوسی پیدا کرده و تقاضاکنندگان به امید کاهش نرخ ارز از خرید اجتناب می کنند و عرضه کنندگان نیز از بیم ریزش قیمت ها سعی در فروش ارز در همین قیمت های گفته شده، دارند. برخی منابع حاکی از آن است که معاملات واقعی در محل ارز صرافی ها بسیار محدود و در حدود قیمتی 18900 الی 19000 تومان برای دلار است. حضور پرقدرت بازارساز و با عرضه سنگین ارز موجب سقوط نرخ ارز ظرف 3 روز در بازار و بازگشت دلار از کانال 20 هزار تومان به 18 هزار تومان شد. صرافی ها و فعالان بازار پیش بینی می کنند، عرضه های ارز از سوی بازارساز در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد و همین امر سبب کاهش بیشتر قیمت ها خواهد شد. گفتنی است، قیمت دلار برای فروش در روز یکشنبه در بازار متشکل ارزی 18هزار و 950 تومان و صرافی های بانکی 19 هزار و 50 تومان اعلام شده است.