آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۳
جامعه
۹

قربانیان کرونا در آستانه شکستن رکورد

قربانیان 24ساعته کرونا که در روزهای اول فروردین در بیشترین میزان خود به 157 نفر رسید، حالا دوباره در این روزهای ابتدایی تابستان در آستانه رسیدن به آمار ترسناک سابق است. براساس آماری که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد، در 24 ساعت منتهی به روز یکشنبه هشتم تیر، 144 نفر جان خودشان را از دست دادند. در همین روز همچنین دو هزارو 489 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند. سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: از روز شنبه تا یکشنبه هشتم تیر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 489 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد که هزار و 406 مورد بستری شدند. بر اساس این مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 222 هزار و 669 نفر رسید.

لاری ادامه داد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته، 144 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 10 هزار و 508 نفر رسید. البته خوشبختانه تاکنون 183 هزار و 310 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. لاری گفت: دو هزارو 946 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: تاکنون یک میلیون و 610 هزار و 869 آزمایش تشخیص کووید 19 در کشور انجام شده است. او با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به ویژه در اماکن عمومی و تجمعات، گفت: استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما در موج سنگین بیماری به سر می بریم، گفت: نمی دانیم در فصل سرما چه اتفاقی می افتد و پیش بینی پذیر نیست که کرونا با یک بیماری مانند آنفلوانزا هم زمان شود و چه اتفاقات پیش بینی ناپذیری رخ می دهد. این موارد از نگرانی های وزارت بهداشت است.

محمدمهدی گویا در جلسه کارگروه ارزیابی فرصت های مدیریت کرونا اظهار کرد: ما با یک ویروس کاملا جدید مواجه هستیم که شخصیت آن به لحاظ عملکردی با شخصیت دیگر ویروس های هم خانواده خود کاملا متفاوت است. این ویروس ویژگی هایی از خود نشان داده که تا به حال هم خانواده های آن مشاهده نشده بود و پیچیدگی هایی دارد که تا به حال بشر با آن مواجه نشده بود. او ادامه داد: این ویروس هر آن در حال تغییر است و برخی موارد که اعلام شده بود در جلوگیری از شیوع آن موثر است، ممکن است در آینده مشخص شود که تاثیری ندارد؛برای مثال روزی گفته می شد که این بیماری تنها دستگاه تنفسی را درگیر می کند؛ اما امروز مشخص شده که همه دستگاه های بدن را می تواند درگیر کند. بی تردید اگر بگوییم این ویروس روز به روز پیچیده تر می شود، اغراق نکرده ایم. رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری ای که از راه تنفس انتقال پیدا می کند، درمان آن بدون واکسن در کوتاه مدت بسیار دشوار است. این ویروس قدرت سرایت بسیار بالایی دارد. برای مثال اگر امشب 150 نفر در مراسم عروسی شرکت می کنند، سه روز بعد 120 نفر به این بیماری مبتلا می شوند که نشان از قدرت بالای آن دارد. در ابتدا تصور می کردند قدرت و شدت بیماری زایی این ویروس کم است؛ اما امروز به این نتیجه رسیده اند که شدت بیماری زایی بسیار بالایی دارد. گویا ادامه داد: در حال حاضر بیماری در بیش از 90 درصد موارد در ابتدا کم علامت و خفیف است و اگر بیمار به بیمارستان مراجعه نکند و دارو هم دریافت نکند، ممکن است خودبه خود بهبود پیدا کند؛ اما اگر دستگاه تنفسی به صورت شدید در بیماری گرفتار شود، بیمار باید با شرایط خاص تحت درمان قرار گیرد و شکل بدتر این است که علاوه بر دستگاه تنفسی دستگاه های دیگر بدن نیز گرفتار شوند.

 حریرچی با اشاره به راه اندازی پویش همگانی «من ماسک می زنم»، ادامه داد: از روز گذشته پویش همگانی استفاده از ماسک را شروع کردیم. در کنار تلاش های وزارت صمت برای تولید ماسک، یکی از روش هایی که بسیار آسان است، استفاده از ماسک خانگی است. ماسک خانگی می تواند با اضافه پارچه ها نیز تهیه شود. این ماسک قابل شست وشو است و می توان از آن به جای ماسک های معمولی استفاده کرد. هیچ هزینه ای ندارد و دوخت آن در خانه حداکثر یک ربع طول می کشد. حریرچی تصریح کرد: من قاطعانه اعلام می کنم که هیچ راه حل جادویی و معجزه آسایی از قبیل دارو، واکسن و غذا برای مقابله با کرونا وجود ندارد و بهترین راه مقابله فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی و استفاده از ماسک و شست وشوی مرتب دست هاست. او ادامه داد: یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این بود که از هفته آینده استفاده از ماسک بسته به شرایط اعلام می شود. در شرایط قرمز و در اماکن عمومی از قبیل ادارات استفاده از ماسک اجباری است و به افرادی که استفاده نمی کنند، خدمات ارائه نمی شود. همچنین امروز در ستاد ملی کرونا اختیارات استانی بیشتری برای برخورد با موارد تخلفی که از لحاظ فاصله گذاری انجام می شود، داده شده است.