آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۱۱

ارسال «طرح سوت زنی» به قوه قضائیه و مرکز پژوهش ها

افشاکنندگان فساد از حمایت حقوقی برخوردار می شوند

جمعی از نمایندگان مجلس طرح سوت زنی را جهت تصویب قانون برای حمایت از افشاکنندگان فساد تهیه و برای اخذ نظر به قوه قضائیه و مرکز پژوهش های مجلس فرستاده اند.

به گزارش فارس، جمعی از نمایندگان مجلس طرح سوت زنی را در راستای تصویب قانون برای حمایت از افشاکنندگان فساد تهیه و تدوین کرده اند.

در همین زمینه، حجت الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، با اشاره به طرح مجلس برای حمایت از افشاکنندگان مفاسد مالی گفت: این طرح که به نام طرح سوت زنی معروف است، به دنبال حمایت مالی، حقوقی و امنیتی از افشاکنندگان فساد است.

وی ادامه داد: در این طرح مشوق های مالی برای کسانی که مفاسد را افشا کنند، در نظر گرفته شده و درصدی از مبلغ فسادی که توسط فرد افشا می شود به عنوان مشوق به وی اعطا می شود. درصد مشوق در نظر گرفته شده برای این منظور هنوز به طور دقیق تعیین نشده و موضوع همچنان در حال رسیدگی است.

حجت الاسلام سلیمی خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایت های مالی، حمایت های حقوقی و امنیتی نیز از این افراد به عمل می آید و افشاکنندگان فساد در امنیت کامل به سر برده و از حمایت های حقوقی لازم برخوردار می شوند.

وی افزود: این طرح هم اکنون در حال بررسی و اخذ نظر نهادهای ذی ربط است و بنا است پس از چکش کاری و بررسی های بیشتر در صحن علنی مجلس اعلام وصول شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح سوت زنی برای اخذ نظر دستگاه قضا، مرکز پژوهش های مجلس و... به این مراکز ارسال شده و پس از اخذ نظر آنها طرح پخته و جامع و مانعی در این باره در مجلس مطرح خواهد شد.

حجت الاسلام سلیمی بیان داشت: ما در طرح سوت زنی هم به دنبال دقت و هم به دنبال سرعت هستیم و هیچ گاه نمی خواهیم در بررسی این طرح، سرعت فدای دقت و یا دقت فدای سرعت شود.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از اعلام وصول و رسیدگی به طرح حمایت از افشاکنندگان فساد در کمیسیون قضایی، موضوع در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد و طرح سوت زنی جزو طرح های اولویت دار مجلس برای رسیدگی در صحن علنی مجلس خواهد بود.

وی اظهار داشت: علاوه بر این می توان با جمع آوری امضا و با درخواست حداقل 50 نفر از نمایندگان، رسیدگی به طرح سوت زنی را در اولویت کاری مجلس قرار دارد و این جزو مواردی است که در آیین نامه مجلس پیش بینی شده اما بدون لحاظ کردن این موضوع همان طور که گفتم طرح حمایت از افشاکنندگان فساد جزو اولویت های اصلی مجلس است.

حجت الاسلام سلیمی خاطرنشان کرد: فضای مجلس نسبت به حمایت از افشاکنندگان فساد یک فضای مثبت است و پیش بینی می شود این طرح با اکثریت قاطع آرای نمایندگان در صحن به تصویب برسد.