آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

نامه اردشیر زاهدی به ملت های ایران و امریکا

   خبر اول اینکه، «اردشیر زاهدی» داماد آخرین شاه ایران و آخرین سفیر رژیم گذشته در امریکا که هم اینک در سوئیس زندگی می کند، با نگارش نامه ای سرگشاده خطاب به دو ملت ایران و امریکا، ضمن انتقاد از رویکرد تهدید و تحریم دولت ایالات متحده علیه ایران، خواستار رویکردی جدید با تکیه بر ابزار دیپلماسی و ارتباط مردمی بین دو ملت بزرگ ایران و امریکا شده است. به گزارش عصر ایران، زاهدی در این نامه ضمن برشمردن تاریخچه 163 ساله روابط پرپیچ و خم بین دو دولت و دو ملت ایران و امریکا، تاکید کرده: زمان آن رسیده که 41 سال دشمنی بین ایالات متحده امریکا و ایران پایان یابد. او تحقق این مهم را از راه دیپلماسی، احترام متقابل و دست برداشتن دولت ایالات متحده امریکا از سیاست های تهدید و تحریم و نظامیگری در عرصه روابط بین الملل دانسته است. زاهدی  نوشته: «برای نجات جهان از وضعیت متشنج و خطرناک کنونی، ما نیاز به یک رویکرد جدید در رابطه با دیپلماسی و روابط بین الملل داریم، رویکردی که مبتنی بر صداقت، احترام متقابل و ارتباط مردم با مردم است. من بارها و بارها گفته ام که عصر استعمار و دیپلماسی زورگویانه و نظامیگری به پایان رسیده است. هیچ مشکل سیاسی و دیپلماتیکی نیست که نتوان از طریق تماس انسانی، گفت وگو و حسن نیت آن را حل کرد و من در اینجا از چندین دهه تجربه در این زمینه صحبت می کنم.» زاهدی نوشته است: توافق هسته ای موسوم به برجام نیز با وجودی که از سوی دولت ترامپ کنار گذاشته شده اما هنوز نشان از آن دارد که دیپلماسی می تواند پیروز شود. ارتباط مردمی و تمایل به حل اختلافات به نفع صلح باید در اولویت قرار گیرد. هیچ دلیلی برای ایران و امریکا وجود ندارد که به روزهای خوب قدیمی برنگردند و دنیای بهتری را برای فرزندان مان به ارث نگذارند نه دنیایی تقسیم شده و بی اعتماد بلکه دنیایی پر از مهر و خرد.

ازدواج دختر شهید سلیمانی با فرزند مقام حزب الله

  خبر دیگر اینکه، زینب مغنیه خواهر شهید عماد مغنیه از ازدواج «دختر سردار قاسم سلیمانی» و «پسر سیدهاشم صفی الدین» معاون اجرایی حزب الله لبنان خبر داد.  به گزارش «تابناک»، زینب مغنیه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تصویری از نام زینب سلیمانی و سیدرضا صفی الدین با نشان قلب و عشق به اشتراک گذاشته است.  همچنین برخی کاربران شبکه های اجتماعی در لبنان و ایران از ازدواج دختر شهید سردار قاسم سلیمانی با فرزند یکی از مقام های ارشد حزب الله لبنان در هفته های اخیر خبر داده اند. سید رضا صفی الدین پسر سیدهاشم صفی الدین معاون اجرایی حزب الله لبنان است.

محکومیت انتشاردهنده خبر بازداشت دادستان سابق

  شنیدیم که، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران اعلام کرد فردی که در مردادماه سال گذشته خبر کذب بازداشت اینجانب را منتشر کرده بود، به مجازات جزای نقدی محکوم شد. به گزارش مهر، وی ضمن تکذیب شایعات اخیر در فضای مجازی که به موجب آن خبر کذب قبلی با تغییراتی باز نشر شده است، تاکید کرد: انتشار این گونه شایعات و اخبار کذب با هدف تشویش اذهان عمومی و تخریب وجهه مقامات قضایی که در مبارزه با فساد تلاش کرده اند صورت می گیرد و حق تعقیب کیفری عوامل انتشاردهنده چنین اکاذیبی علیه اینجانب به قوت خود باقی است. به گفته جعفری دولت آبادی، در پی طرح شکایت های جداگانه دادستان سابق تهران علیه روح الله زم و رضا گلپور مبنی بر نشر اکاذیب، در دادسرای تهران، کیفرخواست های مستقل صادر شده و پرونده های مذکور در محاکم ذیصلاح تحت رسیدگی است.

کرونا عامل نزدیکی تهران و ابوظبی

  دست آخر اینکه،  پایگاه خبری العربی الجدید که مقر آن در لندن است، در گزارشی نوشت: در پی تاکیدات جمهوری اسلامی ایران در ماه های گذشته مبنی بر تحولات مثبت در روابط این کشور با امارات، ابوظبی مساله انتشار ویروس کرونا را وسیله ای برای تقویت روابط خود با تهران به کار می گیرد و کمک های پزشکی به ایران ارسال می کند. به گزارش ایسنا، در این گزارش آمده است: ارسال کمک های بشردوستانه از ابوظبی به تهران در حالی است که ایران تاکید می کند در تولید  تجهیزات پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا به خودکفایی رسیده است و علیرغم افزایش انتشار ویروس کرونا در دو هفته گذشته ایران با کمبود تجهیزات پزشکی مواجه نشده است، همان گونه که در ماه مارس و در اوایل شیوع ویروس کرونا با این مشکلات مواجه نبود. در ادامه این گزارش با اشاره به ارسال چهارمین محموله کمک های پزشکی امارات به ایران آمده: مساله قابل توجه این است که خبرگزاری رسمی امارات اظهارات سیف الزعابی در رابطه با این کمک ها را به عنوان سفیر امارات در جمهوری اسلامی ایران نقل کرده است. این درحالی است که ابوظبی در ژانویه 2016 و بعد از تعرض به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد به منظور حمایت از ریاض، سفیر خود را از تهران فراخواند و این مساله پرسش های زیادی را مطرح می کند که آیا امارات طی ماه های گذشته و بعد از بهبود روابطش با تهران سطح حضور دیپلماتیک خود را از کاردار به سفیر افزایش داده است؟