آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
جامعه
۱۳
محیط زیست

واکنش محیط زیست به مکان نگهداری شامپانزه های ارم

گروه اجتماعی: در پی مطرح شدن انتقاداتی درباره محل نگهداری شامپانزه های باغ وحش ارم همزمان با بازگرداندن «باران» شامپانزه معروف به این باغ وحش، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران گفت: جایگاه شامپانزه های پارک ارم استاندارد است. با این حال مکانی جداگانه برای «باران» در نظر گرفته شده است.

به گزارش «ایسنا» محمد کرمی با اشاره به نظارت اداره کل محیط زیست تهران بر باغ وحش ارم اظهار کرد: این باغ وحش یکی از مراکزی است که ما هر هفته از آن بازدید می کنیم و چهارشنبه هفته گذشته آخرین بازدید را از این مرکز انجام دادیم.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با اشاره به اینکه وضعیت مراکز نگهداری حیوانات کشور براساس استانداردهای داخل کشور و آنچه توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می شود، بررسی و تعیین می شود، اظهار کرد: براساس دستورالعمل ایجاد مراکز نگهداری حیوانات سازمان حفاظت محیط زیست، استاندارد فضایی برای هر میمون متوسط و کوچک محدوده ای 3*3*3 متر است و باغ وحش ارم دستورالعمل های تعیین شده در این زمینه را رعایت کرده و از استانداردهای لازم برخوردار است.

 او خاطرنشان کرد: وضعیت تغذیه و جایگاه شامپانزه های باغ وحش ارم از استانداردهای لازم برخوردار است و اکنون با اضافه شدن «باران» تعداد شامپانزه های این باغ وحش به 9 قلاده رسیده است علاوه بر آن اگر باغ وحش ارم از استانداردهای لازم برخوردار نبود، شامپانزه ای60 ساله که از دهه 40 به این باغ منتقل شده است تاکنون در این مکان زنده باقی نمی ماند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با اشاره به وضعیت «باران» گفت: این شامپانزه شرایط ویژه ای دارد و با توجه به اینکه نارس و 6 ماهه به دنیا آمده و با انسان بزرگ شده است، ما به باغ وحش ارم اعلام کردیم که شرایط ویژه ای برای نگهداری از آن ایجاد کند همچنین به دامپزشک قبلی باغ وحش ارم که در این مدت از «باران» نگهداری می کرد، اجازه داده شد ناظر و نگهدار این حیوان در باغ وحش ارم باشد و رابطه بین این شامپانزه 3 ساله را با انسان قطع نکردیم اما قرار شد «باران» در باغ وحش ارم نگهداری شود تا اگر بتوانیم خانواده ای پیدا کنیم که او را بپذیرد یا بتوانیم او را در کنار گروه هم سن خود قرار دهیم. باید دید زمان به ما چنین اجازه ای را می دهد؟

کرمی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای نگهداری حیوانات باغ وحش ها در هوای گرم تابستان گفت: دستورالعمل ها و اقداماتی که مراکز نگهداری از حیوانات به آن عمل کنند، رعایت و اجرا می شود و تمهیداتی برای حفظ سلامت حیوانات در اسارت در فصل گرما اتخاذ شده است.