آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
بورس کالا
۲۲

پیچیدگی های بازار مصنوعات فلزی بورس کالا ادامه دارد

فلزات پایه؛ روسفید از نوسان دلاری

دنیای اقتصاد : به رغم بیم و امیدهای نرخ ارز آزاد و نیمایی، بازار مس و روی در بورس کالا التهاب شدیدی را تجربه نکرده اند. بررسی های «دنیای اقتصاد» درباره دلایل این امر نشان می دهد مسیر منطقی این بازارها برای خودنمایی واسطه ها فضای چندانی باقی نگذاشته است. این رفتار قیمتی به وضوح اثر معکوس قیمت گذاری های دستوری را نشان می دهد، گویی آزادی بازارها خود جلوی نوسان غیرمنطقی قیمت ها را گرفته است.

  اثر ارز و خلع ید

در روز هشتم تیرماه نرخ ارز در برخی ساعت ها تجربه قیمت بالای 20 هزار تومانی را داشت؛ روند افزایشی در نرخ ارز و همچنین بار روانی خبر خلع ید وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری فولاد، به رشد قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد منجر شد اما برخلاف تصور رایج بازار خروج این وزارتخانه از قیمت گذاری در میان و بلندمدت نه تنها رشد قیمت را درپی نخواهد داشت که به ثبات بازار نیز منجر می شود و تنها از سود دلالان این بازار می کاهد.

  آرامش در بورس؛ آشفتگی در بازار

مشاهدات خبرنگاران «دنیای اقتصاد» از روند مبادلات روز یک شنبه نشان می دهد؛ برخلاف آشفتگی در بازار آزاد محصولات فولادی، رینگ معاملاتی محصولات صنعتی در بورس کالا از آرامش نسبی برخوردار بود. اگرچه همچنان سطح تقاضا برای شمش روی و کاتد مس عرضه شده در بورس کالا فراتر از میزان عرضه بود اما روند کاهشی نرخ ارز مانع از رشد قابل توجه قیمت در این محصولات شد. همچنین معاملات شمش روی در بورس کالا نیز با وجود تقاضای دوبرابری نسبت به عرضه اما رشد قیمتی معقولی را تجربه کرد و در واقع آشفتگی بازار ارز نتوانست تاثیر چندانی در این بازارها داشته باشد.

  خلق یک داستان احتمالا تازه

روز گذشته اما مصوبه جدیدی برای تنظیم بازار فولاد مخابره شد که بازهم می تواند پیچیدگی های این بازار را تعمیق کند. در بند 5 این دستورالعمل به بحث نرخ های پایه (95 درصد بهای فوب صادراتی با احتساب دلار نیمایی) اشاره شده ولی عنوان شده که قیمت خرید برای خریدار داخلی نباید بالاتر از نرخ های صادراتی باشد. این مطلب اگرچه در نگاه اول جذاب است ولی احتمالا داستان های جدیدی را به همراه خواهد داشت.

  عامل گرانی در بازار میلگرد

دیروز قیمت اغلب محصولات فولادی در بازار آزاد افزایشی بود به نحوی که میلگرد سایز 16 با 80 تومان رشد در هر کیلوگرم با نرخ 7 هزار و 980 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد. افزایش نرخ دلار در ساعات ابتدایی روز یکشنبه علت اصلی این گرانی بود. علاوه بر این موضوع خبر خروج وزارت صمت، از قیمت گذاری دستوری نیز پارامتری مثبت برای رشد قیمتی محصولات فولادی در بازار آزاد بود.

  آرامش ارزی به بازار فلز سرخ رسید

رینگ معاملات کاتد مس در بورس کالا در روز هشتم تیر ماه برخلاف معاملات هفته گذشته از آرامش بیشتری برخوردار بود. درحالی که برای عرضه 4 هزار تنی این محصول تقاضای 5 هزار و 300 تنی به ثبت رسید اما خریداران رقابت چندانی بر قیمت پایه نداشتند. از آنجا که استقبال بی نظیر از رینگ معاملات کاتد مس در هفته گذشته از افزایش نرخ دلار نشات می گرفت، ایجاد آرامش در این بازار و ورود دلار به فاز کاهش باعث شد تا هجوم خریداران به این بازار نیز کنترل شود در حالی که همچنان سطح تقاضا از عرضه محصول بیشتر بود اما خریداران حاضر به رقابت قابل توجهی بر قیمت پایه نبودند. در روز هشتم تیر ماه در مجموع 90 تن شمش روی در رینگ معاملات بورس کالا به ثبت رسید که برای این میزان عرضه تقاضایی دو برابری به ثبت رسید. قیمت پایه درنظر گرفته شده برای هر تن شمش روی 32 میلیون و 800 هزار تومان بود که رقابت برای خرید این محصول نرخ نهایی را با 3/ 3 درصد رشد به 33 میلیون و 400 هزار تومان به ازای هر تن محصول رساند.