آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
کدال
۱۱

احداث واحد جدید پلی اتیلن آریاساسول با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن

گروه شرکت ها : مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول از احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن تا سال 1401 خبر داد.

امیرحسین بحرینی گفت: تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر از اهداف تعریف شده برای این واحد جدید است. افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن همچنین برخورداری از معافیت های مالیاتی، در دستور کار این شرکت قرار دارد.

وی درباره افزایش سرمایه شرکت گفت: با توجه به سرمایه گذاری جدید، موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است که پس از نهایی شدن و تصویب سهامداران از طریق سامانه کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در نشستی با خبرنگاران درباره عملکرد مالی شرکت گفت: شرکت پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل در مجموع حدود یک میلیون و 800 هزار تن اتیلن و انواع پلی اتیلن سبک و سنگین و C3+ تولید کرده است.

وی فروش شرکت را با 52 درصد رشد نسبت به سال قبل 90 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود:از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است.

بحرینی با اشاره به اینکه در سال 1398 بیش از 42 هزار میلیارد ریال سود خالص محقق شده، ادامه داد: با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، هر ساله حدود 90 درصد سود خالص تقسیم و بین سهامداران توزیع می شود. وی تصریح کرد: سودآوری شرکت به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما با توجه به افزایش میزان تولید نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز، همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت، سودآوری «آریا» نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته و روند خوبی داشته است.

بحرینی افزایش نرخ ارز را در سودآوری شرکت مثبت ارزیابی کرد و گفت: افزایش نرخ ارز به طور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت می شود.وی افزود: فروش صادراتی و بین مجتمعی و همچنین خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می شوند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارایی های ارزی شرکت، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

مدیرعامل پلیمر آریاساسول درباره تحریم ها و راهکارهای برون رفت از آن گفت: با توجه به توان فنی موجود در شرکت و انجام تعمیرات اساسی و موجودی قطعات مورد نیاز، ریسک آثار تحریم بر تولید به گونه ای مناسب مدیریت و در حوزه صادرات و محدودیت های کلی نقل و انتقال ارز و عملیات بانکی بین المللی راهکارها و تمهیدات لازم برای مدیریت ریسک اتخاذ شده است.