آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
زندگی: دانش
۱۵
دنیای ذهن

رابطه آلودگی هوا با افت عملکرد شناختی مغز

مریم قادری اسماعیلی
منبع: medicalxpress

در مطالعات اخیر مشخص شده آلودگی هوا می تواند بر عملکرد شناختی افراد نیز تاثیر منفی داشته باشد. براین اساس مشخص شده است افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند و میزان آلودگی هوا در آن مناطق بیشتر است، ممکن است در آزمایش های تفکر و حافظه نمره کمتری کسب کنند و همچنین ممکن است مهارت های شناختی را با سرعت بیشتری از دست دهند.

محققان در دو مطالعه، میزان آلودگی هوا و کاهش عملکرد شناختی شرکت کنندگان را مورد بررسی قرار دادند.

یکی از متخصصان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون در بررسی ای بیان کرد: «آلودگی هوا می تواند جمعیت زیادی را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا علاوه بر بروز اختلال در عملکرد قلبی- عروقی، در عملکرد شناختی افراد نیز اثر منفی می گذارد و موجب کاهش این عملکرد می شود.»

محققان دریافتند افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات شناختی قرار می گیرند که بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار دارند. به علاوه هر چه میزان آلاینده و ذرات معلق در آن بیشتر باشد، شدت افت عملکردهای شناختی نیز بیشتر می شود.

شاید به همین علت است که ساکنان مناطق روستایی هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی و ذهنی در سطح بالاتری از ساکنان شهرهای بزرگ هستند. علاوه بر این میزان شادابی در ساکنان روستاها نیز به مراتب بیشتر از شهرنشینان است.