آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
بانک و بیمه
۱۲

خبر

تولید 6/ 8 هزار میلیارد تومان حق بیمه در دو ماه 99

مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی در دوماه نخست سال جاری به ترتیب در حدود 6/ 8 و 2/ 4 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب حدود 4/ 31 و 2/ 12 درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، بررسی آمار عملکرد شرکت ها و رشته های بیمه از نظر «نسبت خسارت» (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق بیمه تولیدی برحسب درصد) در این مدت ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار نداده و فعالیت واقعی شان را نشان نمی دهد؛ چراکه با گذشت تنها 2 ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نشده است و این مبالغ تا پایان سال وصول خواهند شد. با وجود این، آمار نسبت خسارت در شرکت ها و رشته های بیمه در این مدت نشان می دهد که نسبت خسارت بازار با 3/ 8 واحد کاهش (در مقایسه با دو ماهه اول سال قبل) به 7/ 48 درصد رسیده است. شایان ذکر است در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت های معوق، ذخایر حق بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه های اداری- عمومی شرکت های بیمه درنظر گرفته نمی شود.

این گزارش می افزاید که پنج رشته اعتبار، هواپیما، درمان، حوادث راننده و پول (به ترتیب با حدود 4/ 753، 8/ 137، 7/ 126، 7/ 59 و 3/ 56 درصد) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند و پس از آن، نسبت خسارت بیمه بدنه اتومبیل با 46 درصد قرار دارد که پایین تر از سطح بازار بیمه است.

بر همین اساس، نسبت خسارت 13 شرکت بیمه نوین، سامان، رازی، ملت، پارسیان، سینا، میهن، دانا، سرمد، کوثر، حافظ، آرمان و دی بالاتر ازسطح بازار بیمه بوده (بین 51 تا 2/ 374 درصد) که بیشتر متاثر از عملکرد رشته درمان (البته در دو شرکت بیمه آرمان و حافظ به ترتیب به واسطه عملکرد بیمه باربری و شخص ثالث-مازاد) و پس از آن نسبت خسارت شرکت بیمه آسیا با 45 درصد قرار گرفته که پایین تر از سطح بازار بیمه بوده است.

این گزارش تصریح دارد که سهم 3 رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، زندگی و درمان به ترتیب 39، 18 و 6/ 13 درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. سهم رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولا با تغییرات زیادی همراه است و در تحلیل سهم از پرتفوی رشته ها در بازار بیمه باید این موضوع را موردتوجه قرار داد.

 
مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در شیکاگو: احیای رشد اقتصادی مساله ای زمان بر خواهد بود

چارلز اوانز گفت به دلیل شیوع کرونا، برخی از فرصت های رشد برای همیشه از دست رفته اند.

به گزارش «ایسنا» به نقل از فاکس بیزینس، رئیس دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در شیکاگو با اشاره به افزایش آمار ابتلا به کووید-19 در برخی از مناطق آمریکا گفت: این مساله باعث می شود برخی از پیش بینی های قبلی ما از احیای روند رشد اقتصادی محقق نشود. اینکه چه زمانی به سطوح قبل از بحران بر می گردیم، بستگی به توانایی کسب وکارها در بازگشت به فعالیت های عادی خود و تمایل مصرف کنندگان برای مخارج بیشتر دارد.

اوانز در بخش دیگری از سخنانش گفت ممکن است بازگشت کامل به سطوح قبل از زمان بحران تا پیدا نشدن واکسن برای درمان کووید-19 طول بکشد، اما بانک مرکزی هر کاری از دستش بربیاید برای حمایت از بخش های مختلف و تقویت رشد اقتصادی انجام خواهد داد.

 
افزایش سوددهی شرکت های صنعتی چین برای نخستین بار در 6 ماه اخیر

ایبنا : سوددهی شرکت های صنعتی چینی در ماه مه برای نخستین بار در 6 ماه اخیر افزایش پیدا کرد؛ نشانه ای که از جنب وجوش احیای اقتصادی این کشور حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره ملی آمار چین اعلام کرد که عواید شرکت های صنعتی چین در ماه مه در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته با افزایش 6 درصدی به 3/ 582 میلیارد یوآن (28/ 82 میلیارد دلار) رسید.

احیای این بخش پس از ریزش 3/ 4 درصدی ماه آوریل رقم خورده و بیشترین افزایش ماهانه از مارس 2019 محسوب می شود. به دنبال برداشته شدن محدودیت های مرتبط با شیوع ویروس کرونا که به فلج شدن تقریبی اقتصاد چین برای هفته ها منجر شد، فعالیت اقتصادی این کشور به وضوح در حال بهبود است؛ اما احیا بانوسان بوده و در بحبوحه افزایش نگرانی ها درخصوص بروز موج دوم همه گیری، تقاضا در داخل و خارج همچنان متزلزل است.

«ژو هونگ» مقام ارشد اداره آمار چین گفت: با وجود رشد رخ داده در ماه مه، بازارها همچنان نسبتا ضعیف بوده و تداوم احیای عواید همچنان به بررسی نیاز دارد. عواید شرکت های صنعتی چین در پنج ماه نخست سال 2020 نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته با ریزش 3/ 19 درصدی به 84/ 1 تریلیون یوآن رسید.

افزایش سود شرکت ها در ماه مه تحت تاثیر احیای سوددهی صنایع کلیدی همچون پالایش نفت، برق، مواد شیمیایی و فولاد صورت گرفته است. به عنوان مثال، بخش پالایش نفت در ماه مه سود 6/ 11 میلیارد یوآن را به ثبت رساند که در مقایسه با سال گذشته رشد 9/ 8 درصدی را تجربه کرده است. بخش صنعت برق رشد 9/ 10 درصدی عواید را در ماه مه ثبت کرد. این بخش در ماه آوریل کاهش 7/ 15 درصدی را تجربه کرده بود.

عواید شرکت های صنعتی دولتی چین از ژانویه تا مه و برمبنای سالانه 3/ 39 درصد کاهش پیدا کرد. این رقم برای چهار ماه نخست سال 46 درصد افت کرد. سوددهی بخش خصوصی در پنج ماه نخست سال با ریزش 11درصدی مواجه شده است که در مقایسه با چهار ماه نخست بهبود پیدا کرده است. بدهی شرکت های صنعتی در پایان ماه مه 6/ 6 درصد افزایش یافته است؛ این رقم برای پایان آوریل 2/ 6 درصد بوده است.

 
تکذیب پرداخت مرحله دوم تسهیلات یک میلیون تومانی

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا وزارت کار و رفاه اجتماعی از ارسال مجدد پیامک با سرشماره V.Refah به 910 هزار خانواری که در ارسال پیامک اشتباه کرده بودند و خانوارهایی که مشمول وام یک میلیون مازاد می شوند خبر داد و گفت: بنابراین موضوع پرداخت مرحله دوم تسهیلات یک میلیون تومانی صحت ندارد. به گزارش «ایسنا» حسین میرزایی در رشته توییتی نوشت: هفتم تیرماه، با سرشماره V.Refah برای 910 هزار سرپرست خانواری که کد ملی خود را به اشتباه یا با شماره تلفن همراه دیگران ارسال کرده بودند، پیامک مجدد ارسال شد. این افراد حداکثر پنج روز از زمان دریافت پیامک مهلت دارند کدملی خود را با سیم کارتی که به نام سرپرست خانوار است، به 6369 پیامک کنند. وی افزود: برای خانوارهای 5 نفر و بیشتر که پیش از این، تسهیلات یک میلیون تومانی را دریافت کرده بودند نیز پیامک ارسال کردیم تا به این خانوارها یک میلیون تومان مازاد بر تسهیلات قبلی پرداخت شود. وی ادامه داد: در پاسخ پیامک، باید کدملی سرپرست با سیم کارتی که به نام وی است به 6369 پیامک کنند. سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا وزارت کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه موضوع پرداخت مرحله دوم تسهیلات یک میلیون تومانی صحت ندارد، گفت: این پیامک ها صرفا به 910 هزار خانواری که در ارسال پیامک اشتباه کرده بودند و خانوارهایی که مشمول وام یک میلیون مازاد می شوند، ارسال شده است.